Kilkadziesiąt osób z objawami zatrucia, zamknięte sale wykładowe, płyny do dezynfekcji i maseczki – Akademia Policji w Szczytnie zmaga się z poważnym kryzysem sanitarnym. Wszystko zaczęło się w czwartek, gdy pierwsi słuchacze zgłosili silne dolegliwości żołądkowo-jelitowe.
Jak poinformowała Akademia w oficjalnym komunikacie, tylko w ciągu pierwszych godzin 8 maja pomoc otrzymało kilkoro studentów. W nocy liczba ta wzrosła do kilkudziesięciu. – Wszystkim udzielono pomocy na miejscu – zapewnia uczelnia. Nikogo nie hospitalizowano.
Zajęcia na uczelni zostały wstrzymane decyzją Zastępcy Komendanta-Prorektora na trzy dni – od 9 do 11 maja. Słuchaczom nakazano pozostać w pokojach. Jednocześnie zarządzono kompleksową dezynfekcję wspólnych pomieszczeń: łazienek, sal, klatek schodowych.
Do Akademii przyjechał też dyrektor szczycieńskiego Sanepidu, Tomasz Liwartowski. – Zgłoszenie otrzymaliśmy 8 maja o godz. 22:25 – potwierdza. Na miejscu pobrano próbki żywności i wody. Pierwsze wyniki mają być znane jeszcze dziś, po godz. 15:00.
Władze uczelni zapewniają o bieżącym kontakcie z sanepidem i gotowości do natychmiastowego reagowania. – Robimy wszystko, by ustalić źródło problemu i ochronić zdrowie naszych słuchaczy – podkreśla kierownictwo APwSz.
Na terenie Akademii przebywa obecnie około 1000 osób.
Komunikat Akadami Policji w Szczytnie:
godz. 18: Podczas spotkania wojewódzkiego zespołu zarządzania kryzysowego Pan Radosław Król Wojewoda Warmińsko-Mazurski zebrał meldunki od służb. W spotkaniu uczestniczyli m.in. przedstawiciele Akademii Policji w Szczytnie oraz Pan Stefan Ochman – Burmistrz Miasto Szczytno. Na podstawie wyników badań ustalono, iż przyczyną dolegliwości żołądkowo-jelitowych był norowirus. W dalszym ciągu ustalane jest źródło zakażenia. Trwają badania żywności oraz wody.
Sytuacja związana z dolegliwościami została opanowana. Akademia Policji w Szczytnie, Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Olsztynie i Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Szczytnie stale współpracują w przedmiotowym zakresie. Słuchacze i studenci zostali poinformowani o przestrzeganiu zasad sanitarnych. Osoby bezobjawowe sukcesywnie opuszczają teren Uczelni.
Wczoraj, 8 maja 2025 r., o godzinie 15:00 kilkoro studentów i słuchaczy zgłosiło dolegliwości żołądkowo-jelitowe. Została im udzielona specjalistyczna pomoc przez ratowników medycznych Akademii Policji w Szczytnie oraz przez zespół ratownictwa medycznego Szpitala Powiatowego w Szczytnie.
Przez kolejne godziny zgłaszały się kolejne osoby, które uskarżały się na podobne symptomy. Niezwłocznie powiadomiliśmy lekarza świadczącego usługi medyczne dla Akademii Policji w Szczytnie, który porą nocną udzielił pomocy lekarskiej wskazanym osobom. W tej chwili na terenie uczelni przebywa około 1000 osób. W nocy do Akademii przybył Dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczytnie, który wraz ze współpracownikiem pobrał próbki żywności i wody. Wszystko po to, by poznać rzeczywiste źródło problemu.
Na tę chwilę pomocy lekarskiej udzielono kilkudziesięciu osobom.
Dziś rano, decyzją Zastępcy Komendanta-Prorektora APwSz, wstrzymano zajęcia na terenie uczelni od 9 do 11 maja 2025 r. włącznie. Zgodnie z zaleceniami Sanepidu polecono słuchaczom pozostanie w pokojach. Dowódcy kompanii zostali zobowiązani do informowania o ewentualnych kolejnych słuchaczach uskarżających się na dolegliwości.
