Niedziela, 2 Październik
Imieniny: Heloizy, Igora, Remigiusza -

Reklama


Reklama

Oburz-gównoburz z Tokarczuk – felieton Jerzego Niemczuka


To jeszcze i ja. Angielskie bullshit storm zagnieździło się z polskim obok gównoprawdy jako gównoburza. Niedawno przewaliła się z okazji wypowiedzi Olgi Tokarczuk na literackim konwentyklu. Powiedziała: „piszę książki dla ludzi inteligentnych, którzy myślą, którzy czują, którzy mają jakąś wrażliwość. Uważam, że moi czytelnicy są do mnie podobni, piszę do jakby 'krajanów' swoich".Dodała, że nie zależy jej na tym, żeby jej książki trafiły pod strzechy i że nie są one skierowane do idiotów.

 

I po tych słowach rozpętała się wspomniana gównoburza z silnym elementem oburzenia, stąd moje słowotwórcze koncepty.

 

Otóż autor ma prawo pisać dla kogo zechce. A czytać jego książki ma prawo, kto zechce. Tymczasem oburzem z prawa i lewa uderzyli - jak mniemam - ci, którzy książek Tokarczuk nie czytają, bo im się nie chce, i tacy, którzy w ogóle książek nie czytają. Może jeszcze ci, którzy książki Tokarczuk przeczytali, ale uważają się za idiotów i teraz się dowiedzieli, że ona nie pisze dla nich, przez co poczuli się pokrzywdzeni oraz zdeklasowani.

 

Ponad czterdzieści lat temu pracowałem w warszawskiej „Kulturze” z Głowackim. Janusz był wówczas w znakomitej formie pisarskiej. Napisał jednak felieton, po którym był bliski załamania literackiego. Ironia, która była jego orężem, okazała się obosieczna. Napisał przewrotną pochwałę grafomańskiej powieści partyjnego pisarza, która ukazała się pod chwytliwym tytułem „Głupia sprawa”, a spora część czytelników pojęła ironię na odwrót i albo go ganiła, że pochwalił, albo równie nietrafnie chwaliła.


Reklama

 

- Popatrz, dla kogo ja piszę. Połowa moich czytelników to idioci – zwierzył mi się z bolesnym grymasem.

 

- Popatrz na to z jaśniejszej strony. Dzięki idiotom masz dwa razy większy zasięg – pocieszałem go, a on wiele razy używał tego argumentu w rozmowach o swoim pisarstwie.

 

Ironia Głowackiego zbłądziła pod strzechy i dalej się pod nimi błąkała.

 

Oburzeni na noblistkę, co przez to wyróżnienie stała się własnością narodu, jakby nie zauważyli, że strzech i chłopów pańszczyźnianych już od dawna nie ma, a idioci mają swoją mocną reprezentację we wszystkich warstwach społeczeństwa, profesorów nie wykluczając. A w polityce wręcz świetnie sobie radzą, co prawda idiotycznie, ale finansowo dobrze na tym wychodzą.

 

Autor nie ma wprawdzie wpływu na to, co się będzie działo w głowie głupca po przeczytaniu tego, co napisał, ale to ryzyko wykonywania zawodu.

Reklama

 

Dystansowanie się wobec głupoty nie jest klasizmem, ale uprawnioną obroną własną, bo głupota jest praprzyczyną i królową wszelkiego nieszczęścia. Tymczasem oburzeni na Olgę Tokarczuk zachowują się jak komuszy działacze, którzy mieli ciągi technologiczne skojarzeń. Strzecha im się kojarzy z chłopstwem, którego już właściwie nie ma, bo łatwiej we wsi profesora spotkać niż krowę, a chłopstwo z deficytami umysłowymi, które występują we wszystkich warstwach społecznych.

Jerzy NiemczukKomentarze do artykułu

Specjalista

Lechu, idź do lekarza prowadzącego - niech sprawdzi, czy haloperidol wciąż działa. Dawkę trzeba z czasem nieco zwiększyć.

Jamka, jełopie

i tyle.

Jamka Lech

Jeszcze tylko brakuje by Tokarczuk uznała, że MIckiewicz, Norwid to jej koledzy z dawnych lat. Będzie kabaret!!!!

Jamka Lech

panie Specjalisto { od głupot} niech pan nie dyskutuje z panem Niemczukiem. Za wysokie progi. Nie dorasta pan do pięt intelektualnie a nie mówię już o erudycji, o której śmiem w pana przypadku twierdzić, iż dosyć jest uboga. Niech pan nie wchodzi w kręgi, które są nie dla nisko urodzonych umysłowo.

Specjalista

Bredzisz, chłopie. Weź polopirynę i idź spać. Kto coś takiego zamieszcza tutaj na stronie? Czas przestać.

