Sobota, 30 Wrzesień
Imieniny: Michaliny, Michała, Rafała -

Reklama


Reklama

Straszenie i kary mobilizują mieszkańców do segregacji!


W ubiegłym roku miejski ratusz 15 razy ukarał mieszkańców za niesegregowanie odpadów komunalnych. W tym już 4. Sprawy oparły się nawet o sąd, ten stanął po stronie ratusza. Kary dotyczą wspólnot mieszkaniowych, więc sprawa może dotyczyć nawet setek mieszkańców. W tym roku to 253 osoby.Kary to jednak dopiero ostateczność, po rozmowach, upomnieniach, czy naklejkach informujących o konieczności segregacji – mówi Katarzyna Hrybek-Dudek, naczelnik wydziału gospodarki miejskiej w Szczytnie. - Były to skrajne przypadki. Ale prawda jest taka, że działania są skuteczne, bo mieszkańcy niemal natychmiast zaczynają segregować odpady – dodaje.

 

Przypomnijmy, że kara to dwukrotność opłaty, jaką ponosi mieszkaniec za oddawanie segregowanych śmieci. Czyli w przypadku naszego miasta to 50 zł od osoby miesięcznie.

 

Kary są ustalane na miesiąc lub więcej, zależy od ustaleń firmy Remondis, która zbiera odpady w naszym mieście i wie, czy, gdzie i jak segregowane są śmieci.


Reklama

 

Odgórne, ustawowe przepisy, które pozwalają samorządom na stosowanie kar, nie są do końca sprawiedliwe dla mieszkańców bloków wielorodzinnych. Wystarczy, że z grona kilkunastu czy kilkudziesięciu rodzin jedna czy dwie nie zastosują się do obowiązku segregacji, karani są wszyscy mieszkańcy, czasem z kilku bloków, którym „przypisany” został jeden, konkretny śmietnik.

 

I choć na osiedlach ustawione są pojemniki na odpady zielone, organiczne, to mieszkańcom bloków nie udziela się ulgi w opłatach tak, jak to ma miejsce w przypadku domów jednorodzinnych i deklarowanego przez właścicieli posiadania kompostowników. Ustawowe przepisy wprowadzają więc ewidentną nierówność wobec prawa, co zresztą było podnoszone w debacie publicznej, gdy ustawa „śmieciowa” była procedowana w sejmie.

Reklama

 

Pojawiały się wówczas także głosy ze strony samorządowców, że raczej unikać będą stosowania karnych opłat dla mieszkańców blokowisk, wobec których ustawodawca zastosował odpowiedzialność zbiorową. No, ale skoro prawo pozwala na to, by karnymi opłatami poprawić „śmieciowy” bilans w budżecie, a ten bilans w Szczytnie korzystny dla finansów miasta nie jest, to czemu nie...Komentarze do artykułu

Taki sobie czytelnik

Jaka nierówność? Mieszkasz w domu jednorodzinnym - większość odpadów organicznych (roślinnych) umieszczasz w kompostowniku. Tym samym problem z głowy ma firma odbierająca odpady. Stąd \"ulga\". A \"blokowicze\" muszą niestety wynosić takie odpady do specjalnego śmietnika. No muszą! Jak by na osiedlach domów takie pojemniki występowały - to nie wiem, czy nie większość by z nich korzystała. Bo łatwiej to wyrzucić, niż dbać o kompostownik. Chyba, że jest się \"szalonym eko-ogrodnikiem\".

Napisz

Reklama


Komentarze

 • W drodze do marzeń. Przyszła mieszkanka Rudki walczy o sukces na Mistrzostwach Europy we Fryzjerstwie
  Żenujące. Pani fryzjerka buduje się w Rudce a wiadomo że trzeba mieć pieniądze aby kupić tam działkę....mąż jedzie do Holandii i za jedną tygodniówkę może bez problemu swoje małżonce wysłać 500 euro na bilet do Finlandii... każdy z nas ma marzenia i spełnia je nie licząc na zrzutki czy składki...czy Pani fryzjerka będzie potem dającym jej swoje pieniądze robiła fryzury za darmo? W Szczytnie ludzie składają się na chore dzieci ,pieką ciasta i dają je na licytację a tu kobieta w siłę wieku ,mąż w sile wieku ,oboje mają fach w ręku i proszą o datki? Pani fryzjerka za jeden zabieg na włosach może skasować 400 zł i kobiety które chodzą po salonach fryzjerskich na zabiegi laminacji,saunę czy inne podobne tyle płacą... niektórzy ,a nawet sporo ma marzenie żeby starczyło im na życie od 1-go do 1-go....

  Iga


  2023-09-28 20:19:36
 • Były dziennikarz TVP: idźcie na wybory! Rozmowa z Maciejem Wróblem
  To tzw ślizgacze już wszędzie był.

