W Urzędzie Miejskim w Szczytnie oficjalnie ruszył nabór na stanowisko sekretarza miasta. To pierwszy tak wyraźny sygnał, że wielomiesięczna nieobecność Lucjana Wołosa może oznaczać definitywny koniec jego pracy w magistracie. Jeszcze rok temu burmistrz Stefan Ochman zapewniał, że nie ma planów odwołania wieloletniego urzędnika i tłumaczył jego zniknięcie zwolnieniem lekarskim. Co się zmieniło?
28 kwietnia na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Szczytnie pojawiło się oficjalne ogłoszenie o naborze na stanowisko sekretarza miasta.
Kandydaci mogą składać dokumenty do 1 czerwca 2026 r. Magistrat szuka osoby z doświadczeniem samorządowym i co najmniej dwuletnim stażem na stanowisku kierowniczym. Wśród obowiązków przyszłego sekretarza znalazły się m.in. nadzór nad organizacją pracy urzędu, koordynacja przygotowania wyborów, nadzór nad procedurami administracyjnymi oraz „kształtowanie i ochrona pozytywnego wizerunku miasta i urzędu”.
Przewidywany termin zatrudnienia wyznaczono na 1 sierpnia.
WOŁOS ZNIKNĄŁ Z MAGISTRATU
Dotychczas funkcję sekretarza miasta pełnił Lucjan Wołos. Od kwietnia ubiegłego roku nie pojawia się jednak w urzędzie.
Jego nieobecność już wtedy wywołała falę spekulacji w samorządowych kuluarach. Pojawiały się plotki o możliwym konflikcie między sekretarzem a burmistrzem Stefanem Ochmanem oraz o planowanych zmianach personalnych w magistracie.
Próbowaliśmy wówczas skontaktować się z Lucjanem Wołosem. Bezskutecznie. Telefon milczał.
BURMISTRZ DEMENTOWAŁ PLOTKI
W maju ubiegłego roku burmistrz Stefan Ochman komentował sprawę krótko.
– Pan sekretarz jest na zwolnieniu lekarskim, które – z tego co wiem – kończy się 25 kwietnia. Liczę, że po tej dacie zjawi się w pracy – mówił wtedy włodarz miasta.
Jednocześnie stanowczo dementował pojawiające się w mieście informacje o możliwej zmianie na stanowisku sekretarza.
– To nieprawdziwe informacje. Pan Wołos to bardzo doświadczony urzędnik, z 40-letnim stażem w samorządzie. Nie ma planów dotyczących jego odwołania – zapewniał Ochman.
Dziś sytuacja wygląda jednak inaczej. Miasto oficjalnie rozpoczęło procedurę poszukiwania nowego sekretarza.
- A to dlatego, że obecny pan sekretarz rozpoczął procedurę przejścia na emeryturę - wyjaśnia dziś burmistrz Stefan Ochman. - Złożył odpowiednie dokumenty. Ogłosiliśmy konkurs, aby zachować pewną ciągłość funkcjonowania urzędu i tego stanowiska - dodaje.
KLUCZOWE STANOWISKO W RATUSZU
Stanowisko sekretarza miasta należy do najważniejszych funkcji urzędniczych w samorządzie. To osoba odpowiadająca m.in. za organizację pracy magistratu, nadzór nad procedurami administracyjnymi oraz przygotowanie i obsługę wyborów.
W czasie nieobecności Lucjana Wołosa obowiązki związane z organizacją wyborów przejął zastępca burmistrza Michał Trusewicz.
Ogłoszony właśnie konkurs może oznaczać zakończenie jednej z najdłuższych urzędniczych karier w szczycieńskim magistracie. Lucjan Wołos był związany z samorządem przez blisko 40 lat.
Radni powinni się przyjrzeć spółce AQUA. Tam to dopiero marazm.
Juras
2026-06-22 22:01:31
A największe brawa dla burmistrza - za pomysł, odwagę no i za śpiew !! Z najlepszymi życzeniami - spełniania kolejnych marzeń i dalszego , pełnego wsparcia ze strony tej Jedynej !
Tamara J.
2026-06-22 18:20:45
Drugi rząd od góry, druga pani od lewej to pani Prząda.
Tutejsza
2026-06-22 16:38:30
\"mogę tylko porównać postawę rządu i władz Warszawy, które zareagowały na przekręt błyskawicznie\" - Drogi autorze, prezydent Trzaskowski był informowany o nieprawidłowościach rok wcześniej, a dyrekcja i zarząd, który był chyba w całości z PO, jeszcze wcześniej.
XxX
2026-06-22 16:11:40
Przepraszam ale Pasym i Kalwa to nie Warmia południowa lecz mazury południowo zachodnie
zdysk
2026-06-22 08:54:18
Piękne
Tomasz
2026-06-21 23:21:36
Ludzie którym bieda nie grozi a za nimi durne plakaciki, za które ktoś zgarnął kasę. To kto poleci ta rakieta z plakatu?
Bartek
2026-06-20 19:47:42
Pan Sławomir to najbardziej pracowity człowiek jakiego znam. Z pełnym zaangażowaniem wykonywał pracę w administracji skarbowej, jednocześni nie jest mu obca administracja samorządowa. Oby takich osób było jak najwięcej. Pranie Sławku życzę dużo zdrowia i zadowolenie z pracy. Pozdrawiam serdecznie Maria L.
Maria L.
2026-06-20 10:10:57
fejnie było xD
palący jointa na komisariacie
2026-06-19 20:38:44
Bezrobocie najwyższe w województwie, a włodarze dziwnie zadowoleni na tych fotkach - a może to jednak dobra nowina, że bezrobocie wzrosło. Można będzie wówczas pozyskać środki z budżetu państwa na nowe miejsca pracy, a w tym celu można będzie pojechać np. do Olsztyna. Póki co bezrobotni mogą sobie w lato dorobić na grzybach i jagodach, które zbiorą w lesie, którego jeszcze nie wycięto.
zbieracz grzybów
2026-06-19 20:36:33