Środa, 17 Sierpień
Imieniny: Joachima, Nory, Stefana -

Reklama


Reklama

Niewidzialna ręka Boga – felieton pastora Andrzeja Seweryna


Przywykliśmy już chyba ostatnio do tego, że niemal o każdej porze roku, a szczególnie latem, mamy coraz częściej do czynienia z ekstremalnie niebezpiecznymi zjawiskami pogodowymi i tak jest również w tym roku. Meteorolodzy co jakiś czas straszą nas wichurami, które nadciągają i pewnie znowu dadzą się nam mocno we znaki, wszak zaczyna się lato i pewnie nie obejdzie się bez silnych wiatrów, a i trąby powietrzne zdarzają się w naszym kraju coraz częściej.Silny wiatr albo wichura – to swego rodzaju fenomen. Właściwie to nie widzimy wiatru, ale nie mamy żadnej wątpliwości, że istnieje, bo kiedy wieje, to widzimy jego skutki – czasem wręcz katastrofalne. Powyrywane z korzeniami drzewa, pozrywane dachy, porozrzucane wszędzie rzeczy i śmieci – świadczą o niszczycielskiej sile tego zjawiska meteorologicznego. Nie wolno nam więc lekceważyć ostrzeżeń, które obecnie otrzymujemy poprzez telefony komórkowe, by zabezpieczyć ruchome rzeczy na naszych podwórkach i balkonach.

 

Nie wszystko, co nas otacza, możemy zobaczyć na własne oczy, a jednak te zjawiska realnie istnieją, a ich działanie odczuwamy bardzo wyraźnie. Na przykład grawitacja jest również czymś niewidzialnym naszymi fizycznymi oczami, a jednak działa niezmiennie, o czym przekonaliśmy się niejednokrotnie w swoim życiowym doświadczeniu. Podobnie rzecz się ma z promieniami ultrafioletowymi lub z dźwiękami, których również nie widzimy, ale one realnie istnieją i oddziaływają na nas.

 

To prowadzi nas do sfery życia duchowego, które w wielu jego aspektach jest niewidzialne ludzkimi oczami, a jednak jest tak samo realne jak nasza materialna strona życia. Przecież nasz Bóg Ojciec w niebie jest Tym, którego nikt z ludzi nie widział na własne oczy, jednakże Jego działanie jest bardzo widoczne w wielu sytuacjach. Nasz Stwórca jest Bogiem, który był, który jest i który będzie istniał na zawsze – jako Bóg niezmienny, ten sam i zawsze taki sam! Widzialne skutki Jego działania dostrzegają i doceniają szczególnie ci, którzy mają wrażliwe i otwarte serca, ten duchowy wzrok i wrażliwość.


Reklama

 

Podobnie w życiu ludzi wierzących działa Duch Święty, który – jak wiatr – działa niewidocznie, lecz skutecznie w życiu Bożych dzieci. Pan Jezus powiedział kiedyś do Nikodema, że „wiatr wieje, dokąd chce – słyszysz jego szum, ale nie wiesz, skąd nadciąga i dokąd zmierza; tak jest z każdym, kto się narodził z Ducha” (Ewangelia Jana 3,8). To znaczy, że na przykład nawrócenie człowieka odbywa się w duchowy, niewidzialny dla oka sposób, ale bardzo namacalny, jeśli chodzi o nasze serce i duchowe wnętrze. Później jednak to, co niewidzialne, zaczyna wyraźnie objawiać się w totalnej zmianie myślenia człowieka, jego podejścia do Boga i Jego Słowa, a także w jego postępowaniu na co dzień.

 

Ten, kto dotychczas kłamał, teraz mówi prawdę, kto kradł, ten przestaje kraść. Kto niemoralnie się prowadził lub bluźnił, teraz żyje moralnie, ma wrażliwe sumienie (znowu mówimy o czymś niewidzialnym) i odtąd nie przeklina i nie bluźni. To się nazywa nawrócenie. Niewidzialne działanie Ducha Świętego zaczyna przynosić bardzo realne, widzialne owoce. Apostoł Paweł ujął to tak: „Jeśli ktoś jest w Chrystusie, jest nowym stworzeniem. Stare przeminęło, oto wszystko stało się nowe” (2 List do Koryntian 5,17).

 

O ile jednak silny wiatr lub wichura, nie mówiąc już o tornadach czy trąbach powietrznych, czynią zwykle spustoszenie, liczne szkody i straty materialne, o tyle niewidzialne naszymi oczami działanie Pana Boga w naszym życiu prowadzi do trwałej i pozytywnej zmiany. Mówiliśmy już o nawróceniu człowieka do Boga, ale taką zmianą jest na przykład odczuwany w sercu żal z powodu popełnionych grzechów lub Boże przebaczenie – niewidoczne oczami, ale jakże ważne i cenne. Podobnie jest z wyrzutami sumienia, które nie są jakąś widoczną, alergiczną wysypką na naszym ciele, lecz działaniem ukrytym, duchowym i zachęcającym nas do uporządkowania swoich spraw, przyznania się do winy, prośby o przebaczenie i pojednanie z kimś.

