W Szczytnie po raz dwudziesty czwarty doceniono osiągnięcia wyjątkowych osób, które swoją działalnością wpisują się w historię regionu. Uroczystość wręczenia statuetek Juranda stała się okazją do celebracji sukcesów w dziedzinach tak rozmaitych jak przedsiębiorczość, kultura, sport i działalność społeczna.
Wydarzenie to, organizowane corocznie, jest momentem, w którym lokalna społeczność ma okazję docenić i nagrodzić tych, którzy swoją pracą i pasją wnoszą znaczący wkład w rozwój regionu.
Starosta Szczytny, Jarosław Matłach, powitał zgromadzonych gości, w tym również licznie przybyłych przedstawicieli władz lokalnych i regionalnych. Wśród honorowych gości znaleźli się m.in. Wojewoda Warmińsko-Mazurski, Radosław Król, wicemarszałek województwa Sylwia Jaskulska, Joanna Gawryszewska, Dariusz Hodkowski, którzy mieli zaszczyt wręczać nagrody laureatom.
Nagroda Juranda to wyróżnienie o głębokich korzeniach tradycji, którego celem jest promowanie osób i organizacji zasłużonych dla społeczności. W tym roku, kapituła pod przewodnictwem starosty Matłacha, przyznała pięć statuetek oraz cztery wyróżnienia w kategoriach od działalności kulturalnej po społeczną.
W kategorii kultury szczególne uznanie zdobyła Adrianna Trzepiota, znana autorka powieści, której twórczość przyczyniła się do promocji literatury regionalnej.
W dziedzinie działalności społecznej nagrodzono Szkołę Rodzenia „Dobry Początek”, prowadzoną przez położne Julię Dudę i Urszulę Piskorską, które swoją działalnością wspierają przyszłych rodziców w ważnym momencie ich życia.
Nie zabrakło również wyróżnień za działalność charytatywną – Koło Gospodyń Wiejskich „Serce Szyman” zostało docenione za szeroko zakrojone inicjatywy wspierające lokalną społeczność.
W dziedzinie sportu, uwagę zwróciła Natalia Hajn, utalentowana karateczka i wokalistka, której osiągnięcia na arenie międzynarodowej przynoszą chlubę całemu regionowi...
Statuetki Juranda, symbol najwyższych osiągnięć w regionie, zostały wręczone w pięciu kategoriach. Zespół Sygnalistów Myśliwskich „Leśna Brać” otrzymał nagrodę za wybitne osiągnięcia w dziedzinie szerzenia kultury i tradycji myśliwskich. Ich umiejętności i zaangażowanie w promowanie polskiego dziedzictwa kulturowego zasłużyły na szczególne uznanie.
W kategorii sportowej statuetkę przyznano Januszowi Jastrzębskiemu, który przez ponad pięć dekad uprawia sport na najwyższym poziomie. Jego nieustająca pasja i sukcesy, zarówno na arenie krajowej jak i międzynarodowej, stanowią inspirację dla młodszych pokoleń.
Nagroda Juranda w dziedzinie gospodarki została przyznana firmie TRAKPOL. Firma ta, dzięki innowacyjności i ciągłemu rozwojowi, znacząco przyczynia się do wzrostu gospodarczego regionu, promując jednocześnie ekologiczne podejście do produkcji.
Towarzystwo Przyjaciół Jedwabna zdobyło statuetkę za osiągnięcia w upowszechnianiu i rozwoju kultury. Ich działalność, obejmująca organizację wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych, przyczynia się do zachowania lokalnej historii i tradycji.
Karolina Audycka, pochodzi ze Szczytna, ukończyła Akademię Sztuk Pięknych na wydziale wzornictwa przemysłowego i grafiki. Firmę produkującą torebki założyła w 2012 roku. Od kilku lat w jej prowadzeniu wspiera ją mąż, ona jest artystką, a on ma zmysł biznesowy i odpowiada zarządzanie firmą. Jak sama podkreśla to dzięki niemu firma miała szansę rozkwitnąć w czasie pandemii.
