Informacja prasowa. Veolia Szczytno, spółka z Grupy Veolia term, podpisała z jedną z miejskich wspólnot mieszkaniowych umowę na wykonanie instalacji podgrzewającej ciepłą wodę użytkową przy użyciu pomp ciepła. Prąd do urządzeń będzie wytwarzany przez fotowoltaikę. Inwestycja zostanie w 50 proc. sfinansowana z programu Grant OZE. To jeden z pierwszych i zarazem referencyjny projekt tego typu realizowany przez Veolię w Polsce. Z myślą o potrzebach wspólnot mieszkaniowych, spółka stworzyła specjalny kalkulator, ułatwiający przygotowanie ofert dla podmiotów chcących skorzystać z efektywnych i ekologicznych sposobów ogrzewania.
WYZWANIE
Wspólnota mieszkaniowa w Szczytnie przy ulicy Kętrzyńskiego korzysta z ciepła systemowego dostarczanego przez Veolię. Do tej pory ciepłą wodę mieszkańcy podgrzewali za pomocą indywidualnych piecyków gazowych zlokalizowanych w mieszkaniach. Instalacja wymagała pilnego remontu z uwagi na przypadki ulatniania się czadu. Z tego powodu w budynku interweniowała Straż Pożarna. Mieszkańcom zależało przede wszystkim na bezpieczeństwie, ale także na dobrym rozwiązaniu na lata, dostarczonym przez zaufanego partnera.
ROZWIĄZANIE
Veolia opracowała koncepcję wraz z wyliczeniem kosztów inwestycji oraz eksploatacji, jest także wykonawcą przedsięwzięcia. To jedna z wielu realizacji Veolii term z wykorzystaniem źródeł OZE zrealizowanych w ostatnim czasie.
- Po latach korzystania z indywidualnych piecyków gazowych mieszkańcy zyskują nową i bezpieczną instalację OZE do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Veolia będzie odpowiadać za projekt kompleksowo: od koncepcji i pozyskania dofinansowania, aż po wykonanie instalacji i dbałość o niezawodność pracy przez następne lata – mówi Daniel Domeracki, prokurent Veolia Szczytno.
KORZYŚCI
Wspólnota zyskała też możliwość generowania dodatkowych przychodów ze sprzedaży niewykorzystanej energii elektrycznej, produkowanej przez panele zamontowane w budynku w ramach projektu. Zostaną one przeznaczone na inwestycje w częściach wspólnych.
To kolejny projekt Veolii poprawiający życie społeczności lokalnej.
- Od wielu lat miasto działa wspólnie z Veolią w zakresie dostaw ciepła i zwiększania komfortu życia mieszkańców Szczytna. Cieszę się, że nasza współpraca rozwija się, czego przykładem jest nowoczesna instalacja podgrzewania ciepłej wody za pomocą pomp ciepła. To rozwiązanie, które przede wszystkim jest bezpieczne. Co więcej, dzięki niemu wykonaliśmy w mieście kolejny krok w kierunku efektywnych i zielonych sposobów ogrzewania – mówi Krzysztof Mańkowski, burmistrz Szczytna.
Rozwój przedsięwzięć opartych o OZE jest szczególnie ważny dla władz samorządowych.
– Cieszę się, że na terenie naszego powiatu realizowane są projekty oparte o odnawialne źródła energii. Projekt wspólnoty mieszkaniowej w Szczytnie jest dowodem, że we współpracy z zaufanym partnerem możliwe jest pozyskanie zewnętrznych środków oraz szybkie i kompleksowe zrealizowanie inwestycji. Jej efektem jest bezpieczne rozwiązanie, które na długie lata zapewnia dostawy ciepłej wody. To dowód, że w naszym regionie myśli się o rozwoju i inwestycjach w nowoczesne usługi dla mieszkańców, które tworzą lepszą przestrzeń do życia – mówi Jarosław Matłach, starosta szczycieński.
W oparciu o doświadczenia z pierwszego projektu Veolia opracowała kalkulator, który pozwala wyliczyć - na podstawie informacji o wielkości zużycia wody przez mieszkańców - jaka moc pomp ciepła będzie potrzebna, by nowy system pracował efektywnie.
