Czwartek, 26 Maj
Imieniny: Borysa, Magdy, Marii-Magdaleny -

Reklama


Reklama

Na żółto i na niebiesko – felieton Jerzego Niemczuka


Kolejne fale zarazy, po nich natura przypomniała o zdewastowanym klimacie, kładąc w naszej okolicy drzewa w skali dotąd niespotykanej, na koniec agresja na Ukrainę, która nam uświadomiła, że to ludzie sami są winni wszelkiego zła na Ziemi, ale też odsłoniła lepszą twarz naszego kraju.Po wybuchu wojny za wschodnią granicą Polska w geście bezprecedensowej solidarności przybrała ukraińskie barwy. To świat symbolicznie pomalowany, ale ważniejsze, że za gestami ruszyła fala ludzkich działań. Przez otwartą granicę ruszyli uciekający przed wojną, przeważnie kobiety z dziećmi. Ukraińcy walczą z Rosją także za wspólną sprawę, więc my musimy sprawić, żeby ich żony i dzieci czuły się bezpiecznie. Poznałem nowe słowo – prytułok - pozostanie z nami na dłużej.

 

W Szczytnie punkt zbiórki darów pod Novum na Chrobrego zapełnił się paczkami, zanim zbiórka na dobre się jeszcze zaczęła. Wolontariusze nie nadążali z segregowaniem. Od razu jednak pojawiły się problemy. Nie dawajmy tego, co nam niepotrzebne, ale to, czego potrzebują. Miejsca zbiórek są zapełnione ubraniami, których nikt nie chce. Brakuje lekarstw, opatrunków, latarek i baterii.

 

Ludzie, którzy pojechali własnymi samochodami pomóc czekającym dostać się w głąb kraju, zablokowali drogi dojazdowe. Dobra wola nie zastąpi dobrej logistyki. W wymiarze lokalnym spontanicznie można zrobić dużo, ale kiedy akcja rozszerza się na cały kraj, wymaga sensownej organizacji. Polska musi się ogarnąć. Na razie władza centralna głównie chlubi się naszym pospolitym ruszeniem z pomocą, zawłaszczając sobie sukces.


Reklama

 

Euforia solidarności po pewnym czasie opadnie, a problemy będą jeszcze większe, bo możemy się spodziewać nie setek tysięcy, ale milionów. Wielu z tych, którzy do nas dotarli, zostanie z nami na dłużej, niektórzy na zawsze. Tymczasowe przytulisko nie wystarczy, żeby mogli normalnie egzystować.

 

Dzieci powinny trafić do szkół i przedszkoli, a matki znaleźć pracę. Tymczasem tulą się do większych miast, gdzie łatwiej zarobić. Część z tych dzieci nauczy się polskiego, zdobędzie wykształcenie i zostanie z nami. I szczerze sobie powiedzmy, że nie tylko my im teraz, ale oni w przyszłości będą nam potrzebni. Nie jako gastarbeiterzy, lecz jako równoprawni obywatele w gościnnym kraju.

 

Przed chwilą przeczytałem, że Adam Bodnar – gościliśmy go nie tak dawno w Szczytnie – zauważył, że Polska może jednym ruchem uregulować status ukraińskich uchodźców oraz tych, którzy w Polsce przed wojną pracowali i tu zostali, przyznając im większość praw obywatelskich, przez co staliby się niemal pełnoprawnymi mieszkańcami UE. To więcej niż trwająca latami żmudna procedura wchodzenia całego kraju. To teraz prawdziwe wyzwanie dla rządu i parlamentu, żeby z naszych Ukraińców zrobić Europejczyków, nie pytając nikogo o zgodę.

Reklama

 

Jerzy NiemczukKomentarze do artykułu

Śmieszek

\"Więc chodź, pomaluj mój świat / Na żółto i na niebiesko, / Niech na niebie stanie tęcza / Malowana twoją kredką. / Więc chodź, pomaluj mi życie, / Niech świat mój się zarumieni, Niech mi zalśni w pełnym słońcu,/ Kolorami całej ziemi.\" 2+1

Napisz

Reklama


Komentarze

 • Kolizja na przejeździe kolejowym w Dybowie
  Musiało dojść do kolizji na przejeździe kolejowym aż , to dopiero został tunel z porośniętych młodych drzew zlikwidowany.Teraz jest elegancko , dzięki za dobrze wykonaną pracę.

  Można ? , można.


