Poniedziałek, 15 Kwiecień
Imieniny: Adolfiny, Odetty, Wacława -

Reklama


Reklama

Gdzie i jak kupić samochód? Poradnik dla kupujących


Artykuł Sponsorowany. Rynek samochodowy jest bardzo zróżnicowany, dlatego, jeżeli poszukujesz nowego auta, masz wiele opcji do wyboru. Możesz wybrać je z salonu dealerskiego z fabrycznie nowymi pojazdami, albo skorzystać z prywatnego ogłoszenia. W naszym poradniku znajdziesz wady i zalety tych rozwiązań. Doradzimy Ci gdzie się udać, aby kupić auto. Zakup auta w autoryzowanym salonie dealerskim

Każdy producent samochodów ma własną sieć sprzedaży. Tworzą je autoryzowane salony dealerskie. Znajdziesz w nich pojazdy jednej marki lub koncernu. Są to oczywiście najnowsze modele prosto z fabryki. Salony dealerskie oferują wiele usług, począwszy od doradztwa, poprzez finansowanie, serwis pogwarancyjny, a nawet ubezpieczenia. Kupując auto w salonie, możesz skonfigurować opcje wyposażenia, wybrać kolor, oraz spersonalizować jego wygląd. Są to opcje niedostępne ani w komisach, ani tym bardziej, gdy kupujesz auto od prywatnego właściciela.

Zalety salonów dealerskich

Największą zaletą salonów dealerskich jest możliwość zakupu nowego, nieużywanego auta pachnącego nowością. W takim przypadku nie musisz martwić się o sfałszowany stan licznika, ukryte naprawy czy też stan techniczny pojazdu. Nawet jeżeli auto ulegnie uszkodzeniu lub awarii, objęte jest dwuletnią gwarancją producenta. W jej ramach specjaliści doprowadzą pojazd do stanu sprzed awarii, a Ty nie zapłacisz za to ani złotówki. W salonach możesz także liczyć na interesujące promocje lub rabaty.

Wady salonów dealerskich

Wady zakupu auta w salonie związane są z finansami. Nowe auta są droższe w porównaniu z używanymi modelami. Do tego nowe auta bardzo szybko tracą na wartości. Sprzedając auto po dwóch lub trzech latach, możesz liczyć na odzyskanie od 50 do 60% pierwotnej ceny zakupu. Jest to bardzo duża strata, w porównaniu z rynkiem wtórnym, gdzie samochody nie tracą tak szybko na wartości. Kolejną wadą jest ograniczenie oferty do pojazdów tylko jednej marki lub koncernu. By wybrać odpowiadający Ci pojazd, musisz odwiedzić kilka salonów, a to zajmuje dużo czasu.

Zakup auta w komisie samochodowym

W komisie znajdziesz pojazdy używane różnego rodzaju: począwszy od tanich aut, aż po wytworne limuzyny, a nawet modele sprowadzane na zamówienie. W przeciwieństwie do salonów dealerskich auto-komisy oferują samochody nie tylko z Polski, ale także z innych krajów. Wśród nich dominują pojazdy z Belgii, Francji i Niemiec. O tym, jak kupić auto z tego ostatniego kraju przeczytasz na stronie www.najtaniejuagenta.pl/samochod-z-niemiec/. Dzięki temu masz większą możliwość wyboru niż w salonie. Do tego ceny pojazdów są znacznie niższe i możesz je negocjować.

Zalety komisów samochodowych

To właśnie elastyczność cen jest jedną z głównych zalet komisów samochodowych. Jeżeli jesteś zainteresowany danym egzemplarzem, możesz negocjować jego cenę. Często uda się zaoszczędzić kilka nawet kilkanaście procent ceny. Kolejna zaleta to szeroka oferta pojazdów. Zarówno pod względem rodzaju, marki, jak i wieku. Bez względu na to, jakim budżetem dysponujesz, w komisach znajdziesz samochód dla siebie. Pracownicy komisów często doradzają, oferują możliwość sprawdzenia stanu technicznego, czy też jazdę próbną.

Wady komisów samochodowych

Nabycie samochodu od tak zwanego handlarza wiąże się z pewnym ryzykie­m. Historia pojazdów może być niekompletna lub nie­jednoznaczna. Co utrudnia dokładną ocenę stanu technicznego auta. Ponadto pojazdy w komisie mogą mieć większy prze­bieg lub ukryte wady, których pobieżna kontrola może­ nie ujawnić. Poza tym komisom zależy na jak najszybszej sprzedaży pojazdu, dlatego też oferty mogą być koloryzowane, by auta wydawały się bardziej atrakcyjne.

Prywatne ogłoszenia

W dawnych czasach można je było znaleźć w gazetach lokalnych, a ostatnio przeniosły się do Internetu. Na specjalistycznych portalach znajdziesz zdjęcia dostępnych aut, dokładne ich opisy oraz dane kontaktowe sprzedającego.

Zalety prywatnych ogłoszeń

Jedną z istotnych korzyści płynących z zakupu za pośre­dnictwem prywatnych ogłoszeń jest nawiązanie­ bezpośredniej komunikacji z właścicie­lem pojazdu. Daje to możliwość zebrania szcze­gółowych informacji na temat historii samochodu, jego stanu i motywów je­go sprzedaży. Często taki układ ułatwia wynegocjowanie korzystnie­jszej ceny. Przeglądając ogłoszenia prywatne, masz także możliwość znalezienia aut rzadkich, zabytkowych lub kultowych, jakich próżno szukać w salonach lub komisach.

Wady prywatnych ogłoszeń

Nabycie pojazdu od indywidualne­go sprzedawcy wiąże się z pewnym ryzykie­m. Historia samochodu może być niekompletna lub trudna do zwe­ryfikowania, co utrudnia ocenę jego stanu bez profe­sjonalnej pomocy. Nale­ży uważać na potencjalne oszustwa, takie jak manipulowanie­ licznikiem kilometrów lub ukrywanie poważnych wad pojazdu.

 

Gdzie i jak kupić samochód? Podsumowanie

Nie ważne, z jakiego źródła wybierzesz Twój wymarzony pojazd. Ważne jest, aby zawsze dokładnie sprawdzać stan techniczny auta i nie bać się pytać o jego historię oraz dokumenty. Z takim podejściem, zakup samochodu przyniesie Ci radość i satysfakcję z dokonanego wyboru. 

 Komentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze

Reklama