Poniedziałek, 15 Kwiecień
Imieniny: Adolfiny, Odetty, Wacława -

Reklama


Reklama

Podsumowanie VIII kadencji Władz Samorządowych Miasta Szczytno 2018 – 2024


Publikacja płatna. Szanowni Państwo, XIII kadencja pracy Samorządu Miasta Szczytno była szczególna i niezwykle wymagająca. Dla mnie jako Burmistrza Szczytna to bardzo wyjątkowy czas, w którym przyszło mi przeprowadzić nasze miasto przez największe kryzysy w historii polskiego samorządu. Począwszy od pandemii COVID 19, poprzez hiperinflację, ogromny wzrost cen energii i paliw, po wojnę w Ukrainie i związany z tym kryzys uchodźczy.

Mimo tych ogromnych trudności i problemów rozpoczęliśmy, a także zrealizowaliśmy wiele projektów rozwijających nasze miasto, nie zapominając jednocześnie o podnoszeniu jakości życia mieszkańców.

To czas wielu zmian w naszym mieście. Tak wysokiego tempa inwestycyjnego nie było nigdy wcześniej w ponad trzydziestoletniej historii szczycieńskiego samorządu. Wartość przeprowadzonych inwestycji przekroczyła 118 milionów złotych, z czego ponad 95 milionów złotych to środki pozyskane zewnętrznie na inwestycje i inne prospołeczne działania miasta. Myślę, że wszyscy możemy być z tego dumni.

Ostatnie pięć lat to stabilny i stały rozwój w tych niestabilnych czasach, dzięki któremu Szczytno w regionie i w kraju jest postrzegane jako miasto gospodarne, otwarte, przyjazne i bezpieczne. Krzysztof Mańkowski, Burmistrz Miasta Szczytno.Podsumowanie VIII kadencji Władz Samorządowych Miasta Szczytno 2018 – 2024

Krzysztof Mańkowski, Burmistrz Miasta Szczytno.

Podsumowanie VIII kadencji władz samorządowych Miasta Szczytno można opisać jako dynamiczne i pełne sukcesów. Przez ostatnie lata udało się zrealizować wiele ważnych inwestycji, które przełożyły się na poprawę jakości życia mieszkańców oraz atrakcyjność miasta dla turystów.

 

Jednym z najważniejszych osiągnięć władz było wyremontowanie 29 ulic oraz budowa 20 km infrastruktury podziemnej. Działania te przyczyniły się do poprawy komfortu mieszkańców oraz bezpieczeństwa na drogach. Poprawiona została również jakość transportu publicznego. Na ulicach Szczytna możemy zauważyć elektryczne autobusy, a od początku 2024 roku poruszanie się komunikacją miejską jest bezpłatne.

 

W Szczytnie zaczęło pojawiać się coraz więcej zamiejscowych inwestycji, takich jak: McDonald’s, Sphinx czy Pijalnia Czekolady E. Wedel. Po długiej przerwie do miasta powróciło również kino.

 

Ważnym aspektem kadencji była także dbałość o rozwój sportu i kultury. Powołanie Sportowej Szkoły Podstawowej oraz realizacja licznych imprez sportowych, takich jak Gala Boksu RBK Boxing Night 2 czy imprezy rangi Mistrzostw Polski, doprowadziła do wzrostu zainteresowania sportem wśród mieszkańców. Dla wytrwałych zawodników każdego roku czekały nieziemskie wyzwania podczas Triathlonu oraz Extremalnej Trójki. Jednym z najważniejszych przedsięwzięć było otwarcie Stadionu Miejskiego, sportowej dumy naszego miasta. Zmodernizowany obiekt spełnia oczekiwania zarówno sportowców, jak i kibiców.

 

Największą inwestycją mijającej kadencji był Zamek Krzyżacki, który w czerwcu 2021 r. oficjalnie udostępniony został do zwiedzania. 9 września 2021 r. tj. po 96 dniach od otwarcia Zamek odwiedziła 100 000 osoba, była to mieszkanka Poznania. Do dziś obiekt odwiedziło prawie 400 tys. osób. Zamek po renowacji otrzymał wyróżnienie oraz Nagrodę Instytutu Naukowego IBOA w Warszawie w konkursie Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku - stał się szczycieńskim centrum wydarzeń kulturalnych.

