Niedziela, 2 Październik
Imieniny: Heloizy, Igora, Remigiusza -

Reklama


Reklama

Sygnał Czytelników: Koszmarnie drogie ścieki!


Mieszkańcy bloków w Baranowie (gmina Wielbark) oburzeni są wysokimi stawkami za opróżnianie szamb. - To aż 25 zł za metr – mówi nam jedna z mieszkanek, która zadzwoniła do naszej redakcji we wtorek. - Bywają rodziny, które miesięcznie płacą nawet 250 zł. Prosiliśmy o pomoc burmistrza, ale on umywa ręce. Przecież gminny zakład komunalny mógłby kupić wóz do odbioru takich nieczystości i może wówczas byłoby dużo taniej – dodaje.- Byłam w tej sprawie u pana burmistrza razem z mieszkańcami – mówi Katarzyna Jarząbek, sołtys Baranowa. - Bo sprawa jest naprawdę poważna. Dotyczy czterech popegeerowskich bloków, w których mieszka szesnaście rodzin. Kwoty za odbiór nieczystości kanalizacyjnych są ogromne. Jest już 25 zł za metr sześcienny, a może być i 30 zł, bo ceny paliwa wciąż rosną.

 

Są rodziny, które miesięcznie płacą nawet 250 zł. Poza tym pan, który do tej pory odbierał te nieczystości, wystawił swój beczkowóz na sprzedaż. Jeśli do tego dojdzie, to w ogóle nie będzie miał kto odbierać tych nieczystości, bo komu z Wielbarka będzie chciało się i czy będzie opłacało tu przyjeżdżać. Dlatego tak bardzo zależało nam na pomocy pana burmistrza. Ale on jest ostatnią kadencję i powiedział nam, że ma inne wydatki. - Zostaliśmy z tym sami - dodaje nasza rozmówczyni.


Reklama

 

- Kupienie beczkowozu przez naszą spółkę komunalną nie wchodzi w grę, bo i tak spółka musiałaby robić to też po cenach rynkowych – wyjaśnia burmistrz Wielbarka Grzegorz Zapadka. - Stawki by się nie zmieniły. Zaproponowałem inne rozwiązanie. Aby powołali wspólnoty mieszkaniowe i wybudowali przydomowe oczyszczalnie ścieków. Są na to pieniądze z dotacji gminnej i KOWR. Byłoby to dla nich najtańsze rozwiązanie, ale odmówili. Tyle mojego komentarza w tej sprawie.

 

Sołtys Baranowa potwierdza, że taka propozycja padła.

 

- Spotkaliśmy się nawet w tej sprawie z panem ze Szczytna, aby takie wspólnoty powołać, ale opłaty wspólnotowe są ogromne – mówi Katarzyna Jarząbek. - Jest to osiedle popegeerowskie, ludzie naprawdę są ubodzy. Poza tym oczyszczalnie powinny być wybudowane z funduszy przeznaczanych na tereny popegeerowskie, które trafiają do gmin. Wielbark jest skanalizowany, tam mieszkańcy za metr ścieków płacą 5-6 zł, ale obecny burmistrz zapomniał o wsiach, choć jeszcze jakiś czas temu obiecywał, że wybuduje nam małą oczyszczalnie pomiędzy Wyzegami, a Baranowem. Liczymy, że jak będzie nowy burmistrz, to coś się zmieni – dodaje rozgoryczona sołtys Jarząbek.

ReklamaKomentarze do artykułu

Są jeszcze większe stawki.

Miejscowość Jurgi gm.Pasym tu za beczkowóz z nieczystościami płynnymi 10m3 trzeba zapłacić 350 zł czyli za 1m3 35 zł. Takie stawki dostaliśmy po wybudowaniu nowej oczyszczalni ścieków w Pasymiu.

Napisz

Reklama


Komentarze

 • Auto za 130 tys. zł poszło z dymem, spłonęło na polu (zdjęcia)
  wyłudza odszkodowania co jakiś okres . Non stop. I z tego się utrzymuje. Dom buduje właśnie z takich pieniędzy. Ubezpieczyciel powinien się zainstalować mocno tą osobą. Nawet się nie kryje z tym, Miętkie i okolice dobrze wiedzą co to był za ,, nieszczęśliwy\" wypadek . Wali na odszkodowania już nie 1wszy raz. - a dom buduje się co chwilę i coo wypłatę z odszkodowania .

