Piątek, 27 Maj
Imieniny: Eweliny, Jana, Pawła -

Reklama


Reklama

Sobieski kończy 70 lat


Pierwszym dyrektorem placówki oraz organizatorem Liceum Ogólnokształcącego w Szczytnie był Michał Leśniewski. Kierował szkołą w latach 1945-1953. Był absolwentem Uniwersytetu Poznańskiego. Pracę zawodową w szkolnictwie rozpoczął w 1929 roku jako nauczyciel polonista w Pańs...Pierwszym dyrektorem placówki oraz organizatorem Liceum Ogólnokształcącego w Szczytnie był Michał Leśniewski. Kierował szkołą w latach 1945-1953. Był absolwentem Uniwersytetu Poznańskiego. Pracę zawodową w szkolnictwie rozpoczął w 1929 roku jako nauczyciel polonista w Państwowym Gimnazjum Męskim im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu. 15 sierpnia 1945 roku objął stanowisko dyrektora, początkowo gimnazjum państwowego, a następnie Liceum Ogólnokształcącego w Szczytnie. Własnymi rękoma wnosił do budynku sprzęt szkolny, urządzał sale lekcyjne. Za jego czasów liceum odznaczało się wysokim poziomem nauczania. Wizytacja Ministerstwa Oświaty w roku szkolnym 1952/53 stwierdziła, że liceum to znajduje się na drugim miejscu w kraju. Liceum w Czerwcu 1986 r. podczas obchodów 40-lecia szkoły, placówka otrzymała imię Jana III Sobieskiego.

Dziś szkołą dowodzi Mariola Jaworska. Skąd pomysł na taki zjazd? - Nigdy wcześniej nie było czegoś takiego – tłumaczy pani dyrektor. - A 70-lecie to doskonała okazja, aby w jednym miejscu spotkali się wszyscy żyjący absolwenci naszej szkoły. Zjazd zaplanowaliśmy na 12-13 czerwca. Już dziś wszystkich na niego zapraszam.


Reklama

Ilu absolwentów „wypuścił” Sobieski? - Wciąż to liczymy, ale idzie w tysiące – mówi dyrektor Jaworska.

Więcej na temat historii „Sobieskiego”, jego absolwentów, dyrektorów i nauczycieli w następnym „Tygodniku Szczytno”. Już dziś zachęcamy do lektury.

tomCiekawostki:

 

Dyrektorzy

 

Mgr Michał Leśniewski (1945 - 1953)

Zuzanna Pawłowska (1953/54)

Jerzy Rutkowski (1954-1956)

Michał Mazur (1956 - 1973)

mgr Władysław Sondej (1973 - 1975)

mgr Józef Ćwirko (1975 - 1984)

mgr Janina Gałosz (1984 - 1987)

mgr Piotr Karczewski (1987 - 2012)

mgr Mariola Jaworska (2012-

Reklama

 

Znani absolwenci

 

Krzysztof Klenczon

Iwona Jurczenko-Topolska

dr hab. Grzegorz Ojcewicz

prof. dr hab. inż. Zbigniew Lozia

dr hab. Arkadiusz Letkiewicz

prof. dr hab. inż. Jerzy Pokojski

dr Hanna Natalia Bobińska

prof. dr hab. Andrzej Tarlecki

dr n. med. Marek Kasprowicz

Starosta Szczycieński Jarosław Matłach

Arkadiusz Wierzuk - dziennikarz TVN24

dr med. Andrzej Stasiak

Ryszard Kiełczewski - brydżysta - Arcymistrz MiędzynarodowyKomentarze do artykułu

Halina Bielawska, matura \'77

Szczerze - rzadko tu zaglądam, bo i po co, skoro wszystkie treści poznaję jeszcze zanim trafią one przed oczęta PT Czytelników. Ale zdarza się, że jednak zajrzę. Tym razem trafiłam na \"Sobiecha\", bo to moja szkoła i z sentymentem wspominana. Lektura komentarzy srodze mnie jednak zawiodła. Nie ze względu na ilość, lecz jakość. \"Sobiech\" (niezależnie od patrona zmienianego wraz z systemem) wypuścił z maturalnymi świadectwami tysiące absolwentów. Liczyłam więc na trochę wspomnień, opowieści z lat młodzieńczych, anegdot, historyjek o tym, jak to jakiś pan-prof czy pan-profka walczyli z niesfornymi młokosami i młokoskami (bądź odwrotnie). Niestety. Szkoda.

