Promocja. W środę, 4 marca w Restauracji Niebieski Zaułek w Szczytnie Kazimierz Abramczyk pokaże, co jeść i pić, by odzyskać energię po zimie. W programie opowieści o dawnych rytuałach, degustacja napojów i przekąsek oraz rozmowa o tym, jak nasi przodkowie budowali odporność bez kapsułek i proszków. Start o godz. 18.00. Wstęp 50 zł. Liczba miejsc ograniczona.
Drewniana brama, kij w dłoni, obok kamienny posąg. Kazimierz Abramczyk stoi w stroju nawiązującym do epoki Prusów i mówi wprost: – Siła nie zaczyna się w aptece. Zaczyna się przy stole.
W środę, 4 marca, Abramczyk – znany jako Wódz Wioski Prusów – przyjedzie do Szczytna z autorskim spotkaniem „Przebudzenie mocy. Jak odzyskać wigor po zimie?”. W Restauracji Niebieski Zaułek przy ul. Polskiej 33A opowie o tym, co jedli i pili dawni mieszkańcy tych ziem, zanim pojawiły się suplementy diety i gotowe mieszanki „na odporność”.
To nie będzie wykład. To będzie opowieść i degustacja. W programie znalazły się „Kazikowe opowieści” o rytuałach, pożywieniu i codziennych praktykach, które miały wzmacniać organizm. Abramczyk mówi o zbożach, naparach, kiszonkach, prostych składnikach i sposobie ich łączenia. Zamiast modnych nazw z etykiet – konkret: produkt, przepis, działanie.
Podczas spotkania uczestnicy spróbują autorskich napojów i przekąsek przygotowanych według dawnych inspiracji. Organizatorzy zapowiadają degustację „napojów mocy” i potraw, które mają dodać energii po zimowych miesiącach.
– Nie opowiadam legend dla samej legendy. Pokazuję, co można wprowadzić do codziennej kuchni – zapowiada Abramczyk.
Spotkanie rozpocznie się o godz. 18.00.
Wstęp kosztuje 50 zł.
Rezerwacje przyjmuje Restauracja
Niebieski Zaułek pod numerem 502 651 621.
Liczba miejsc jest ograniczona.
- To propozycja dla tych, którzy chcą sprawdzić, jak smakują dawne receptury i czy powrót do korzeni może zastąpić wizytę w aptece - zachęca Joanna Zembrzuska-Król z Niebieskiego Zaułka.
W środowy wieczór przy ul. Polskiej rozmowa ma toczyć się wokół stołu – o jedzeniu, historii i energii, którą można odzyskać bez recepty.

Podoba mi się zaproszę żonę na wycieczkę .
Franek66
2026-06-15 07:49:34
Tak to jest, jak brzegi zabudowane. Jezioro ok, ale bylam raz i nigdy więcej.
Gabi
2026-06-14 19:30:23
Plac zabaw dla dzieci w miejscowości Jurgi do zwiedzania a przewodnikiem będzie sołtys.
Zaproszenie dla pani radnej z tego okręgu wyborczego.
2026-06-14 11:00:25
Generalnie to życzę powodzenia ale najpierw to trzeba by wpompowac naprawdę grube miliony w Pqsym, żeby turysta chciał tu specjalnie przyjechać, a może się mylę...
Romek
2026-06-14 05:29:42
Znam \"przedwojenny Pasym\" ze starych fotografii i marzyłem o powrocie do \"historii\" - BRAWO, BRAWO, BRAWO !!! Dziękuję pięknie i serdecznie pozdrawiam POMYSŁODAWCÓW I REALIZATORÓW!!!
Bogdan Dąbrowski
2026-06-13 23:38:56
Czy na Kalwie nie obowiązuje strefa ciszy?
Czytelnik
2026-06-13 17:26:02
Gratulacje Brawo za pomysł
Joanna
2026-06-13 13:42:31
Tiaaa...Podkarpacie faktycznie jest sławne xd Ukraińcy chyba potrzebują nowych taśm, na polityków.
Polak
2026-06-12 09:05:38
Burmistrz Nowociński, to bliski kuzyn męża Lidii Masłowskiej, tak więc konkurs rozstrzygnięty bezproblemowo ;)
Pasymiak
2026-06-12 02:29:56
Mam nadzieję, że wyciągnie wnioski i pójdzie się leczyć.
Grzegorz
2026-06-11 22:55:03