Piątek, 26 Kwiecień
Imieniny: Marii, Marzeny, Ryszarda -

Reklama


Reklama

Bank Spółdzielczy w Szczytnie wyposażył placówki w defibrylatory AED, a teraz szkoli mieszkańców w ich obsłudze


Bank Spółdzielczy w Szczytnie wyposażył wszystkie swoje placówki w urządzenia do ratowania życia – defibrylatory AED. Teraz idzie jeszcze krok dalej - zamierza przeszkolić mieszkańców naszego powiatu w ich obsłudze. - Zależy nam, aby pokazać, że AED-y są proste i bezpieczne w użyciu, że warto z nich czasami skorzystać – mówi Małgorzata Mroczek, Dyrektor Oddziału Banku Spółdzielczego w Szczytnie. - Bo jeśli po nie sięgniemy, to jest szansa na uratowanie ludzkiego życia... Zapraszamy mieszkańców poszczególnych miast i gmin, gdzie mamy swoje oddziały na szkolenia – dodaje.



Automatyczny defibrylator zewnętrzny, czyli AED jest to urządzenie dostarczające impuls elektryczny w ciało poszkodowanego podczas nagłego zatrzymania krążenia. Zadaniem dostarczonego impulsu prądu jest przywrócenie prawidłowej akcji serca. Szybkie użycie AED aż w 70% jest skuteczne.

 

Bank Spółdzielczy w Szczytnie jest chyba jedyną instytucją w naszym powiecie i regionie, która w takie urządzenie zaopatrzyła wszystkie swoje placówki. I co ważne są one dostępne przez siedem dni w tygodniu, przez 24 godziny na dobę dla każdego, nie tylko pracowników.

 

- Od początku chodziło nam o to, aby AED-y były ogólnodostępne – mówi Małgorzata Mroczek. - Bo tylko w ten sposób mogą one w stu procentach spełniać swoje zadanie, czyli ratować ludzkie życie. Wiszą w widocznych miejscach przy naszych placówkach. Każdy może po nie przyjść, przyjechać, wziąć i pomóc potrzebującym, gdy widzi, że jest taka potrzeba. Oczywiście liczymy, że po zastosowaniu AED-y wrócą na swoje miejsce.

 

Przedstawiciele banku nie boją się kradzieży, bo każdy z AED-ów ma odpowiednie zabezpieczenie i bez problemu można je namierzyć.

 

- Ale nie sądzę, aby ktoś chciał je ukraść – mówi z nadzieją pani Małgorzata. - AED po użyciu musi wrócić na swoje miejsce, bo będzie musiał przejść przegląd, będą musiały być dołączone do niego nowe elektrody, aby ponownie mógł ratować życie – wyjaśnia.

 

Często ludzie boją się używać takiego sprzętu jak AED, myślą: „jeszcze popsuję albo zrobię krzywdę sobie lub poszkodowanemu jak go użyję”. Więc nawet jak pracodawca wyposaży zakład pracy w taki sprzęt, to wisi on w jakiejś gablocie, często zamkniętej.

 


Reklama

- W naszym przypadku tak nie ma, bo nasi pracownicy już są po szkoleniach – mówi z uśmiechem pani Małgorzata. - A teraz odwagi w używaniu AED-ów chcemy dodać mieszkańcom właśnie poprzez organizowanie darmowych szkoleń z ich użycia – dodaje. - Poprowadzą je specjaliści, ratownicy medyczni, strażacy OSP, czy wykładowcy WSPol.

 

 

- To, co robi Bank Spółdzielczy w Szczytnie jest wyjątkowe i znacząco poprawia bezpieczeństwo każdego z nas – nie ma wątpliwości Grzegorz Achremczyk, szef szczycieńskiego pogotowia ratunkowego. - Te urządzenia są bardzo kosztowne i nie każdego na nie stać, a dzięki bankowi każdy w naszym powiecie może z nich korzystać, bo trzeba pamiętać, że Bank Spółdzielczy w Szczytnie ma swoje punkty niemal w każdej stolicy naszych gmin i aż kilka w samym Szczytnie. Poza tym, z tego co wiem, są to w tej chwili jedyne AED-y, które są dostępne dla każdego mieszkańca przez 24 godziny na dobę. A teraz jeszcze te szkolenia. Brawa!

 

- Szkolenia mają pomóc przełamać opory przed korzystaniem z AED-ów – wyjaśnia Małgorzata Mroczek. - I uświadomić ludziom, że jeśli ich użyjemy, to możemy komuś uratować życie, jeśli nie, to możemy skazać kogoś na śmierć.

 

Ratownicy medyczni przyznają, że obsługiwać AED może nawet dziecko.

 

- Są to automaty, trzeba po prostu słuchać komend głosowych i wykonywać te polecenia – instruuje Grzegorz Achremczyk. - Najważniejsze to się nie bać. Tym urządzeniem nie można kogoś skrzywdzić. Nie zadziała, gdy nie będzie takiej potrzeby – uspokaja ratownik.

Reklama

 

Pierwsze szkolenie zaplanowano na czwartek, 20 kwietnia w Wielbarku. Odbędzie się ono w miejscowej placówce Banku Spółdzielczego w Szczytnie. Początek godz. 16. W szkoleniu może wziąć udział każdy mieszkaniec gminy Wielbark. Zajęcia poprowadzą ratownicy medyczni działający w OSP Wielbark.

 

Kolejne szkolenie odbędzie się tydzień później, 27 kwietnia w sali Miejskiego Domu Kultury w Szczytnie. Początek godz. 16:30.

 

- Będzie to współpraca trzech placówek: naszego banku, urzędu miejskiego oraz Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie – mówi pani Małgorzata. - Zajęcia poprowadzą wykładowcy, ratownicy medyczni z policyjnej uczelni. Już dziś zapraszam każdego mieszkańca Szczytna na te zajęcia. Warto.

 

W Jedwabnie szkolenie odbędzie się w niedzielę, 30 kwietnia podczas pikniku ekologicznego w miejscowym Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów.

 

Drugi termin takich zajęć w Jedwabnie zaplanowano na 3 czerwca podczas 25 Warmińsko-Mazurskich Dni Rodziny (park przy GOK). Początek godz. 12.

 

W Pasymiu mieszkańcy będą mogli przeszkolić się z obsługi AED-ów 13 maja. Zajęcia odbędą się w siedzibie Banku Spółdzielczego w Szczytnie w godz. od 11 do 14.

- Takie zajęcia odbędą się też w pozostałych naszych placówkach w Świętajnie, Biskupcu, Olsztynie, czy Dźwierzutach ustalamy terminy, poinformujemy o nich wkrótce – dodaje pani Małgorzata.

 



Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama


Komentarze

Reklama