Rok od objęcia władzy… rozmowa z Dariuszem Tymińskim, wójtem gminy Dźwierzuty.
Minął rok od ostatnich wyborów samorządowych. Wystartował Pan, jak sam mówił, tylko dlatego by mieszkańcy mieli wybór, no i Pana na wójta wybrali… Jak idzie to wójtowanie człowiekowi bez doświadczenia w samorządzie?
Tak. Była mała różnica w liczbie głosów, ale stało się i wygrałem. Wójtowanie jak idzie? Dobrze idzie. Wiadomo, że zawsze są jakieś problemy. Ale przecież po to jest się wójtem, by te problemy rozwiązywać. Miniony rok upłynął głównie na kończeniu rozpoczętych już inwestycji. Ale wzięliśmy się też mocno za drogi, które zawsze były piętą achillesową w naszej gminie. Robimy przetargi, kupiliśmy maszynę do równania dróg… Roboty jest mnóstwo.
Ciężko jest być wójtem? Wcześniej zawodowo związany był pan raczej z produkcją i biznesem… Jest różnica?
Ja wiedziałem, że nie będzie lekko. Różnica w pracy jest ogromna i właściwie nie da się tego porównać z tym co robiłem dotychczas. W gminie mam szeroki wachlarz obowiązków. Od dróg przez oświatę, opiekę społeczną, finanse, kulturę po spotkania z mieszkańcami i rozwiązywanie często ich osobistych problemów. Ale daję radę. Doświadczenie pracy z ludźmi bardzo mi teraz pomaga. Trzeba metodycznie podchodzić do każdej pojawiającej się sprawy i tak właśnie robię.
Wprowadził Pan wiele zmian w urzędzie. Wchodzących do budynku wita foto budka stojąca przy urzędzie stanu cywilnego, który jest teraz na parterze. Będą kolejne „innowacje”? Nowi pracownicy?
Dostępność do Urzędu Stanu Cywilnego jest bardzo ważna. To tutaj nasi mieszkańcy załatwiają wiele ważnych spraw. Otrzymują też nowe dowody osobiste. Foto budka po prostu miała to ułatwić, by nie trzeba było wybierać się do Szczytna czy Biskupca do fotografa. Poza tym to jest też tańsze. Chodziło głównie o poprawę standardów obsługi mieszkańców i słyszę, że wielu sobie to chwali.
Co do załogi? Pracownicy byli i są. Wielu odeszło do bardziej opłacalnej pracy w biznesie. Ale tak się dzieje nie tylko w naszym urzędzie. Zarobki w samorządzie nie są po prostu rewelacyjne, a i praca w jakiejś firmie bywa spokojniejsza.
Nabory do pracy ogłaszamy nieustannie. Teraz szukamy człowieka na stanowisko inspektora gospodarki komunalnej. Jak pan wie mamy też nowego dyrektora GOK i szefostwo Zakładu Gospodarki Komunalnej. Zmiany to część każdej pracy także w samorządzie. Ja jestem z tych zmian zadowolony. Świeżość zawsze mile widziana.
Co było albo jest najtrudniejsze jak do tej pory jeśli chodzi o decyzje wójta?
Trudne to jest to pytanie (śmiech). Myślę, że najtrudniejsze decyzje są dopiero przede mną. Niestety wróciła sprawa żwirowni Gisiel… To sprawa która przeszła już przez wiele urzędów i wiele instancji, a teraz wróciła znów do nas… Łatwo z tym na pewno nie będzie.
Kandydując zwrócił pan uwagę na mizerne, jak to sam pan ujął, pozyskiwanie środków unijnych przez poprzedniczkę? Ruszył pan ten temat? Co się zmieniło?
Dużo. Przede wszystkim od tamtej pory większość okienek transferowych jeśli chodzi o fundusze się pozamykało. Pisanie wniosku to nie są 2-3 miesiące ale znacznie więcej. Teraz po prostu na bieżąco śledzimy to, co możemy „złapać” i piszemy wnioski. Nie jest tego dużo. Na przykład ostatnio z KPO można było wziąć kredyt na 1% o dofinansowanie inwestycji wodno-kanalizacyjnych. Poszło. I tak to teraz wygląda. Łapiemy co się da, choć wiele tego już nie ma.