Reklama

 

Pozwólmy zatem, żeby ten ożywczy „Boży wiatr” przewiewał nasz umysł i serce, oczyszczał sumienie, uspokajał nasze negatywne emocje, rozpalając w nas miłość do Boga i do bliźnich, bo to są dwa najważniejsze przykazania. Wtedy wszyscy wokół nas zobaczą na własne oczy, jak niewidzialna ręka Pana Boga przemieniła nas i uczyniła nas ludźmi godnymi nazywania się dziećmi Boga!

Andrzej Seweryn

andrzej.seweryn@gmail.com

 Komentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze

 • Wójt Szydlik odcina Marksewo od wody, jest decyzja i termin
  i prawidłowo, odcinać im wodę, przecież mają obok jezioro. Dobrze by było nałożyć, na tą sezonową szarańczę jakieś opłaty za wdychanie naszego powietrza, a jak nie będą płacić... to też je odciąć :)))


  2022-08-17 18:16:48
 • Przechodzenie po pasach też jest ryzykowne
  A to Ty nie wiesz, że pierwszeństwo przejścia przez jezdnię w miejscach do tego wyznaczonych przysługuje pieszym? Za te, jak to nazwałeś \"trudności z zatrzymaniem z powodu zbyt małej odległości...\" odpowiada kierowca, bo można tak dostosować prędkość, by w/w trudności, wyeliminować, zanim dożywotnio kogoś okaleczysz, lub zabijesz. Jak już doszukujesz się winy we wszystkich, to poszukaj jej też u siebie. PS. za gadanie przez telefon na przejściu, już są odpowiednie kary...i słusznie.

  XbosuX


  2022-08-17 18:02:26
 • Lep na inwestorów, miasto wydało specjalny folder
  To ile kasiorki tym razem wyłożono na tą bzdurę? Potrzebne to jak \"stanowiska wędkarskie\", \" \"strefy wypoczynku\", \" hamakowisko\". A jak tam się ma dofinansowanie remontu dachu Kościoła Ewangelickiego- nadal nie ma 20 tys. w kasie miejskiej?

  dr


  2022-08-17 17:42:36
 • Wspólny trawnik parkingiem? Mieszkańcy protestują
  Świetny pomysł miał Lidl z parkomatami

  Gość


  2022-08-17 13:58:57
 • Wykonawca popsuł wakacyjną radość, mieszkańcy wściekli (zdjęcia)
  Dziwne, żeby znaleźć tak nieodpowiedzialnego budowlańca i nic z tym nie robić. Słaby gospodarz.

  Gabi


  2022-08-17 13:54:13
 • Wspólny trawnik parkingiem? Mieszkańcy protestują
  Niektórzy uważają za normę parkowanie przy nieswojej posesji.

  Gabi


  2022-08-17 13:51:07
 • Wspólny trawnik parkingiem? Mieszkańcy protestują
  Brak parkingów? Na ul. Andersa parking prawie pusty. Obok ZKM parking, za hotelem Krystyna parking. Tylko ludzie jak trzeba przejść kilka metrów to problem. Są parkingi tylko trzeba trochę pochodzić a nie wjechać do sklepu .

  Taki tam.


  2022-08-17 13:22:13
 • Radny Furczak złamał dżentelmeńską umowę? Budżet obywatelski z nowymi, starymi kontrowersjami?
  nasi radni to osoby bezradne kasa i zawracanie kijem rzeki to ich domena w czasie kadencji

  Zdzysk


  2022-08-17 13:06:56
 • Przechodzenie po pasach też jest ryzykowne
  Jeżeli komuś nie zdarzyło się dotychczas, że pieszy albo rowerzysta na przejściu dla pieszych nagle wtargnął pod nadjeżdżający pojazd, wszedł na przejście nie upewniając się czy nie nadjeżdża pojazd mogący mieć trudności z zatrzymaniem z powodu zbyt małej odległości od pieszego, z telefonem przy uchu nie obserwując sytuacji na jezdni, itp. itd. to proszę o informację pod powyższym artykułem.

  Do kierowców


  2022-08-17 07:47:49
 • Sygnał Czytelników: Koszmarnie drogie ścieki!
  Miejscowość Jurgi gm.Pasym tu za beczkowóz z nieczystościami płynnymi 10m3 trzeba zapłacić 350 zł czyli za 1m3 35 zł. Takie stawki dostaliśmy po wybudowaniu nowej oczyszczalni ścieków w Pasymiu.

  Są jeszcze większe stawki.


  2022-08-17 07:07:43

Reklama