Sobota, 28 Maj
Imieniny: Amandy, Jana, Juliana -

Reklama


Reklama

Strażacy ochotnicy zawsze gotowi


Strażacy ochotnicy nieraz pokazali, że na nich zawsze można liczyć. Nie inaczej jest w dobie koronawirusa. Niosą pomoc. Nie bacząc na to, że narażają życie własne, a w tych czasach również swoich rodzin. Jak są przygotowani do tej nowej rzeczywistości? O to pytamy Romualda Małkiewicza, komendanta gminnego OSP w Pasymiu i strażaka zawodowego z 23-letnim stażem.Koronowirsu przeraża strażaków?

 

Nie. Mamy mocne głowy i odporne na strach serca. Wielokrotnie rozmawiałem w ostatnim czasie ze swoimi kolegami ochotnikami i wszyscy mówią, że będą dalej nieść pomoc potrzebującym. Mentalnie jesteśmy przygotowani do tej pracy, służby. Zdecydowanie gorzej wygląda sytuacja ochrony osobistej strażaków ochotników.

 

 

Czego brakuje?

 

Praktycznie wszystkiego, nie ma maseczek ochronnych, czy płynów do dezynfekcji. Dziś (wtorek, 24 marca – przyp. red.) otrzymałem 4 maseczki typu trzy i litr płynu dezynfekującego z komendy powiatowej. Trafiło to do jednostki OSP Pasym, która jest w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym. Pozostałe jednostki OSP spoza systemu nawet i na to nie mogą liczyć. Według zaleceń nie mają brać udziału w działaniach, w których mogą zetknąć się z osobami zakażonymi koronawirusem. Problem w tym, że w tej chwili nikt nie da gwarancji, że tak się nie stanie, nawet przy błahym pożarze sadzy.


Reklama

 

Jeśli jednostki OSP spoza systemu mają nie brać udziału w działaniach, które grożą zakażeniem, to pewnie otrzymujecie informacje, czy w danym domu jest kwarantanna?

 

 

Z tego, co wiem, powiatówka otrzymuje takie dane adresowe, ale my nie mamy do nich dostępu.

 

 

Czyli pozostałe jednostki OSP nie mają żadnego zabezpieczenia przed wirusem?

 

Dostały od gminy po 20 maseczek chirurgicznych i po dwa litry płynu dezynfekującego. Ale tak naprawdę maseczki wystarczą na... jeden wyjazd.

 

 

I mimo takich braków strażacy chcą jeździć do akcji?

 

 

Strażakiem się jest, a nie bywa. Wśród ochotników są sami pasjonaci. Tam nie ma przymusu. Ludzie pomagają innym, bo chcą to po prostu robić. Przypomnę, że OSP to stowarzyszenia. Działamy społecznie.

Reklama

 

Czy w rozmowach z druhami naprawdę nie ma obaw? A może komuś żona, matka, ktoś z rodziny zabrania jechać do akcji?

 

Takich obaw jeszcze nie ma. Nie ma chyba też takich dyskusji w domach, bo na razie nie jesteśmy dotknięci miejscową paniką. Gdy dojdzie do zachorowań, czy nie daj Boże śmierci w naszej gminie, czy powiecie spowodowanej koronawirusem może być różnie. Ale myślę, że mimo tego zagrożenia i tak większość z nas będzie jeździła do zdarzeń pomagać innym. Strażacy to twardzi i dzielni ludzie.Komentarze do artykułu

Grosz do grosza .........

No i dlatego przekazałem 1% z podatku dla was.

Napisz

Reklama


Komentarze

 • Szczytno z poważnymi wadami
  Co za bzdura, starosta lansuje się za kwotę 2000 zł. Podczas gdy każdy lekarz rodzinny wykonuje te badania w ramach NFZ.

  Barany


  2022-05-27 06:56:29
 • Sphinx wkroczył do Szczytna, uczta smaków w Twoim zasięgu (sprawdź szczegóły)
  Polecam zamówić jedzenie i udać się na długie zakupy... My czekaliśmy dwie godziny. Przy lemoniadach. Ja rozumiem, że taki dzień, że stoliki prawie wszystkie zajęte, ale ile można czekać na trzy humusy i dwie bułki??

  Mieszkanka


  2022-05-26 22:16:07
 • Miód idzie w parze z opłatkiem
  To sie nazywa smarowanie dupy miodem klechom, milosnikom dzieci.

  kropidło


  2022-05-26 13:45:17
 • Kolizja na przejeździe kolejowym w Dybowie
  Musiało dojść do kolizji na przejeździe kolejowym aż , to dopiero został tunel z porośniętych młodych drzew zlikwidowany.Teraz jest elegancko , dzięki za dobrze wykonaną pracę.

  Można ? , można.


  2022-05-25 19:31:05
 • Sobieski kończy 70 lat
  Szczerze - rzadko tu zaglądam, bo i po co, skoro wszystkie treści poznaję jeszcze zanim trafią one przed oczęta PT Czytelników. Ale zdarza się, że jednak zajrzę. Tym razem trafiłam na \"Sobiecha\", bo to moja szkoła i z sentymentem wspominana. Lektura komentarzy srodze mnie jednak zawiodła. Nie ze względu na ilość, lecz jakość. \"Sobiech\" (niezależnie od patrona zmienianego wraz z systemem) wypuścił z maturalnymi świadectwami tysiące absolwentów. Liczyłam więc na trochę wspomnień, opowieści z lat młodzieńczych, anegdot, historyjek o tym, jak to jakiś pan-prof czy pan-profka walczyli z niesfornymi młokosami i młokoskami (bądź odwrotnie). Niestety. Szkoda.

  Halina Bielawska, matura \'77


  2022-05-25 17:38:14
 • Kat Oliwii zdrowy, jest opinia biegłych
  Czyli pobicie w tym samym dniu innego człowieka to znaczy, że jest to działanie z premedytacją. Więc Sąd nie będzie miał wątpliwości co zrobić dla jego dobra.

  Jogucjusz


  2022-05-25 16:55:40
 • Alternatywy dla papierosów - rzetelna informacja to podstawa
  Ach ci naukowcy i inni mądrale którzy piszą o czymś czego sami nie doświadczyli. Palenie prawdziwych papierosów to bardziej nawyk, niż nałóg, a palenie e-papierosów to jak całowanie się przez szybę.

  Nałogowy palacz


  2022-05-25 15:28:26
 • Został miesiąc na złożenia deklaracji dotyczącej źródeł ciepła
  Ja deklaruję, że będę palił nawet oponami, żeby moja rodzina nie zamarzła zimą, a jak się skończą opony, to napalę bydlakami co, zamknęli polskie kopalnie i zrezygnowali z tanich Ruskich surowców. Zalecam poważnie się nad tym zastanowić, bo jeżeli ludzie zostaną postawieni przed wyborem: przetrwanie rodziny vs bydlaki, które do tego stanu doprowadziły, to zapewniam, że bydlaki już mogą szykować się do odstrzału. Dobrym przykładem jest obecnie Sri Lanka.

  borsux


  2022-05-25 10:04:29
 • Dąb przy Reja „odetchnął” dzięki miejskim drogowcom (zdjęcia)
  Bardzo dobry pomysł i dobrze wykonana robota. Brawo.

  Mieszkaniec ulicy Reja


  2022-05-25 07:05:28
 • Seniorzy chcą... tańczyć
  Panie Jerzy źle Pan wygląda w towarzystwie tych popleczników partyjnych. W zamian za pomoc wszyscy seniorzy będą musieli głosować na PSL i Pan również!

  Radek


  2022-05-25 06:30:51

Reklama