Kulminacyjnym momentem wieczoru było wręczenie Jurandy Honorowego. Tę prestiżową nagrodę, za całokształt działalności na rzecz edukacji, otrzymała Janina Domian. Jej wieloletnie zaangażowanie w rozwój edukacji w regionie oraz nieoceniony wkład w kształcenie pokoleń mieszkańców Szczytna zyskały powszechne uznanie.
Na zakończenie uroczystości scenę opanowała Regina Rosłanieć Bavčević, której występ stanowił prawdziwy muzyczny finał wieczoru...
Więcej na ten temat w papierowym wydaniu „Tygodnika Szczytno”.
Wydaję mi się, że,,ślizganie,, będzie frajdą dla dzieciaków w tak nie zapomnianej do końca ich życia atmosferze świąt.Oczywiście miasto musi odpowiednio lodowisko udekorować.
Warchol
2024-11-20 13:46:48
Ciekawe , co powiecie , gdy za kilka lat subwencje ekologiczne traktowane obecnie jako \"marchewka\" zostaną obcięte ,lub wycofane z uwagi na biedę budżetową.?
Andrzej
2024-11-20 10:35:58
Mam pewną wątpliwość. Otóż jak dotrzymują słowa politycy wszystkich opcji już wiemy. Czy ktoś bierze pod uwagę fakt ,że przy obecnej mizerii Budżetu, a przyszłość może być jeszcze czarniejsza , subwencja ekologiczna zostanie okrojona lub zlikwidowana.? A Park zostanie ,ze wszystkimi tego konsekwencjami. Następni politycy powiedzą: Sorry- to nie ja obiecywałem. Sam jestem leśnikiem i leży mi na sercu ochrona przyrody, ale jestem przeciwny , aby ludzie z Warszawy z 7-go piętra w bloku \"urządzali\" życie tubylcom -czasem wbrew ich woli. Podejście obecnego kierownictwa Ministerstwa Klimatu nie wskazuje na analizę przyszłych skutków swoich planów. Przepraszam za porównanie ,ale najbardziej mi się to kojarzy z \"Rewolucją kulturalną \"w Chinach. Co z tego wyszło ,ludzie interesujący się historią i polityką wiedzą. Pozdrawiam.
Andrzej
2024-11-20 10:26:15
Widać że ojciec z matką sami jeszcze nie dorośli,kto takiemu żółtodziubowi takie auto daje,może auto tatusia,ale widać że tatka jak na coś takiego pozwala to też nie powinien takim jeżdzic bo jeszcze mleka z pod nosa nie wytarł,chyba że szczeniak sam powinął tatusiowi furę bez jego wiedzy
Kubek73
2024-11-20 10:22:41
Mniej szczęścia miał młody kierowca osobówki pod Ostródą.
Niki.
2024-11-20 09:39:22
A widziano ławki w okolicach szkoły z oddziałami integracyjnymi
Tytus
2024-11-20 09:12:23
Podziwiam aktualnego Wójta za cierpliwość. Darmowa pasza i lewe interesy skończyły się.... wścieklizny dostali. Znam takiego letnika (bogacza), który wcześniej reprezentował prawo i sprzedał się za dwa zestawy obiadowe, szkolne z dostawą do domu - od wczesnej wiosny do późnej jesieni, pięć dni w tygodniu. Proceder trwał minimum 2-lata. Bogate szkolnictwo można doić.
Wiesława Kowalewska
2024-11-19 21:35:13
Ale o co chodzi z tym ułatwieniem dostępu? To wygląda na to, że np ludzie pracujący w MOS mają utrudniony dostęp do pracy że względu na fatalna lokalizację???
Tytus
2024-11-19 20:13:39
A dokąd w końcu poszły ławki z tej strefy? Bo były różne pomysły.
Tutejsza
2024-11-19 16:59:29
Wójt \"wszystko mogę \" już oszczędza na remizę, lekarzy i inne puste obietnice. Zaczął od gaszenia oświetlenia a gdzie bezpieczeństwo mieszkańców (priorytet w kampanii) !!!!
Wyborca
2024-11-19 16:24:48