W gminie brakuje dużych inwestycji nazwijmy je rozwojowych, które dałyby pracę mieszkańcom a gminie podatki. Może podkraść wiatraki Wielbarkowi? One tam prawdopodobnie nie powstaną…
Byłoby fajnie, ale u nas z wiatrakami ciężka sprawa. Mamy w sąsiedztwie puszczę napiwodzko-ramucką i rezerwaty… Obwarowania środowiskowe dla wiatraków są chyba zbyt ciężkie do przeskoczenia w naszej lokalizacji. Więc chyba lepiej się nie łudzić, że taka inwestycja jest u nas możliwa.
Wiem, że jest pan zwolennikiem a nawet hobbystą korzystania z odnawialnych źródeł energii. Skoro nie wiatraki, to jaki kierunek obierze gmina. Tylko fotowoltaika?
Tak. Powstaje u nas sporo farm fotowoltaicznych. Nasze jednostki też powinny korzystać z OZE, głównie z energii słonecznej. I do tego dążę. Ale mamy też wodę i to w samym sercu Dźwierzut. Mało kto pamięta, ale dawniej działał na tej rzeczce młyn, którego koło młyńskie jest w herbie naszej gminy. Pracował w nim mój tata, gdy trafił do Dźwierzut w 1945 roku… Marzy mi się, by kiedyś wrócić do tego i zrobić chociaż jakiś niewielki projekt edukacyjny z elektrownią wodną. Może byłaby w stanie zasilić chociaż oświetlenie w parku… Ale problem z wodą dziś jest taki, że jej ubywa, a spadki na naszych rzekach są niewielkie. Ciężki temat, ale i nad tym pracujemy.
Ludzie są wygodni i najchętniej wjechali by po schodach do sklepu czy domu... I tak będą parkować przy ratuszu. Dlatego szkoda, że ogródki działkowe zostały zlikwidowane na rzecz betonu...
Abw
2025-05-12 18:34:41
Apeluje do burmistrza Pasymia aby zamknąć Plac zabaw dla dzieci w miejscowości Jurgi. Dziękujemy za takie \" zadbane miejsce\" sołtysowi i radnej z tego okręgu wyborczego (Jurgi, Dźwiersztyny, Narajty). Zabrać te fundusze sołeckie!
Wylęgarnia kleszczy w tej wysokiej trawie.
2025-05-12 10:24:55
80% chcących pogadać stała w korkach bo wracali z pracy w tym czasie.
Tymek
2025-05-12 09:41:14
to jaka kasa za pracę bo nie widzę? na poziomie płacy w ciepłowni Veolia we Francji? 4000 euro?
Tymek
2025-05-12 09:39:55
O rety, nie...
Jacek
2025-05-12 03:13:59
Takiego sobie wybrali, to mają
Gabi
2025-05-10 17:17:13
Dobry kolega, ma zacięcie spoetowe
Nik
2025-05-10 13:25:38
Lekarz który mówi, że nie był fanem nauki, mnie to nie przekonuje. Trzymałbym sie z daleka
Mariusz Dulak
2025-05-09 21:51:44
W artykule jest napisane 90 procent mieszkańców jest przeciwko wiatrakom a mają 600 podpisów.Nikt mnie nie pytał czy jestem za czy przeciw .Dlaczego osoby krzyczące mają decydować czy mają być czy nie.Powinni wypowiadać się w tym temacie młodzi bo to powinno być ich przyszłość ale w naszym społeczeństwie jest dużo krzykaczy którzy nic nie robią tylko narzucają swoje zdanie . Proszę poczytać o wiatrakach a nie słuchać że ten ma takie zdanie .Panie Burmistrzu dużo pan obiecał ale nie jest to wykonywane.Dilerow narkotykowych przybywa młodzieży uzależnionej też u nic nie jest robione w tym kierunku.Szaniwny panie Burmistrzu i Rado Gminy nic nie robicie też pozamiatane pod dywan.Troche zaczęto zajmować się schroniskiem dla piesków ale jakieś zgrzyty są w tym temacie.Moze czas się wziąć za robotę za to dostajecie kasę my was wybraliśmy od nas dostajecie kasę.Wszystkim nie dochodzicie ale czas mniej mówić a więcej robić Czasami oglądam radę jak obraduje to słabo to wszystko wygląda.
Julka
2025-05-09 19:46:58
Wybór lokalizacji fatalny. Jak można wpaść na taki pomysł, aby zniszczyć park???
Ania
2025-05-09 16:04:44