– Stworzyliśmy intuicyjne narzędzie, które może wydatnie pomóc wspólnotom mieszkaniowym zainteresowanym przejściem na zieloną energię i ciepło z wykorzystaniem możliwości dofinansowania m.in. z Grantu OZE. To w skali kraju obszar o dużym potencjale rozwoju. Nie tylko indywidualni mieszkańcy, lecz również wspólnoty czy spółdzielnie mieszkaniowe wykazują duże zainteresowanie tego typu rozwiązaniami – informuje Patrycja Adamczak, Członek Zarządu w Veolii Szczytno.
Oferta dla wspólnot mieszkaniowych jest kolejnym produktem oferowanym przez Grupę Veolia term oprócz standardowych dostaw ciepła i ciepłej wody.
- Nasza oferta jest odpowiedzią na te potrzeby rynku i wierzę, że wkrótce będziemy mogli pochwalić się kolejnymi podobnymi realizacjami. Traktujemy projekt, jako referencyjny, a wyniesione z niego doświadczenia będą podstawą do podejmowania podobnych działań na rzecz innych wspólnot mieszkaniowych. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do kontaktu – podsumowuje Janusz Panasiuk, Prezes Zarządu Veolia Szczytno
Grupa Veolia dąży do tego, by stać się wzorcową firmą w obszarze transformacji ekologicznej. Zatrudnia około 220 000 pracowników na całym świecie, którzy tworzą i wdrażają rozwiązania w zakresie energetyki, gospodarki wodno-ściekowej oraz gospodarki odpadami. Poprzez swoją działalność w trzech uzupełniających się obszarach Veolia przyczynia się do zrównoważonego wykorzystania zasobów oraz poprawy ich dostępności.
W 2022 r. Grupa Veolia dostarczyła wodę pitną 111 milionom ludzi, obsłużyła 97 mln osób w zakresie usług ściekowych, wyprodukowała prawie 44 miliony MWh energii i przetworzyła 61 mln ton odpadów. Veolia Environnement (Paris Euronext: VIE) osiągnęła w 2022 r. skonsolidowany przychód w wysokości 42,9 miliarda euro.
Veolia w Polsce dąży do tego, by stać się wzorcową firmą w obszarze transformacji ekologicznej. Od ponad 25 lat jest sprawdzonym partnerem miast i przemysłu na terenie całego kraju. Opierając się na wiedzy i doświadczeniu oferuje innowacyjne usługi dostosowane do potrzeb Klientów.
Inwestując w rozbudowę i modernizację swojej infrastruktury produkcyjnej i dystrybucyjnej, a także rozwijając działalność w zakresie efektywnego zarządzania energią, gospodarki wodno-ściekowej i odpadowej zapewnia najwyższą, jakość usług. Wpisując się w model gospodarki o obiegu zamkniętym tworzy i wdraża rozwiązania efektywne ekonomicznie i przyjazne dla środowiska przyczyniając się do zrównoważonego rozwoju miast i przemysłu.
Veolia w Polsce zatrudnia 4 500 pracowników, których misją jest odnawianie zasobów świata. Prowadzi działalność w 123 miejscowościach, w 59 miastach zarządza sieciami ciepłowniczymi. Działa poprzez spółki operacyjne: Veolia Energia Polska (holding), Veolia Energia Warszawa, Veolia Energia Łódź, Veolia Energia Poznań, Veolia term, Veolia Energy Contracting Poland, Veolia Industry Polska, Veolia EKOZEC, Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Tarnowskich Górach oraz ich spółki zależne. www.veolia.pl
Veolia term, poprzez swoje spółki zależne, jest obecna w prawie 60 miastach w Polsce. Realizując założenia polityki zrównoważonego rozwoju Grupy Veolia w Polsce, tworzy i wdraża rozwiązania efektywne energetycznie i optymalne dla środowiska i społeczności lokalnych. Veolia term wchodzi w skład Grupy Veolia w Polsce od 2008 r.