  Artur Ansjon


  2023-09-28 17:46:40
 • Przełomowa chwila dla seniorów w Szczytnie. Budynek przy ul. Pułaskiego 10 w nowym świetle! 2 mln zł na kapitalny remont już w drodze!
  Marian, przyszła jesień czas na wykopki. Przestań zajmować się sprawami o których nie masz pojęcia. Środki z dofinansowania biorą się z programów jakie są dostępne, a więc jeżeli jest program na remont czy modernizację to nie wybudujesz z nich nowego budynku. Można nie brać pieniędzy na remont i czekać tak jak proponujesz na programy związane z budową nowych budynków i to nie mieszkalnych ale takich programów chyba nawet nie było więc nie byłoby nigdy budynku dla seniorów. Bierze się to co można, a to co by się chciało nie zawsze jest dostępne. Przypominam że część bezradnych radnych niedawno chciało remontować ten obiekt ze swoich tzn. miejskich funduszy. Dobrze że do tego nie doszło.

  ja


  2023-09-28 07:16:28
 • Wojenka o działki nad Marksobami
  Najpiękniejsze jest to, że \"Letnicy\" sami wykupili działki (w Marksewie) w taki sposób, że do jeziora tam praktycznie nie dojdziesz, a protestują, że sprzedaż jednej \"małej\" działeczki \"zabierze\" dostęp do jeziora - dla mnie czysta hipokryzja (w myśl zasady \"ja mam, a Tobie nie dam\" - patrz nie pozwolę, buhahahaha) Skądinąd Pan Wójt musi mieć środki na inwestycje, więc ... sprzedaje nieruchomości. Co w tym dziwnego? ... No fakt, dziwne jest jednak to, że w miejscu gdzie leży \"kość niezgody\" nie sprzedano działki już jakieś 40 lat. No, a jeszcze ciekawsze jest to, że np. do innej wioski wodociąg doprowadzony był np. za środki \"pozyskane w ramach programu\" i dofinansowanie było np. 90%\", a w Marksewie woda jest/będzie za środki \"samej wioski\" (tu nie trzeba się wysilić, żeby podanie napisać, coby dostać dofinansowanie, itp., tu można zwyczajnie sprzedać, patrz dofinansowanie 0,00%, buahahahahaha) - czysta ekonomia, buahahahaha. Swoją drogą prawie 500 zł za metr kwadratowy to prawie jak na Manhattanie. Kończąc, trzeba powiedzieć jasno, chcieliście mieć wodę w Marksewie, to macie wodę, ale do \"wody\" nie dojdziecie.

  Wyborca z wyboru


  2023-09-28 04:46:40
 • „Bitwa o remizy” – rząd sfinansuje modernizację remiz strażackich. Najważniejsze kryterium? Frekwencja w nadchodzących wyborach
  I tak wam rozdawnictwo naszych pieniędzy, podła zmino nic nie pomoże, mamy was już serdecznie dosyć!!!!!

  Polak


  2023-09-27 19:02:36
 • Przełomowa chwila dla seniorów w Szczytnie. Budynek przy ul. Pułaskiego 10 w nowym świetle! 2 mln zł na kapitalny remont już w drodze!
  To może Burmistrz Mańkowski pochwali się co konkretnie robił aby pozyskać środki? Ten człowiek tylko dużo gada a nic nie robi. Szkoda tylko że seniorzy jak pokazuje doświadczenie są tak łatwowierni i wierzą jemu oraz tym dziwnym radnym. Kolejna fatalna decyzja tego całego grona. Zamiast postawić od podstaw nowy parterowy budyneczek dla seniorów i innych organizacji będą klecić starą ruderę!!! Czy nikt w tym mieście nie potrafi logicznie myśleć!!! Tragedia!

  marian


  2023-09-27 13:53:49
 • Kłusownik z gminy Dźwierzuty ujęty przez funkcjonariuszy Straży Rybackiej
  Ale sukces straży Rybackiej że aż trzeba w prasie się tym pochwalić. Dziadka \"wielkiego przestępcę\" na rybach dorwali, który kilka rybek na obiad chciał złowić gdyż mizerna emerytura nażycie nie wystarczała. Wnioskuję by do prezydenta o ordery wystąpić!!!

  emryt


  2023-09-27 12:36:06
 • Kłusownik z gminy Dźwierzuty ujęty przez funkcjonariuszy Straży Rybackiej
  Bandziora nie mogą złapać , ale dziadka z wędką to proszę bardzo aż artykuł powstał

  Ona


  2023-09-27 12:35:03
 • Przełomowa chwila dla seniorów w Szczytnie. Budynek przy ul. Pułaskiego 10 w nowym świetle! 2 mln zł na kapitalny remont już w drodze!
  Ucieszyła mnie bardzo ta wiadomość że może wreszcie coś się ruszy w tym zakresie. Jednocześnie dziwi mnie że mimo tylu prub pozyskania środków na w/w remont, nigdy nie było pieniędzy. Raptem przed samymi wyborami kasa się znalazła i to w pokaźnej kwocie (kiełbasa wyborcza), to może niech wybory będą co roku. Dziwny jest ten świat, jak śpiewał Czesław Niemen. Pozdrawiam.

  senior


  2023-09-27 10:46:14
 • Kłusownik z gminy Dźwierzuty ujęty przez funkcjonariuszy Straży Rybackiej
  Zuchy! Dziadka złapać to jest sztuka...

  wolf


  2023-09-27 08:33:51

Reklama