Wielkanoc, czas rodzinnego spokoju, ale nie dla wszystkich. W powiecie szczycieńskim świąteczny dyżur aptek okazał się fikcją. Dla wielu mieszkańców i przyjezdnych święta zamieniły się w nerwową walkę o zdobycie leków. Zdesperowani pacjenci jeździli od apteki do apteki, licząc, że znajdą otwarte drzwi. Bez skutku.
– Moja 3-letnia córka pilnie potrzebowała antybiotyku w Wielką Sobotę. Zjeździłem całe Szczytno, zero informacji, wszystko pozamykane. Finalnie musiałem jechać do Olsztyna. Ale nie każdy ma takie możliwości! – opowiada wyraźnie wciąż zdenerwowany Mariusz Piotrowski z Pasymia.
Jak relacjonuje, wszystko zaczęło się od nagłego pogorszenia stanu zdrowia dziecka.
– O godz. 14 trafiliśmy do szpitala w Szczytnie, gdzie lekarz postawił diagnozę – zapalenie oskrzeli, przepisał antybiotyk. Wydawało się, że najgorsze za nami… – mówi Piotrowski. Szybko jednak okazało się, że zdobycie leku w świąteczny weekend graniczy z cudem. – Pierwsza apteka – zamknięta. Druga – zamknięta. Trzecia – też. Wracamy do szpitala, tam uprzejma pani obdzwoniła kolejne miejsca. Efekt? Wszystkie apteki nieczynne, także ta przy ul. Chrobrego, która – według informacji – miała pełnić dyżur. Wściekłość, bezsilność, dziecko cierpi. To jakiś absurd! – podsumowuje.
Podobnych historii jest więcej. Swoje doświadczenia opisała w mailu do redakcji także pani Anna, która przyjechała do Szczytna na święta. W sobotę wieczorem zaczęły się jej problemy z okiem. Lekarz zdiagnozował bakteryjne zapalenie spojówek, pilnie potrzebny był antybiotyk.
– Internet podpowiadał, że apteka PRIMA przy ul. Odrodzenia powinna być otwarta. Po kilku nieodebranych telefonach podjechaliśmy tam osobiście – zamknięte. Objechaliśmy całe miasto, również przychodnię i szpital. Bez efektu. Żadnych informacji na drzwiach, żadnej podpowiedzi, co dalej – relacjonuje pani Anna.
W końcu trafiła na uchwałę Zarządu Powiatu, z której wynika, że w takie dni dyżur ma pełnić apteka „Dbam o Zdrowie” przy Chrobrego.
– Była już nadzieja. Pod apteką zebrało się kilka osób czekających na otwarcie. Minęła 14:00, potem 14:20… Nikt nie otworzył. Ludzie rozczarowani i bezradni rozchodzili się do domów. To był moment, w którym zrezygnowałam. I wtedy dotarło do mnie, jak wielkim problemem jest brak funkcjonującego systemu dyżurów aptek w powiecie – pisze pani Anna.
Papier swoje, życie swoje. Uchwała nie działa, a pacjenci cierpią
Według uchwały nr 84/XXVII/2024 z 30 grudnia 2024 roku apteka przy Chrobrego miała pełnić dyżur w niedziele i święta w godzinach 14:00–18:00 oraz 19:00–21:00. W rzeczywistości – jak przyznają sami urzędnicy – apteka od dawna nie respektuje tych zapisów.
– Wiemy o problemie. Apteka nie wywiązuje się z obowiązku dyżurowania, ale nie mamy narzędzi prawnych, by ją do tego zmusić – mówi Iwona Chełchowska, naczelnik wydziału oświaty i zdrowia w Starostwie Powiatowym w Szczytnie. – Jedyne, co można zrobić, to złożyć skargę do Wojewódzkiego Inspektoratu Farmaceutycznego. Ustawodawca nie dał samorządom żadnych możliwości egzekwowania takich dyżurów – dodaje.
W powiecie działa 16 aptek, ale część z nich – jak mówią właściciele – nie chce brać udziału w systemie dyżurów, bo to się im po prostu nie opłaca. A chorzy zostają bez pomocy.
Sprawą zainteresowała się radna powiatowa z Pasymia, Barbara Trusewicz.
– Temat jest drażliwy, ale bardzo ważny. Nie możemy pozwolić na to, by mieszkańcy i przyjezdni zostawali w takich sytuacjach bez pomocy. To nie do przyjęcia, by ludzie musieli jeździć 50 km do Olsztyna, by kupić lek! – podkreśla.