Grupę Veolia term tworzy 6 spółek: Veolia Północ, Veolia Szczytno, Veolia Wschód, Veolia Południe, Veolia Zachód oraz Veolia term. Jest właścicielem 60 ciepłowni, 2 elektrociepłowni i 6 silników kogeneracyjnych. Dostarcza efektywne rozwiązania energetyczne dla budynków użyteczności publicznej, wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych, obiektów przemysłowych, biurowców, centrów handlowych oraz klientów indywidualnych. www.veoliaterm.pl
Art. 261 Dz. U Prawo wodne obowiązujące w Polsce. Wszystkie grunty wodne morza, rzek, jezior stanowią własność Skarbu Państwa, a w tym pas służebności publicznej obowiązuje od lat x do dzisiaj. Posunięcie bardzo sprytne, lecz niezbyt kulturalne i inteligentne. Zapewne amator dzikiego połowu ryb... nie na wędkę.
Wiesława Kowalewska
2024-11-21 11:35:56
Wydaję mi się, że,,ślizganie,, będzie frajdą dla dzieciaków w tak nie zapomnianej do końca ich życia atmosferze świąt.Oczywiście miasto musi odpowiednio lodowisko udekorować.
Warchol
2024-11-20 13:46:48
Ciekawe , co powiecie , gdy za kilka lat subwencje ekologiczne traktowane obecnie jako \"marchewka\" zostaną obcięte ,lub wycofane z uwagi na biedę budżetową.?
Andrzej
2024-11-20 10:35:58
Mam pewną wątpliwość. Otóż jak dotrzymują słowa politycy wszystkich opcji już wiemy. Czy ktoś bierze pod uwagę fakt ,że przy obecnej mizerii Budżetu, a przyszłość może być jeszcze czarniejsza , subwencja ekologiczna zostanie okrojona lub zlikwidowana.? A Park zostanie ,ze wszystkimi tego konsekwencjami. Następni politycy powiedzą: Sorry- to nie ja obiecywałem. Sam jestem leśnikiem i leży mi na sercu ochrona przyrody, ale jestem przeciwny , aby ludzie z Warszawy z 7-go piętra w bloku \"urządzali\" życie tubylcom -czasem wbrew ich woli. Podejście obecnego kierownictwa Ministerstwa Klimatu nie wskazuje na analizę przyszłych skutków swoich planów. Przepraszam za porównanie ,ale najbardziej mi się to kojarzy z \"Rewolucją kulturalną \"w Chinach. Co z tego wyszło ,ludzie interesujący się historią i polityką wiedzą. Pozdrawiam.
Andrzej
2024-11-20 10:26:15
Widać że ojciec z matką sami jeszcze nie dorośli,kto takiemu żółtodziubowi takie auto daje,może auto tatusia,ale widać że tatka jak na coś takiego pozwala to też nie powinien takim jeżdzic bo jeszcze mleka z pod nosa nie wytarł,chyba że szczeniak sam powinął tatusiowi furę bez jego wiedzy
Kubek73
2024-11-20 10:22:41
Mniej szczęścia miał młody kierowca osobówki pod Ostródą.
Niki.
2024-11-20 09:39:22
A widziano ławki w okolicach szkoły z oddziałami integracyjnymi
Tytus
2024-11-20 09:12:23
Podziwiam aktualnego Wójta za cierpliwość. Darmowa pasza i lewe interesy skończyły się.... wścieklizny dostali. Znam takiego letnika (bogacza), który wcześniej reprezentował prawo i sprzedał się za dwa zestawy obiadowe, szkolne z dostawą do domu - od wczesnej wiosny do późnej jesieni, pięć dni w tygodniu. Proceder trwał minimum 2-lata. Bogate szkolnictwo można doić.
Wiesława Kowalewska
2024-11-19 21:35:13
Ale o co chodzi z tym ułatwieniem dostępu? To wygląda na to, że np ludzie pracujący w MOS mają utrudniony dostęp do pracy że względu na fatalna lokalizację???
Tytus
2024-11-19 20:13:39
A dokąd w końcu poszły ławki z tej strefy? Bo były różne pomysły.
Tutejsza
2024-11-19 16:59:29