Napisz

Reklama


Komentarze

 • Koszty prądu mogą zachwiać budżetem
  Do Marian, mam w doopie do czego był wykorzystywany, istotne jest to, że węgiel brunatny jest mniej kaloryczną alternatywą węgla kamiennego. W obliczu całkowitego zatrzymania elektrowni, czy ciepłowni, należy wykorzystać, wszystko, co jest dostępne. Ty oczywiście ramach solidarności z byłą Ukrainą, możesz sobie zamarznąć, ale ja nie zamierzam. \"Tani węgiel tuż przy granicy z Polską.\" - https://wydarzenia.interia.pl/raporty/raport-kryzys-energetyczny/aktualnosci/news-tani-wegiel-tuz-przy-granicy-z-polska-jak-to-mozliwe,nId,6301659


  2022-09-30 14:25:56
 • Jeden chętny na mieszkanie, małe zainteresowania blokiem SIM
  Oprócz wkładu własnego na poziomie 60 tys wnioskodawca będzie musiał wpłacił z góry czynsz za cały rok czyli ponad 10 tys. Razem 70 tys na start. Dojście do własności po około 45 latach. Czytajcie uważnie warunki .

  Ciekawostka


  2022-09-30 12:42:13
 • Szczycieński szpital z nowym oddziałem ratunkowym (zdjęcia)
  Słuszna uwaga. Ale sądzę, że otwarty obiekt zapewne ma służyć jedynie katolikom.

  do XYZ


  2022-09-30 11:12:36
 • Zamek Krzyżacki w Szczytnie z nagrodą „Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku” (zdjęcia, wideo)
  maniek znowu spija śmietankę po poprzednikach , którzy to rozpoczeli

  Zdzysk


  2022-09-30 08:45:47
 • Koszty prądu mogą zachwiać budżetem
  Do anonima - węgiel brunatny wykorzystuje się w przemyśle chemicznym, do produkcji paliw płynnych i gazowych czy do produkcji nawozów. Gratuluję znajomości tematu węgla :)

  marian


  2022-09-30 07:46:27
 • ŻYĆ PEŁNIĄ ŻYCIA – Leszek Mierzejewski i moje Szczytno z tygodnia na tydzień
  Dziękuję za to wspomnienie i opowiedzenie o historii jak to było po wojnie. Mało osób o tym wie ilu ludzi(szabrowników) wywoziło ze Szczytna i okolic co się dało.

  Iga


  2022-09-29 20:03:15
 • Będzie przebudowa drogi Szczytno- Olsztyn
  Oby się udało i wyprawa do Olsztyna była normalnym wyjazdem, a nie drogą wśród krzyży.

  Gabi


  2022-09-29 18:51:13
 • Koszty prądu mogą zachwiać budżetem
  Przecież to Morawiecki zapewnił nam takie ceny energii, rezygnując z tanich ruskich surowców, przecież taki właśnie był plan, a \"podmioty\" do niego apelują!!!???... wam naprawdę na mózgi padło? W Czechach jest tani węgiel brunatny, APELUJĘ do podmiotów, by ruszyły dupę i go przywiozły...nie tylko mieszkańcom, ale i elektrowniom, bo za miesiąc w ogóle energii nie będzie.


  2022-09-29 15:19:54
 • Jeden chętny na mieszkanie, małe zainteresowania blokiem SIM
  Społeczny, dla tych, co nie mogą dostać kredytu z banku, ale muszą mieć min. 50 tyś zł już wkładu i potem 1500 zł czynszu, plus rachunki. Może jeszcze z 500 na czynsz, bo ogrzewanie w górę. Ta Bańkowska i ten Mańkowski jaki mają iloraz inteligencji, czy chociaż dwucyfrowy? Litości...

  Poje Bao


  2022-09-29 14:32:51
 • Jeden chętny na mieszkanie, małe zainteresowania blokiem SIM
  Nie dziwi mnie małe zainteresowanie. Udział w budowie wynosi 20% wartości mieszkania więc na początek trzeba wpłacić od około 40tys do 60tys zł wkładu. Cena budowy 1 metra mieszkania 5500zł, przy założeniu że koszty te nie wzrosną. Taniej już sprzedają deweloperzy w naszym mieście. Większość osób żeby mieć na udział w partycypacji będzie musiała zaciągnąć pożyczkę rata takiej pożyczki to około 1000zł dodatkowo czynsz który wyniesie nawet 1500zł. Deweloperzy oferują mieszkania za cenę w granicach 5tys zł za metr i w tym mają wliczony już zysk z każdego mieszkania natomiast spółka wydaje mi się że powstała w celu oferowania mieszkań osobom nie mającym zdolności kredytowej a z tego co widzę to chyba ktoś to buduje w celu osiągnięcia zysku ze sprzedaży, pomimo statusu not for profit. Wszystko ładnie pięknie dopóki nie przejdzie się do szczegółów.

  Sceptyk


  2022-09-29 13:04:58

Reklama