 

 

Wraz z rozpoczęciem sezonu turystycznego w Szczytnie rozpoczyna się cykl imprez kulturalno – sportowych pod nazwą „Letnie Granie”. Od maja do września kalendarz wypełniony jest wydarzeniami, podczas których każdy znajdzie coś dla siebie. Jednym z najważniejszych wydarzeń są Dni i Noce Szczytna, które w 2022 roku zmieniły swoją lokalizację z Placu Juranda na Plażę Miejską. Organizacja licznych wydarzeń kulturalnych, przyczyniła się do podniesienia atrakcyjności miasta w oczach turystów.

 

 

Za sprawą Gran Turismo Polonia 2022 Plac Juranda stał się na chwilę jednym z najdroższych parkingów świata. Do Szczytna przyjechało bowiem około 200 najdroższych samochodów świata, które swój rajd odbywały po Polsce. Od tej kadencji rozpoczęto organizację pleneru malarskiego oraz rzeźbiarskiego. Spod rąk artystów wyszły niesamowite cuda, które podnoszą estetykę przestrzeni miejskiej i cieszą oczy mieszkańców oraz turystów. Miasto aktywnie współpracuje z regionalnymi i ogólnopolskimi mediami. Jednym z nich jest Radio ZET, które odwiedziło Szczytno wielokrotnie, czy to na śniadaniu czy grilowaniu, zawsze było ciekawie i zabawnie.

 

 

Minionej kadencji obchodziliśmy aż cztery ważne Jubileusze rok po roku. XXX-lecie samorządu w 2020 r. przypadło na czas rozwijającej się pandemii. Rok 2021 należał do Krzysztofa Klenczona i jego 40. rocznicy śmierci oraz 80. rocznicy urodzin. Szczycieńskie święto grodu - Dni i Noce Szczytna - w 2022 roku miało swoją 30. rocznicę, a zwieńczeniem wszystkich Jubileuszy było obchodzone w 2023 roku 300-lecie nadania praw miejskich Miastu Szczytno. Wszystkie te okoliczności były doskonałą okazją do organizacji wielu wydarzeń miejskich.

 

Nie zapomniano także o ekologii i bezpieczeństwie. Likwidacja „kopciuchów”, wymiana lamp na energooszczędne oraz zwiększenie liczby kamer w mieście, to tylko kilka z działań podejmowanych w tym zakresie. Poprawiona została efektywność energetyczna budynków oświatowych: Szkoły Podstawowej nr 6 oraz Miejskiego Przedszkola z Oddziałami Integracyjnymi nr 3 „Promyczek”. Oprócz tego zadbano o zdrowie nas wszystkich dzięki ogólnodostępnym defibrylatorom, które są umieszczone w przestrzeni publicznej oraz komunikacji miejskiej.Komentarze do artykułu

anna

Pan Burmistrz razem z Panią Rybińską, która od lat kompromituje Radę miasta i całe Szczytno swoimi prymitywnymi odzywkami. Ta kobieta nie wie co mówi, nie ma żadnych poglądów, powtarza tylko to co akurat jest modne społecznie. Opuściła jako pierwsza tonący okręt PiSu – wiadomo jakie stworzenie tak robi. Z tą różnicą, że owo stworzenie jest od pani RYbińskiej inteligentniejsze. Przytuliła sie do ugrupowania obecnego burmistrza p. Mańkowskiego, który także zmienił barwy opuszczając PO. Bardzo do siebie pasują, a może panu burmistrzowi zaimponowała obrona swastyki jako wartości chrześcijańskich, jakie to stwierdzenie zaprezentowała p. Rybińka na posiedzeniu rady, a może prymitywne życzenia jakie mu wówczas złożyła w imieniu całej rady: \"Dużo zdrowia i słodyczy rada panu burmistrzowi życzy\" – nagranie można znaleźć w sieci. Swoja drogą zastanawiam się czy Rada m. upoważniła wtedy p.Rybińską do składania tak prostackich życzeń, kompromitując się w ten sposób, czy jak zwykle p. Rybińska sama z sienie uznała się za przedstawicielkę wszystkich, a rada jej na to pozwoliła. Obie ewentualności są równie kompromitujące. Pozdrawiam mieszkańców szczytna i życze mądrzejszych wyborow.

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama


Komentarze

Reklama