jAMKA LECH

W Szczecinku niedawno gościł Donald Tusk. Był kiedyś premierem. Chciał sprzedać Niemcom Lasy Polskie, Możejki Rosjanom a nawet Orlen zdaje się, że Taiwanowi czy tam komuś. Ale nie zdążył. Staruszek w Szczecinku bardzo się obruszył na Kościół, że jeszcze mu pieniędzy nie dali a on musi biedować za te marne 35 tysięcy miesięcznie. Platformiaki zrobią z tym porządek. Kwestia czasu, wybory prawie wygrane, rankingi kłamią. W rzeczywistości PO ma już 70 procent poparcia społecznego.Platforma -powiada: \" wszyscy kłamią\"

Jamka Lech

zarzucono mi, że LO za moich czasów bylo rozrywkowym liceum. Owszem bylo czasem wesoło. Jak to w szkole. Ale też i nie grzebaliśmy w telefonach komorkowych a w ksiazkach. Na 14 kolegow 12 skończylo studia. Nauka była wtedy ważna, bo w jesieni można było wylądować na 2 lata w wojsku. Po zdaniu matury nie wyprawiało się w domu całonocnego balu. Bylo biednie .W szkole szanowalismy profesorów, na lekcjach byl porządek i dyscyplina, skupienie i nauka. Do dzis wspominam wyklady z jezyka polskiego mgr Przylepy wyglaszane pieknym stylem . Dzis, kiedy czytam wypociny niejakiego BORSUKA, wlosy dęba stają- podobno też jest absolwentem naszego liceum.

robert

Sądząc po słowotoku gostka pt. Jamka szczycieński ogólniak musiał być uczelnią nader rozrywkową

Jamka Lech

Złodzieje z Platformy szykują się do politycznych powrotów w przyszłych wyborach. Oczywiście, jeśli dożyją bo ostatnio np w Rosji przyszedł jakoś dziwny pomór na niektórych prominentów.Gdyby wygrali, ciekawe od czego by rozpoczęli tym razem wyprzedaż narodowego majątku Na początek- ORLEN, LOTOS LASY POLSKIE a potem jak leci..

Jamka Lech

Szanowny JANS---Nazwisko Jamka Lech jest jedno-- nie znasz aca n polskich liter? Tak czasem bredzisz od rzeczy. Brakuje ci tematów? Policz dziury na Placu Juranda i napisz, że to PiS zrobił w nocy. Bedzie temat!

Jamka Lech

uprzejmie powiadamiam, że policja posiada dostęp do sieci. Ruskie trolle i antyszczepionkowcy będą w niedalekiej przyszłości pociągani do odpowiedzialności karnej.Widzę, że XxX już zrejterowal z pola bitwy. Mocny w gadce i przeklinaniu, ale czmychnął tu jak to bywa z nędznymi tchórzami

Jamka Lech

wszystkim zagorzałym fanom Platformy Obywatelskiej podaję do wiadomości, że niejaki Tusk chciał LOTOS sprzedać Rosji, a Lasy Polskie Niemcom. Nie zdążył. Na szczęście! Teraz staruszek już kończy się fizycznie i psychicznie, z czego ja osobiście bardzo się cieszę.

Krajan

Jedyne co można poradzić na tę przemożną chęć lansu absolwenta Lecha Jamki - to uświadomić mu, że farmaceuta jest zwykle magistrem. Tego tytułu nie używa się w innych naukach, bo jest on oczywisty. A z drugiej strony niech Lech Jamka, albo Jamka Lech nie idzie drogą ruskich trolli.

Jans

Tak się zastanawiam, co te wszystkie komentarze mają wspólnego z artykułem o szczycieńskim ogólniaku. I jesz\\cze czy Lech Jamka, Jamka Lech , JAMKA LECH, LECH JAMKA, JAMKA LECH farmaceuta to ta sama osoba. I pozdrawiam wszystkich absolwentów naszego szczycieńskiego ogólniaka.

Jamka Lech

Uprzejmie powiadamiam, iż nie każdy lekarz posiada tytuł doktora. Na to trzeba zapracować i to niejeden roczek

DO PANA WSK- zabrakło jednego słowa- \"NIE\". Ma Pan rację, po napisaniu nie przeczytałem tego co napisałem. Dziękuję za zwrócenie uwagi bo wyszła śmieszna rzecz- syn to a ojciec co innego. Zatem uzupełniam- ojciec mój, Roman Jamka, był jedynym wśród nauczycieli Liceum Pedagogicznego, który nie byl członkiem PZPR. NIE był!

WSK

Panie Lechu, czyli jednak Pana ojciec należał do PZPR. Cyt: \"Tym jedynym, który był członkiem PZPR, był mój ojciec, nauczyciel chemii w tymże liceum\". Trzeba czytać co się napisało. Pozdrawiam.

