Reklama

Poniedziałek, 22 Czerwiec
Imieniny: Alicji, Alojzego, Rudolfa -

Reklama


Reklama

Radni zajrzą w finanse miejskich spółek. ZKM ze stratą, EKO z ujemnym kapitałem


To nie będzie tylko rozmowa o autobusach i śmieciarkach. Materiały, które trafiły do miejskich radnych, pokazują finansowe zaplecze dwóch ważnych spółek komunalnych w Szczytnie. Zakład Komunikacji Miejskiej zakończył rok stratą, ma kredyty i pożyczkę do spłaty. EKO-Szczytno, nowa spółka od odpadów, również wykazuje stratę oraz ujemny kapitał własny. O tych danych radni będą rozmawiać podczas posiedzenia Komisji Budżetu i Finansów. Prezesem obu spółek jest Daniel Zaborowski.



Posiedzenie komisji zaplanowano na 29 czerwca o godz. 14.30. Radni mają zapoznać się z sytuacją Zakładu Komunikacji Miejskiej oraz EKO-Szczytno Non Profit. ZKM to spółka w całości należąca do miasta. W 2025 roku obsługiwała trzy linie autobusowe o łącznej długości około 69 kilometrów. Flota liczyła 11 autobusów, a pojazdy wykonały ponad 242 tysiące wozokilometrów. Przejazdy dla pasażerów były bezpłatne. Z dokumentów wynika jednak, że finansowo rok zakończył się pod kreską.

 

Spółka osiągnęła przychody w wysokości 3 563 582,41 zł. Koszty działalności wyniosły 4 020 237,07 zł. Wynik finansowy to strata netto 456 654,66 zł.Sama działalność przewozowa również zamknęła się stratą. W dokumentach wskazano kwotę 135 865,62 zł.

 

ZKM ma także zobowiązania kredytowo-pożyczkowe. Na koniec 2025 roku spółka miała do spłaty kredyt inwestycyjny w wysokości 470 385 zł. Dotyczy on przebudowy, rozbudowy i termomodernizacji budynku biurowo-warsztatowego. Do tego dochodzi kredyt obrotowy w wysokości 97 142,76 zł.

Osobną pozycją jest nieoprocentowana pożyczka z Gminy Miejskiej Szczytno. Chodzi o 449 526,89 zł. Pieniądze były związane z uruchamianiem działalności dotyczącej odbioru i transportu odpadów komunalnych. Ostatecznie, po przeszkodach prawnych, podjęto decyzję o powołaniu do tego zadania nowej spółki.


Reklama

Łącznie zobowiązania kredytowo-pożyczkowe ZKM wskazane w materiałach przekraczają milion złotych.

 

Druga spółka to EKO-Szczytno Non Profit. Została utworzona w październiku 2025 roku. Jej zadaniem jest odbiór i transport odpadów komunalnych od mieszkańców. W 2025 roku spółka była jeszcze w fazie organizacyjnej. Kupowano pojemniki i kontenery, przygotowywano pojazdy, wdrażano systemy informatyczne i zatrudniano pierwszych pracowników. Ale także tutaj dokumenty finansowe pokazują trudny start. Rachunek zysków i strat wskazuje przychody netto ze sprzedaży na poziomie 653 829,16 zł oraz koszty działalności operacyjnej w wysokości 861 202,83 zł. Strata netto według rachunku zysków i strat wyniosła 207 374,25 zł.

 

W bilansie spółki pojawia się natomiast ujemny kapitał własny: minus 211 318,60 zł. W tej samej części dokumentu widnieje również pozycja straty netto w wysokości minus 216 318,60 zł. To rozbieżność, którą radni powinni wyjaśnić podczas komisji.

 

Bilans EKO-Szczytno pokazuje aktywa w wysokości 459 148,09 zł. Po stronie pasywów widnieją zobowiązania i rezerwy na zobowiązania w kwocie 670 466,69 zł. Są to zobowiązania krótkoterminowe. Dokument nie wykazuje natomiast zobowiązań długoterminowych ani kredytów i pożyczek po stronie EKO-Szczytno. To ważne rozróżnienie. Spółka nie ma w bilansie kredytu, ale ma wysokie zobowiązania krótkoterminowe i ujemny kapitał własny.

Reklama

 

Najważniejsze pytania nie dotyczą już tylko tego, ile autobusów jeździ po mieście i ile śmieciarek ma nowa spółka. Radni powinni zapytać, jak ZKM zamierza ograniczać stratę, jak będzie spłacana pożyczka z miasta i czy działalność dodatkowa rzeczywiście ma poprawić wynik spółki. W przypadku EKO-Szczytno kluczowe jest pytanie, czy strata i ujemny kapitał są jedynie skutkiem kosztownego startu nowej spółki, czy zapowiedzią większego problemu finansowego. Bo obie spółki wykonują zadania, z którymi mieszkańcy stykają się codziennie. Jedna wozi ludzi. Druga ma odbierać odpady.

I właśnie dlatego ich kondycja finansowa nie jest technicznym szczegółem z tabeli. To sprawa, która może mieć realny wpływ na miejskie usługi i budżet Szczytna.

Jeszcze kilka lat temu trudno było sobie wyobrazić, że Szczytno będzie jednocześnie budować własną flotę śmieciarek i wymieniać autobusy na elektryczne. Dziś oba procesy dzieją się równolegle.

 

 



Komentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze

Reklama