  Unkowb


  2022-10-02 06:34:48
 • Rów na polu stał się śmiertelną pułapką dla zwierząt
  To nie rów stał się śmiertelną pułapką dla zwierząt , dwa psy które polują na łąkach na tę zwierzynę !!! Rów melioracyjny jest już kilka lat i czegoś takiego nie było dopóki psy były na uwięzi , zaatakowany przez psy , dziki zwierzak ucieka na oślep i nic dziwnego że wpada w bagno. Kiedyś już policja zajmowała się psami biegającymi po wsi Dżwiersztyny , widocznie mało skutecznie.

  Mieszańce niebieskookie.


  2022-10-01 21:28:25
 • Zamek Krzyżacki w Szczytnie z nagrodą „Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku” (zdjęcia, wideo)
  Jak długo jeszcze można się lansować na kontrowersyjnym a w dodatku inspirowanym przez Panią Górską projekcie. Niewątpliwą zasługą Pana Burmistrza w tej mierze jest zgoda na znaczne przekroczenie planowanych kosztów inwestycji. No ale cóż, sukces, znowu sukces o czym świadczy widoczne na zdjęciach uśmiechnięte oblicze Pana Burmistrza.

  dr


  2022-10-01 20:18:21
 • Koszty prądu mogą zachwiać budżetem
  Do Marian. Gdybyś napisał, że węgiel brunatny wykorzystuje się między innymi w przemyśle chemicznym było by OK , ale Turów – czwarta co do wielkości w Polsce węglowa elektrownia cieplna, kondensacyjna, blokowa z międzystopniowym przegrzewem pary i zamkniętym układem wody chłodzącej, opalana węglem brunatnym. I tu jest ciekawostka gdyż węgiel brunatny nie jest sprowadzany, ani za niego Turów nie płaci, to o ile wzrosły koszty jego wydobycia, że energia wyprodukowana z tego węgla zdrożała o 500%

  Ja to ja


  2022-10-01 15:40:14
 • Koszty prądu mogą zachwiać budżetem
  \" z byłą Ukrainą \" ? ! Człowieku kim ty jesteś?

  Olek


  2022-09-30 16:15:50
 • Koszty prądu mogą zachwiać budżetem
  Do Marian, mam w doopie do czego był wykorzystywany, istotne jest to, że węgiel brunatny jest mniej kaloryczną alternatywą węgla kamiennego. W obliczu całkowitego zatrzymania elektrowni, czy ciepłowni, należy wykorzystać, wszystko, co jest dostępne. Ty oczywiście ramach solidarności z byłą Ukrainą, możesz sobie zamarznąć, ale ja nie zamierzam. \"Tani węgiel tuż przy granicy z Polską.\" - https://wydarzenia.interia.pl/raporty/raport-kryzys-energetyczny/aktualnosci/news-tani-wegiel-tuz-przy-granicy-z-polska-jak-to-mozliwe,nId,6301659


  2022-09-30 14:25:56
 • Jeden chętny na mieszkanie, małe zainteresowania blokiem SIM
  Oprócz wkładu własnego na poziomie 60 tys wnioskodawca będzie musiał wpłacił z góry czynsz za cały rok czyli ponad 10 tys. Razem 70 tys na start. Dojście do własności po około 45 latach. Czytajcie uważnie warunki .

  Ciekawostka


  2022-09-30 12:42:13
 • Szczycieński szpital z nowym oddziałem ratunkowym (zdjęcia)
  Słuszna uwaga. Ale sądzę, że otwarty obiekt zapewne ma służyć jedynie katolikom.

  do XYZ


  2022-09-30 11:12:36
 • Zamek Krzyżacki w Szczytnie z nagrodą „Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku” (zdjęcia, wideo)
  maniek znowu spija śmietankę po poprzednikach , którzy to rozpoczeli

  Zdzysk


  2022-09-30 08:45:47
 • Koszty prądu mogą zachwiać budżetem
  Do anonima - węgiel brunatny wykorzystuje się w przemyśle chemicznym, do produkcji paliw płynnych i gazowych czy do produkcji nawozów. Gratuluję znajomości tematu węgla :)

  marian


  2022-09-30 07:46:27

Reklama