To był ich dzień. W Akademii Policji w Szczytnie 501 funkcjonariuszy odebrało oficerskie szlify i złożyło przysięgę. Uroczystości towarzyszyły wojskowa ceremonia, obecność najwyższych władz Policji oraz setki rodzin, które przyjechały świętować sukces swoich bliskich.
Wśród promowanych było 367 policjantów i 134 policjantki. Dla jednych był to finał wielu miesięcy nauki i szkoleń. Dla rodzin zgromadzonych na trybunach – moment, na który czekali równie mocno jak sami funkcjonariusze.
NAJPIERW PAMIĘĆ, POTEM PROMOCJA
Uroczystość rozpoczęło złożenie wieńca pod pomnikiem „Pamięci Jeńców Obozu w Ostaszkowie zamordowanych przez NKWD w Kalininie, Światu ku Przestrodze”.
Dopiero później uczestnicy przeszli na plac apelowy Akademii Policji, gdzie po złożeniu meldunku Sekretarzowi Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Wiesławowi Szczepańskiemu rozpoczęła się oficjalna część wydarzenia.
Przy dźwiękach hymnu państwowego wprowadzono sztandary Komendy Głównej Policji i Akademii Policji w Szczytnie.
DWA GWIAZDKI I NOWA ODPOWIEDZIALNOŚĆ
Do zgromadzonych jako pierwsza zwróciła się Komendant-Rektor Akademii Policji nadinsp. Agata Malasińska-Nagórny.
Podkreśliła, że oficerskie szlify są nie tylko wyróżnieniem, ale przede wszystkim zobowiązaniem wobec państwa i obywateli.
Mówiła również o determinacji funkcjonariuszy oraz wsparciu ich rodzin, bez którego osiągnięcie tego celu byłoby znacznie trudniejsze.
Kulminacyjnym momentem uroczystości było przyjęcie oficerskiej przysięgi przez I Zastępcę Komendanta Głównego Policji nadinsp. Romana Kustera.
Chwilę później kolejni funkcjonariusze występowali z szeregów, by odebrać promocję oficerską. Akt mianowania przypieczętowywało symboliczne dotknięcie ramienia generalską szablą.
POLICJA MIERZY SIĘ Z NOWYMI ZAGROŻENIAMI
Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Wiesław Szczepański przypomniał, że współczesna Policja stoi dziś przed wyzwaniami, których jeszcze kilkanaście lat temu nie było.
– Dziś mierzymy się z cyberprzestępczością, atakami na infrastrukturę krytyczną oraz zagrożeniami hybrydowymi – mówił podczas uroczystości.
Zwracał uwagę, że Akademia Policji w Szczytnie przygotowuje funkcjonariuszy do służby w rzeczywistości, która zmienia się szybciej niż kiedykolwiek wcześniej.
„WSZYSTKIE OCZY SĄ DZIŚ SKIEROWANE NA WAS”
Słowa gratulacji przekazał również I Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Roman Kuster.
– Przyjęcie dwóch gwiazdek na pagonach to zobowiązanie i niewątpliwie wszystkie oczy dziś są kierowane właśnie na was – podkreślał.
W imieniu promowanych głos zabrał podkom. Daniel Lelko. Dziękował kadrze Akademii za przekazaną wiedzę i wartości, a rodzinom za cierpliwość oraz wsparcie podczas nauki i służby.
DEFILADA I RODZINNY PIKNIK
Po zakończeniu oficjalnej części uroczystości przez plac apelowy przeszła defilada pododdziałów.
Później przyszedł czas na mniej formalne świętowanie.
Na terenie Akademii odbył się rodzinny piknik z udziałem służb mundurowych, instytucji publicznych i organizacji współpracujących z uczelnią. Swoje stoiska przygotowały m.in. Policja, Straż Pożarna, Straż Graniczna, Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości, Nadleśnictwo Korpele i Nadleśnictwo Szczytno.
Największym zainteresowaniem najmłodszych cieszyły się maskotki służb mundurowych oraz możliwość zrobienia pamiątkowych zdjęć.
Nie zabrakło także tradycyjnej policyjnej grochówki.
Dla 501 nowych oficerów był to dzień awansów i gratulacji. Dla wielu rodzin – chwila dumy, która zostanie zapamiętana na długo po tym, gdy z placu apelowego zniknęły już sztandary i ostatnie pododdziały.
Radni powinni się przyjrzeć spółce AQUA. Tam to dopiero marazm.
Juras
2026-06-22 22:01:31
A największe brawa dla burmistrza - za pomysł, odwagę no i za śpiew !! Z najlepszymi życzeniami - spełniania kolejnych marzeń i dalszego , pełnego wsparcia ze strony tej Jedynej !
Tamara J.
2026-06-22 18:20:45
Drugi rząd od góry, druga pani od lewej to pani Prząda.
Tutejsza
2026-06-22 16:38:30
\"mogę tylko porównać postawę rządu i władz Warszawy, które zareagowały na przekręt błyskawicznie\" - Drogi autorze, prezydent Trzaskowski był informowany o nieprawidłowościach rok wcześniej, a dyrekcja i zarząd, który był chyba w całości z PO, jeszcze wcześniej.
XxX
2026-06-22 16:11:40
Przepraszam ale Pasym i Kalwa to nie Warmia południowa lecz mazury południowo zachodnie
zdysk
2026-06-22 08:54:18
Piękne
Tomasz
2026-06-21 23:21:36
Ludzie którym bieda nie grozi a za nimi durne plakaciki, za które ktoś zgarnął kasę. To kto poleci ta rakieta z plakatu?
Bartek
2026-06-20 19:47:42
Pan Sławomir to najbardziej pracowity człowiek jakiego znam. Z pełnym zaangażowaniem wykonywał pracę w administracji skarbowej, jednocześni nie jest mu obca administracja samorządowa. Oby takich osób było jak najwięcej. Pranie Sławku życzę dużo zdrowia i zadowolenie z pracy. Pozdrawiam serdecznie Maria L.
Maria L.
2026-06-20 10:10:57
fejnie było xD
palący jointa na komisariacie
2026-06-19 20:38:44
Bezrobocie najwyższe w województwie, a włodarze dziwnie zadowoleni na tych fotkach - a może to jednak dobra nowina, że bezrobocie wzrosło. Można będzie wówczas pozyskać środki z budżetu państwa na nowe miejsca pracy, a w tym celu można będzie pojechać np. do Olsztyna. Póki co bezrobotni mogą sobie w lato dorobić na grzybach i jagodach, które zbiorą w lesie, którego jeszcze nie wycięto.
zbieracz grzybów
2026-06-19 20:36:33