Czwartek, 15 Maj
Imieniny: Bonifacego, Julity, Macieja -

Reklama


Reklama

Rozmawiamy o zmianach w podatkach


Czy podatnik może złożyć zeznanie na drukach z ubiegłego roku?

Nie. Zeznania...


  • Data:

Czy podatnik może złożyć zeznanie na drukach z ubiegłego roku?

Nie. Zeznania za 2010 rok muszą być złożone na aktualnych formularzach, które dostępne są w każdym urzędzie skarbowym oraz które można pobrać na stronie internetowej Ministerstwa Finansów: www.mf.gov.pl

 

Jakie są sposoby złożenia zeznań podatkowych za 2010r. ?

Podobnie jak w latach ubiegłych można dokonać rozliczenia w tradycyjny sposób, tj. sporządzić zeznanie na papierowym formularzu i złożyć je osobiście w siedzibie urzędu skarbowe lub wysłać je za pośrednictwem poczty. Ale można również bez wychodzenia z domu sporządzić zeznanie w formie elektronicznej i złożyć je za pośrednictwem Internetu, wskazując swój urząd skarbowy, co jest nieodpłatne. Do złożenia zeznania będzie służył wówczas interaktywny formularz PIT-37 pobierany ze strony internetowej www.e-deklaracje.gov.pl.

 

Czy wprowadzono jakieś uproszczenia przy składaniu zeznań za 2010r.

Od rozliczeń za 2010 rok złagodzone zostały wymogi formalne dla złożenia na zeznaniu PIT-36 lub PIT-37 wniosku o wspólne opodatkowanie małżonków. Inaczej niż to miało miejsce w latach ubiegłych wniosek taki może być złożony tylko przez jednego z małżonków na zeznaniu podatkowym o wspólne opodatkowanie dochodów uzyskanych w 2010 roku. Wyrażenie woli przez jednego z małżonków poprzez złożenie podpisu na wspólnym zeznaniu traktuje się na równi ze złożeniem przez niego oświadczenia o upoważnieniu go przez jego współmałżonka do złożenia wniosku o łączne opodatkowanie ich dochodów.


Reklama

Uwaga! Za wspólny PIT złożony wbrew woli małżonka są kary. Oświadczenie na zeznaniu małżonek składa pod rygorem odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania.

 

Czy wszyscy podatnicy mogą skorzystać z możliwości wspólnego opodatkowania małżonków?

Małżonkowie mogą być opodatkowani łącznie od sumy swoich dochodów, jeżeli przez cały rok podatkowy pozostawali w związku małżeńskim i istniała między nimi wspólność majątkowa Nie mogą jednak skorzystać z tego typu rozliczenia małżonkowie, gdy chociażby jeden z nich korzysta z uproszczonych form opodatkowania, tj. ryczałtu (oprócz najmu mieszkania), karty podatkowej, opłacania podatku liniowego lub tonażowego.

 

Czy uproszczenie wspólnego opodatkowania małżonków dotyczy również zeznań składanych za pomocą środków komunikacji elektronicznej przez Internet ?

Tak, również w tym przypadku złożenie zeznań podatkowych o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) PIT-37 i PIT-36 wspólnie z małżonkiem, nie wymaga złożenia przez drugiego z małżonków dodatkowego upoważnienia do podpisywania e-PIT, tj. pełnomocnictwa UPL-1.

 

Jakie formularze podatkowe można przesłać przez Internet bez podpisu kwalifikowanego?

W rozliczeniu za 2010 rok podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych mogą w uproszczony sposób, czyli bez e-podpisu złożyć nie tylko zeznanie PIT-37,PIT-36, PIT-36L, ale również PIT-28,PIT38, PIT-39, PIT19A, PIT-16A i PIT16. Dla przypomnienia dodam, że zamiast e-podpisu podatnik składający e-PIT musi podać sześć cech osobowych: imię, nazwisko, NIP, PESEL, datę urodzenia oraz kwotę przychodu z zeznania lub rocznego obliczenia sprzed dwóch lat.

Reklama

 

Czy coś się zmieniło w zakresie przekazywania 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego?

W zeznaniach podatkowych za 2010 rok nie musimy już podawać nazwy OPP, a jedynie jej numer wpisu do KRS i kwotę do przekazania na rzecz tej organizacji. Możemy wskazać cel szczegółowy dotyczący przekazywanej kwoty. W przypadku wskazania celu szczegółowego naczelnik urzędu skarbowego przekaże informacje dla OPP w tym zakresie. Należy również pamiętać, że warunkiem przekazania kwoty 1% podatku należnego jest zapłata w pełnej wysokości podatku należnego nie później niż do końca czerwca 2011 roku. Za zapłacony podatek uważa się także zaległość podatkową, której wysokość nie przekracza trzykrotności wartości opłaty dodatkowej pobieranej przez Pocztę Polską za polecenie przesyłki pocztowej, tj. kwoty 6,60 zł.

 

Czy zostanie przekazany 1% podatku ze złożonej korekty zeznania?

Podobne jak w roku ubiegłym, naczelnik urzędu skarbowego na wniosek podatnika przekaże 1% podatku należnego na rzecz OPP wskazanej w korekcie zeznania pod warunkiem, że korekta zostanie dokonana w ciągu miesiąca (w 2009 r. były to dwa miesiące) od upływu terminu do złożenia zeznania, czyli w terminie do końca maja 2011 roku.

 



Komentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze

Reklama