Radna zapowiada, że zwróci się w tej sprawie do starosty Jarosława Matłacha. Ma też konkretny pomysł:
– Będę wnioskować o utworzenie stałego punktu aptecznego przy szpitalu w Szczytnie, obok SOR-u i nocnej oraz świątecznej opieki medycznej. Taki punkt idealnie uzupełniłby system ratownictwa w powiecie. Mieszkańcy zasługują na dostęp do leków także w święta i noce.
Na razie jednak mieszkańcy powiatu szczycieńskiego muszą liczyć na łut szczęścia albo własny samochód i wolny czas, by zdążyć do apteki w Olsztynie. A ci, którzy go nie mają? Zostają z chorobą sami.
– Moja 3-letnia córka pilnie potrzebowała antybiotyku w Wielką Sobotę. Zjeździłem całe Szczytno, zero informacji, wszystko pozamykane. – opowiada wyraźnie wciąż zdenerwowany Mariusz Piotrowski z Pasymia.
Fot. Zbigniew Gołda
Uważam, że to zły pomysł z kilku powodów. Turbiny wiatrowe mogą zaszkodzić lokalnym zwierzętom, szczególnie ptakom. Hałas z turbin może również zakłócać życie dzikich zwierząt i wpływać na zdrowie mieszkańców. Koszt budowy farmy wiatrowej jest ogromny, a nie jest jasne, kto pokryje te wydatki. Miasto może otrzymywać pieniądze z farmy, ale koszty inwestycji i utrzymania mogą przewyższać korzyści finansowe. Żywotność turbin wynosi około 20-25 lat, a łopaty wirników, które są trudne do przetworzenia, muszą być wymieniane co 10-15 lat, co generuje dodatkowe koszty. Budowa farmy wiatrowej wiąże się z dużą ingerencją w naturalne środowisko, w tym wycinką drzew i zmianą krajobrazu. Proces produkcji i instalacji turbin wiatrowych generuje również emisje CO2, co może negatywnie wpływać na środowisko. Energia wiatrowa jest jedną z najdroższych form energii odnawialnej, a koszt budowy instalacji wiatrowych w Polsce wynosi od 5 do 7 milionów złotych za 1 MW. Po 30 latach, kiedy turbina już nie nadaje się do użytku, właściciel gruntu zostaje z problemem sam. Jak można zauważyć u naszych sąsiadów, firmy odpowiedzialne za farmy wiatrowe często przestają istnieć po 30 latach, pozostawiając właścicieli gruntów z problemem utylizacji turbin. A jak ktoś nie daje wiary w to, co mówię, to proszę kliknąć w link poniżej. Jest tam wykład profesora Bartoszewicza, proszę obejrzeć do końca i samemu wyciągnąć wnioski. I teraz proszę się zastanowić, co po 30 latach zostawiamy dla swoich dzieci... https://www.facebook.com/wolna.brama.morawska/videos/941672928092394/ Jak link nie diala, to prosze skopiowac i wkleic w Goole.
Mariusz
2025-05-09 09:37:38
Odciąć prąd, niech przy lampach naftowych siedzą, wtedy będzie ekologicznie!!!!!!!
Jan
2025-05-08 11:31:47
Szkoda że wójt nie był taki bystry w działalności stowarzyszenia \"Helper\".
kozaostra
2025-05-08 06:28:24
W dziesiątkę Kozaostra, świetnie to napisałeś. W całym tym gronie, tzw. polskich kandydatów, jest tylko jeden Polak, i na niego właśnie zagłosuję. Zapewne wówczas \"rządzący wspólnie z miłościwie nam panująca UE, zorganizuje nam wariant Rumuński, ale już będzie po ptakach, jak w Rumunii. Szczęść Boże.
Polak
2025-05-07 21:18:42
a może wybieg dla kotów ?
goofi
2025-05-07 20:52:39
musze kupic bilety na koncerty na plazy czy na wejscie w ktorakolwiek ze stref?
MatiS
2025-05-07 20:42:53
a może na łące przy drodze wylotowej na Rozogi więcej miejsca i za miastem hałas
zdysk
2025-05-07 08:34:48
Prawdziwy kandydat na prezydenta będzie straszony sądami i więzieniem. Bo tak będą się bali rządzący tego zwycięstwa jego. Tu jest Polska!
kozaostra
2025-05-07 07:46:28
Wybór na kryterium najniższej ceny? To jak ten amfiteatr wykonają?...
Jan
2025-05-07 04:58:06
Mam nadzieję że nie znajdą chętnego. Chcą nam zniszczyć taki fajny park. W sezonie ludzie robią sobie tam pikniki, ćwiczą no i co najważniejsze zabetonują kolejny teren zielony.
Stop amfiteatrowi
2025-05-06 21:31:01