Siedemnaście głosów „za”, dwanaście „przeciw” i jeden wstrzymujący się. Taki wynik przesądził o udzieleniu zarządowi województwa warmińsko-mazurskiego wotum zaufania i absolutorium za wykonanie budżetu w 2025 roku. Najważniejsze decyzje przed wakacyjną przerwą zapadły podczas środowej sesji sejmiku w Olsztynie.
Radni najpierw przyjęli raport o stanie województwa, a następnie zatwierdzili sprawozdanie finansowe oraz wykonanie budżetu za ubiegły rok. W obu głosowaniach zarząd uzyskał poparcie większości sejmiku. Za udzieleniem wotum zaufania zarządowi województwa zagłosowało 17 radnych. Dwunastu było przeciw, a jedna osoba wstrzymała się od głosu.
Taki sam wynik przyniosło głosowanie nad absolutorium. Sprawozdanie finansowe za 2025 rok poparło 17 radnych, przeciw było 10, a trzech wstrzymało się od głosu.
MARSZAŁEK: REGION SIĘ ROZWIJA, ALE WYZWANIA POZOSTAJĄ
Przed głosowaniem marszałek województwa Marcin Kuchciński przedstawił raport o stanie województwa.
- Zdajemy sobie sprawę, że w regionie nadal istnieją problemy wymagające rozwiązania. Dlatego rozwój województwa planowany jest w sposób zrównoważony i uwzględniający potrzeby różnych środowisk oraz lokalnych społeczności - mówił marszałek.
Podkreślał również, że rozwój Warmii i Mazur utrudnia położenie przy granicy z obwodem królewieckim oraz sytuacja międzynarodowa, które wpływają na inwestycje i współpracę gospodarczą.
Jednocześnie zaznaczył, że dzięki środkom europejskim i realizowanym inwestycjom mieszkańcy dostrzegają zmiany w infrastrukturze, ochronie zdrowia, kulturze czy transporcie.
PONAD 1,6 MILIARDA ZŁOTYCH DOCHODÓW
Z przedstawionego sprawozdania wynika, że w 2025 roku dochody samorządu województwa wyniosły ponad 1,61 mld zł, co stanowiło 97,7 proc. planu. Wydatki zamknęły się kwotą 1,425 mld zł.
Najwięcej pieniędzy przeznaczono na transport i łączność, w tym utrzymanie dróg oraz organizację przewozów kolejowych i autobusowych. Znaczące środki trafiły także do ochrony zdrowia, kultury, edukacji oraz pomocy społecznej.
Wśród inwestycji dominowały zadania drogowe, rozwój infrastruktury w placówkach oświatowych, instytucjach kultury oraz podmiotach leczniczych.
OSTATNIA SESJA PRZED WAKACJAMI
Środowe obrady były ostatnią sesją sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego przed letnią przerwą. Dla zarządu zakończyły się pomyślnie. Otrzymane wotum zaufania i absolutorium oznaczają, że większość radnych pozytywnie oceniła sposób realizacji budżetu oraz działania prowadzone przez samorząd województwa w 2025 roku.

Fot. Zarząd województwa warmińsko-mazurskiego, Od lewej: członek zarządu Robert Turlej, wicemarszałkini Katarzyna Sobiech, marszałek Marcin Kuchciński, wicemarszałkini Sylwia Jaskulska i członkini zarządu Maria Bąkowska
Radni powinni się przyjrzeć spółce AQUA. Tam to dopiero marazm.
Juras
2026-06-22 22:01:31
A największe brawa dla burmistrza - za pomysł, odwagę no i za śpiew !! Z najlepszymi życzeniami - spełniania kolejnych marzeń i dalszego , pełnego wsparcia ze strony tej Jedynej !
Tamara J.
2026-06-22 18:20:45
Drugi rząd od góry, druga pani od lewej to pani Prząda.
Tutejsza
2026-06-22 16:38:30
\"mogę tylko porównać postawę rządu i władz Warszawy, które zareagowały na przekręt błyskawicznie\" - Drogi autorze, prezydent Trzaskowski był informowany o nieprawidłowościach rok wcześniej, a dyrekcja i zarząd, który był chyba w całości z PO, jeszcze wcześniej.
XxX
2026-06-22 16:11:40
Przepraszam ale Pasym i Kalwa to nie Warmia południowa lecz mazury południowo zachodnie
zdysk
2026-06-22 08:54:18
Piękne
Tomasz
2026-06-21 23:21:36
Ludzie którym bieda nie grozi a za nimi durne plakaciki, za które ktoś zgarnął kasę. To kto poleci ta rakieta z plakatu?
Bartek
2026-06-20 19:47:42
Pan Sławomir to najbardziej pracowity człowiek jakiego znam. Z pełnym zaangażowaniem wykonywał pracę w administracji skarbowej, jednocześni nie jest mu obca administracja samorządowa. Oby takich osób było jak najwięcej. Pranie Sławku życzę dużo zdrowia i zadowolenie z pracy. Pozdrawiam serdecznie Maria L.
Maria L.
2026-06-20 10:10:57
fejnie było xD
palący jointa na komisariacie
2026-06-19 20:38:44
Bezrobocie najwyższe w województwie, a włodarze dziwnie zadowoleni na tych fotkach - a może to jednak dobra nowina, że bezrobocie wzrosło. Można będzie wówczas pozyskać środki z budżetu państwa na nowe miejsca pracy, a w tym celu można będzie pojechać np. do Olsztyna. Póki co bezrobotni mogą sobie w lato dorobić na grzybach i jagodach, które zbiorą w lesie, którego jeszcze nie wycięto.
zbieracz grzybów
2026-06-19 20:36:33