Jednocześnie, decyzją kierownictwa Akademii Policji w Szczytnie, podjęto działania profilaktyczne polegające na dezynfekcji pomieszczeń ogólnodostępnych (w tym łazienek, sal wykładowych, klatek schodowych). Zachowujemy wszelkie środki ostrożności, dlatego wszystkim wydawane są płyny dezynfekujące i maseczki.
Na bieżąco monitorujemy sytuację, będąc w ciągłym kontakcie z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Szczytnie.
Wyniki pierwszych próbek pojawią się po godzinie 15:00. Słuchaczom i studentom nieustannie zapewniany jest dostęp do specjalistycznej pomocy medycznej w przychodni znajdującej się na terenie uczelni.
Uważam, że to zły pomysł z kilku powodów. Turbiny wiatrowe mogą zaszkodzić lokalnym zwierzętom, szczególnie ptakom. Hałas z turbin może również zakłócać życie dzikich zwierząt i wpływać na zdrowie mieszkańców. Koszt budowy farmy wiatrowej jest ogromny, a nie jest jasne, kto pokryje te wydatki. Miasto może otrzymywać pieniądze z farmy, ale koszty inwestycji i utrzymania mogą przewyższać korzyści finansowe. Żywotność turbin wynosi około 20-25 lat, a łopaty wirników, które są trudne do przetworzenia, muszą być wymieniane co 10-15 lat, co generuje dodatkowe koszty. Budowa farmy wiatrowej wiąże się z dużą ingerencją w naturalne środowisko, w tym wycinką drzew i zmianą krajobrazu. Proces produkcji i instalacji turbin wiatrowych generuje również emisje CO2, co może negatywnie wpływać na środowisko. Energia wiatrowa jest jedną z najdroższych form energii odnawialnej, a koszt budowy instalacji wiatrowych w Polsce wynosi od 5 do 7 milionów złotych za 1 MW. Po 30 latach, kiedy turbina już nie nadaje się do użytku, właściciel gruntu zostaje z problemem sam. Jak można zauważyć u naszych sąsiadów, firmy odpowiedzialne za farmy wiatrowe często przestają istnieć po 30 latach, pozostawiając właścicieli gruntów z problemem utylizacji turbin. A jak ktoś nie daje wiary w to, co mówię, to proszę kliknąć w link poniżej. Jest tam wykład profesora Bartoszewicza, proszę obejrzeć do końca i samemu wyciągnąć wnioski. I teraz proszę się zastanowić, co po 30 latach zostawiamy dla swoich dzieci... https://www.facebook.com/wolna.brama.morawska/videos/941672928092394/ Jak link nie diala, to prosze skopiowac i wkleic w Goole.
Mariusz
2025-05-09 09:37:38
Odciąć prąd, niech przy lampach naftowych siedzą, wtedy będzie ekologicznie!!!!!!!
Jan
2025-05-08 11:31:47
Szkoda że wójt nie był taki bystry w działalności stowarzyszenia \"Helper\".
kozaostra
2025-05-08 06:28:24
W dziesiątkę Kozaostra, świetnie to napisałeś. W całym tym gronie, tzw. polskich kandydatów, jest tylko jeden Polak, i na niego właśnie zagłosuję. Zapewne wówczas \"rządzący wspólnie z miłościwie nam panująca UE, zorganizuje nam wariant Rumuński, ale już będzie po ptakach, jak w Rumunii. Szczęść Boże.
Polak
2025-05-07 21:18:42
a może wybieg dla kotów ?
goofi
2025-05-07 20:52:39
musze kupic bilety na koncerty na plazy czy na wejscie w ktorakolwiek ze stref?
MatiS
2025-05-07 20:42:53
a może na łące przy drodze wylotowej na Rozogi więcej miejsca i za miastem hałas
zdysk
2025-05-07 08:34:48
Prawdziwy kandydat na prezydenta będzie straszony sądami i więzieniem. Bo tak będą się bali rządzący tego zwycięstwa jego. Tu jest Polska!
kozaostra
2025-05-07 07:46:28
Wybór na kryterium najniższej ceny? To jak ten amfiteatr wykonają?...
Jan
2025-05-07 04:58:06
Mam nadzieję że nie znajdą chętnego. Chcą nam zniszczyć taki fajny park. W sezonie ludzie robią sobie tam pikniki, ćwiczą no i co najważniejsze zabetonują kolejny teren zielony.
Stop amfiteatrowi
2025-05-06 21:31:01