  2022-05-25 19:31:05
 • Sobieski kończy 70 lat
  Szczerze - rzadko tu zaglądam, bo i po co, skoro wszystkie treści poznaję jeszcze zanim trafią one przed oczęta PT Czytelników. Ale zdarza się, że jednak zajrzę. Tym razem trafiłam na \"Sobiecha\", bo to moja szkoła i z sentymentem wspominana. Lektura komentarzy srodze mnie jednak zawiodła. Nie ze względu na ilość, lecz jakość. \"Sobiech\" (niezależnie od patrona zmienianego wraz z systemem) wypuścił z maturalnymi świadectwami tysiące absolwentów. Liczyłam więc na trochę wspomnień, opowieści z lat młodzieńczych, anegdot, historyjek o tym, jak to jakiś pan-prof czy pan-profka walczyli z niesfornymi młokosami i młokoskami (bądź odwrotnie). Niestety. Szkoda.

  Halina Bielawska, matura \'77


  2022-05-25 17:38:14
 • Kat Oliwii zdrowy, jest opinia biegłych
  Czyli pobicie w tym samym dniu innego człowieka to znaczy, że jest to działanie z premedytacją. Więc Sąd nie będzie miał wątpliwości co zrobić dla jego dobra.

  Jogucjusz


  2022-05-25 16:55:40
 • Alternatywy dla papierosów - rzetelna informacja to podstawa
  Ach ci naukowcy i inni mądrale którzy piszą o czymś czego sami nie doświadczyli. Palenie prawdziwych papierosów to bardziej nawyk, niż nałóg, a palenie e-papierosów to jak całowanie się przez szybę.

  Nałogowy palacz


  2022-05-25 15:28:26
 • Został miesiąc na złożenia deklaracji dotyczącej źródeł ciepła
  Ja deklaruję, że będę palił nawet oponami, żeby moja rodzina nie zamarzła zimą, a jak się skończą opony, to napalę bydlakami co, zamknęli polskie kopalnie i zrezygnowali z tanich Ruskich surowców. Zalecam poważnie się nad tym zastanowić, bo jeżeli ludzie zostaną postawieni przed wyborem: przetrwanie rodziny vs bydlaki, które do tego stanu doprowadziły, to zapewniam, że bydlaki już mogą szykować się do odstrzału. Dobrym przykładem jest obecnie Sri Lanka.

  borsux


  2022-05-25 10:04:29
 • Dąb przy Reja „odetchnął” dzięki miejskim drogowcom (zdjęcia)
  Bardzo dobry pomysł i dobrze wykonana robota. Brawo.

  Mieszkaniec ulicy Reja


  2022-05-25 07:05:28
 • Seniorzy chcą... tańczyć
  Panie Jerzy źle Pan wygląda w towarzystwie tych popleczników partyjnych. W zamian za pomoc wszyscy seniorzy będą musieli głosować na PSL i Pan również!

  Radek


  2022-05-25 06:30:51
 • Sobieski kończy 70 lat
  W Szczecinku niedawno gościł Donald Tusk. Był kiedyś premierem. Chciał sprzedać Niemcom Lasy Polskie, Możejki Rosjanom a nawet Orlen zdaje się, że Taiwanowi czy tam komuś. Ale nie zdążył. Staruszek w Szczecinku bardzo się obruszył na Kościół, że jeszcze mu pieniędzy nie dali a on musi biedować za te marne 35 tysięcy miesięcznie. Platformiaki zrobią z tym porządek. Kwestia czasu, wybory prawie wygrane, rankingi kłamią. W rzeczywistości PO ma już 70 procent poparcia społecznego.Platforma -powiada: \" wszyscy kłamią\"

  jAMKA LECH


  2022-05-24 13:38:35
 • Kat Oliwii zdrowy, jest opinia biegłych
  co dalej?

  xzx


  2022-05-24 07:17:58
 • Szczytno z poważnymi wadami
  Sprytnie autor ominął najczęstszą i najpoważniejszą wadę - otyłość, spowodowaną śmieciowym jedzeniem. Czy rehabilitacja tych maluszków, też będzie finansowana?, bo jeżeli tylko badania i diagnoza, to nie o żadne dobro dzieci tu chodzi, a o dofinansowanie lekarzy, zubożałych po stracie dodatków kowidowych. Ja nie wyrażam zgody, na żadne badania, wystarczy, że mamy najlepszych Lekarzy w Szczytnie, to Państwo Tarasiuk, przy okazji cieplutko tych Prawdziwych Lekarzy pozdrawiam.

  Szczytnianin


  2022-05-23 18:39:24

Reklama