Jamka Lech

Swego czasu, kiedy dyrektorem Liceum Pedagogicznego był Pyd, wszyscy nauczyciele oprócz jednego, należeli do partii. Dziś oni lub ich potomkowie tłumaczyli, że to była konieczność.Tym jedynym, który był członkiem PZPR, był mój ojciec, nauczyciel chemii w tymże liceum. Odmawiał 3 razy . Ja, z kolei, byłem w latach od 1974 jedynym kierownikiem apteki w Zachodniopomorskiem, który też nie należał do owej partii.Pani Rudnej, kadrowej w Cefarmie(Szczecin) odsyłałem dwa razy kwestionariusze pisząc, - pomylony ADRES

Jamka Lech

Podobno prof. \' Budzyński {LICEUM sOBIESKIEGO) ORGANIZUJĄC CHÓR SZKOLNY odrzucił kandydaturę jednego z chętnych mówiąc: \" DO TEGO TO TY NIE MASZ TALENTÓW\". w tym przypadku nasz prof. chemik bardzo się mylił. Odrzucony adept zemścił się w przyszłości na profesorze, występując w Czerwonych Gitarach

Jamka Lech farmaceuta

Który nauczyciel prac ręcznych za czasów dyr. Mazura bił uvczniów po twarzy? Odpowiedż- Cisowski, technik z fabryki mebli.

Jamka lech

jeden z Was z przekąsem stwierdził, iż on również jest absolwentem Sobieskiego. Moiściewy, zaiste, dalekoś acan zaszedl. Wyżej niż kura na grzędzie

JAMKA LECH farmaceuta

Niejaki Ś jest absolwentem Sobieskiego . To faktycznie - osiągnął coś w życiu. Matura!

JAMKA LECH

BYLI UB-ECY LUB ICH KOLEJNE POKOLENIA NIE LUBIĄ MÓWIĆ O TZW ŻOŁNIERZACH WYKLĘTYCH, PRZE D KTÓRYMI NIERAZ WIALI GUBIĄC GACIE I PEPESZE. I TYLKO SZKODA, ŻE ICH JESZCZE TYLEŻYJE. CZERWONA ZARAZA SIĘ JESZCZE TRZYMA

JAMKA LECH

UPRZEJMIE POWIADAMIAM, ŻE ZMNIEJSZA SIĘ ŚWIADCZENIA DLA RUSKICH TROLLI W SZCZYTNIE W ZWIAZKU Z SYTUACJĄNA UKRAINIE

JAMKA LECH

jest przykazanie- \"NIE ZABIJAJ\" PRZYPOMNAM, ŻE NIE UD\\ZIELENIE POMOCY BLIŻNIEMU W POTRZEBIE T NIC INNEGO POMOC W ZABIJANIU. tERAZ DOPIERO WIDZIMY CO WARTA JEST WIARA PONIEKTÓRYCH KRZYKACZY. MILOSIERNY SAMARYTANIN POMAGAŁ NIEŚĆ CHRYSTUSOWI CIĘŻKI KRZYŻ. DLATEGO POMOC OKAZYWANA UKRAIŃCOM JEST CZYMŚ WIELKIM ALE NIE DLA MALUCZKICH UMYSLOWO

ogloszenie----SZUKAM POCHYLNI, BĘDĘ SIĘ STACZAŁ--ruski troll

\"WYWIESIŁ KARTKĘ WYSZEDŁEM NA ĆWIARTKĘ\"

Jamka Lech

NAWET PRZEZ MAŁE OKIENKO ZOBACZYSZ WIELKI ŚWIAT\"

\" SZEDŁ PRZEZ ŻYCIE JAK BOSY PO RŻYSKU\"

Jamka Lech

\"CZASEM ROZWIĄZŁY TEŻ SIĘ ZWIĄŻE\"

Jamka Lech

uwagi co do listy zasłużonych- czym się zasłużyl np lekarz, który kończyl wspomniane liceum. Także samo ważny zawód jak i inne. Kompleks pana doktora? Jeśli zrobił doktorat, rzecz jasna bo nie wszyscy lekarze są doktorami..

