Zapach dawnego browaru, historia ukryta w archeologicznych odkryciach i poezja wybrzmiewająca późnym wieczorem w muzealnych salach. Tegoroczna Noc Muzeów w Szczytnie przyciągnęła tłumy mieszkańców i gości, którzy do późnych godzin wieczornych odwiedzali Muzeum Mazurskie.
Wydarzenie rozpoczęło się o godz. 20.00 uroczystym otwarciem wystawy „Historia Browaru w Szczytnie po 1945 roku na tle innych browarów regionu”. Ekspozycję otworzyli kierownik Muzeum Mazurskiego Klaudiusz Woźniak oraz Witold Olbryś.
Na wystawie znalazło się ponad 200 eksponatów związanych z historią browarnictwa w regionie — nie tylko ze Szczytna, ale również z Olsztyna, Biskupca, Kętrzyna i Braniewa.
– Zależało nam, aby pokazać nie tylko historię samego browaru w Szczytnie, ale też pewien fragment życia społecznego i gospodarczego regionu. Frekwencja podczas tegorocznej Nocy Muzeów pokazuje, że mieszkańcy są spragnieni takich opowieści i takich miejsc – mówi Klaudiusz Woźniak, kierownik Muzeum Mazurskiego w Szczytnie.
Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do końca września 2026 roku.
Dużym zainteresowaniem cieszył się również wykład dr. Jarosława Sobieraja poświęcony najstarszemu pochówkowi z epoki mezolitu odkrytemu podczas badań archeologicznych w Pasymiu. Sala była wypełniona niemal do ostatniego miejsca.
Wieczór zakończył koncert poetycko-muzyczny inspirowany twórczością Wisławy Szymborskiej, Juliana Tuwima, Agnieszki Osieckiej i Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. Na scenie wystąpili podopieczni Fundacji Kreolia Kraina Kreatywności oraz zespół TuiTeraz.
Były chwile refleksji, wspólnego śpiewania i długie rozmowy między zwiedzającymi. Wielu mieszkańców podkreślało, że właśnie taka atmosfera sprawia, iż Noc Muzeów stała się jednym z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń kulturalnych w mieście.
Organizatorzy już dziś zapraszają na kolejne wydarzenia przygotowywane przez Muzeum Mazurskie w Szczytnie.
Podoba mi się zaproszę żonę na wycieczkę .
Franek66
2026-06-15 07:49:34
Tak to jest, jak brzegi zabudowane. Jezioro ok, ale bylam raz i nigdy więcej.
Gabi
2026-06-14 19:30:23
Plac zabaw dla dzieci w miejscowości Jurgi do zwiedzania a przewodnikiem będzie sołtys.
Zaproszenie dla pani radnej z tego okręgu wyborczego.
2026-06-14 11:00:25
Generalnie to życzę powodzenia ale najpierw to trzeba by wpompowac naprawdę grube miliony w Pqsym, żeby turysta chciał tu specjalnie przyjechać, a może się mylę...
Romek
2026-06-14 05:29:42
Znam \"przedwojenny Pasym\" ze starych fotografii i marzyłem o powrocie do \"historii\" - BRAWO, BRAWO, BRAWO !!! Dziękuję pięknie i serdecznie pozdrawiam POMYSŁODAWCÓW I REALIZATORÓW!!!
Bogdan Dąbrowski
2026-06-13 23:38:56
Czy na Kalwie nie obowiązuje strefa ciszy?
Czytelnik
2026-06-13 17:26:02
Gratulacje Brawo za pomysł
Joanna
2026-06-13 13:42:31
Tiaaa...Podkarpacie faktycznie jest sławne xd Ukraińcy chyba potrzebują nowych taśm, na polityków.
Polak
2026-06-12 09:05:38
Burmistrz Nowociński, to bliski kuzyn męża Lidii Masłowskiej, tak więc konkurs rozstrzygnięty bezproblemowo ;)
Pasymiak
2026-06-12 02:29:56
Mam nadzieję, że wyciągnie wnioski i pójdzie się leczyć.
Grzegorz
2026-06-11 22:55:03