Skromny

\"Samochwała w kącie stała ....\"

Lech Jamka

wypowiedzi poniektórych na mój temat pozostawiam bez odpowiedzi. Z gawiedzią się nie rozmawia. Szkoda czasu no i nie wypada . Ciekawskim polecam internet i moje nazwisko. Będzie sporo do czytania

Jamka Lech

swego czasu w 11 klasie pisałem koledze wypracowania z języka polskiego. On dostawał od prof. Sondeja ocenę 5 ja zaś 3. Po prostu profesor Sondej mnie nie lubił. Takie to były czasy ale mimo to wspomina się z łezką w oku. Swego czasu w wypracowaniu pozytywnie ustosunkowałem się do tzw wtedy burżuazji i tym na wieki podpadłem profesorowi.

Napisz

Reklama


Komentarze

 • Szczytno z poważnymi wadami
  Co za bzdura, starosta lansuje się za kwotę 2000 zł. Podczas gdy każdy lekarz rodzinny wykonuje te badania w ramach NFZ.

  Barany


  2022-05-27 06:56:29
 • Sphinx wkroczył do Szczytna, uczta smaków w Twoim zasięgu (sprawdź szczegóły)
  Polecam zamówić jedzenie i udać się na długie zakupy... My czekaliśmy dwie godziny. Przy lemoniadach. Ja rozumiem, że taki dzień, że stoliki prawie wszystkie zajęte, ale ile można czekać na trzy humusy i dwie bułki??

  Mieszkanka


  2022-05-26 22:16:07
 • Miód idzie w parze z opłatkiem
  To sie nazywa smarowanie dupy miodem klechom, milosnikom dzieci.

  kropidło


  2022-05-26 13:45:17
 • Kolizja na przejeździe kolejowym w Dybowie
  Musiało dojść do kolizji na przejeździe kolejowym aż , to dopiero został tunel z porośniętych młodych drzew zlikwidowany.Teraz jest elegancko , dzięki za dobrze wykonaną pracę.

  Można ? , można.


  2022-05-25 19:31:05
 • Sobieski kończy 70 lat
  Szczerze - rzadko tu zaglądam, bo i po co, skoro wszystkie treści poznaję jeszcze zanim trafią one przed oczęta PT Czytelników. Ale zdarza się, że jednak zajrzę. Tym razem trafiłam na \"Sobiecha\", bo to moja szkoła i z sentymentem wspominana. Lektura komentarzy srodze mnie jednak zawiodła. Nie ze względu na ilość, lecz jakość. \"Sobiech\" (niezależnie od patrona zmienianego wraz z systemem) wypuścił z maturalnymi świadectwami tysiące absolwentów. Liczyłam więc na trochę wspomnień, opowieści z lat młodzieńczych, anegdot, historyjek o tym, jak to jakiś pan-prof czy pan-profka walczyli z niesfornymi młokosami i młokoskami (bądź odwrotnie). Niestety. Szkoda.

  Halina Bielawska, matura \'77


  2022-05-25 17:38:14
 • Kat Oliwii zdrowy, jest opinia biegłych
  Czyli pobicie w tym samym dniu innego człowieka to znaczy, że jest to działanie z premedytacją. Więc Sąd nie będzie miał wątpliwości co zrobić dla jego dobra.

  Jogucjusz


  2022-05-25 16:55:40
 • Alternatywy dla papierosów - rzetelna informacja to podstawa
  Ach ci naukowcy i inni mądrale którzy piszą o czymś czego sami nie doświadczyli. Palenie prawdziwych papierosów to bardziej nawyk, niż nałóg, a palenie e-papierosów to jak całowanie się przez szybę.

  Nałogowy palacz


  2022-05-25 15:28:26
 • Został miesiąc na złożenia deklaracji dotyczącej źródeł ciepła
  Ja deklaruję, że będę palił nawet oponami, żeby moja rodzina nie zamarzła zimą, a jak się skończą opony, to napalę bydlakami co, zamknęli polskie kopalnie i zrezygnowali z tanich Ruskich surowców. Zalecam poważnie się nad tym zastanowić, bo jeżeli ludzie zostaną postawieni przed wyborem: przetrwanie rodziny vs bydlaki, które do tego stanu doprowadziły, to zapewniam, że bydlaki już mogą szykować się do odstrzału. Dobrym przykładem jest obecnie Sri Lanka.

  borsux


  2022-05-25 10:04:29
 • Dąb przy Reja „odetchnął” dzięki miejskim drogowcom (zdjęcia)
  Bardzo dobry pomysł i dobrze wykonana robota. Brawo.

  Mieszkaniec ulicy Reja


  2022-05-25 07:05:28
 • Seniorzy chcą... tańczyć
  Panie Jerzy źle Pan wygląda w towarzystwie tych popleczników partyjnych. W zamian za pomoc wszyscy seniorzy będą musieli głosować na PSL i Pan również!

  Radek


  2022-05-25 06:30:51

Reklama