Trwa wyścig z czasem - tak można nazwać tempo budowy oczyszczalni ścieków w Popowej Woli. Władze gminy zdecydowały się rozpocząć inwestycję kilka tygodni temu, mimo że czas na jej ukończenie mija 28 października. Inaczej przepadnie jej finansowanie z Krajowego Planu Odbudowy i gmina zostanie z 4 mln zł kredytu.
- Praktycznie została do zrobienia już tylko sama oczyszczalnia - mówi Dariusz Tymiński, wójt gminy Dźwierzuty. - Wszystkie instalacje i węzły kanalizacji są już wykonane. Gotowa jest też droga dojazdowa. Wykonawca rozpoczyna montaż urządzeń samej oczyszczalni. Idzie bardzo szerokim frontem.
Dodaje, że jest spokojny o dotrzymanie wszystkich terminów. - Moje największe obawy budziła dostępność specjalistycznych urządzeń - opowiada wójt. - Okazało się, że nie ma z tym problemów. Wykonawca realizuje wszystkie zadania zgodnie z przyjętym wspólnie harmonogramem, bez żadnych komplikacji i obsuw. To ważne, bo wójt nie liczy na przedłużenie terminów realizacji inwestycji, mimo że za kulisami KPO pojawiają się takie informacje. - Zrobimy wszystko w terminach - deklaruje Tymiński.
- Z decyzji wójta zadowolony jest Ryszard Poniatowski, sołtys Popowej Woli. - Nasza wieś jest na skraju i gminy i powiatu, myśli się o nas zawsze na końcu - mówi. - Dlatego cieszymy się, że w końcu i u nas będzie kanalizacja. Że nie musimy na to czekać kolejne lata.
Dodaje, że szeroki zakres prac mocno dał się odczuć mieszkańcom. Rozkopana została praktycznie cała wieś wzdłuż drogi. Nie ma chodnika, a na koniec dnia, zwłaszcza po deszczach, na asfalcie zalega gruba warstwa błota. - Poprosiliśmy wykonawcę o regularne czyszczenie tej drogi - mówi sołtys. - Teraz czekamy na ponowne ułożenie chodnika. Dobrze że terminy gonią, to wszystko idzie jak burza.
Jak pisaliśmy wcześniej, oczyszczalnia w Popowej Woli miała powstać już za poprzedniej kadencji samorządu wspólnie z niemal identycznym obiektem w Grodziskach. Niestety, wówczas ze względu na niskie dofinansowanie udało się zrealizować inwestycję jedynie w tej drugiej lokalizacji. Przy oporze nielicznych radnych w lipcu br. władze gminy podjęły decyzję o dokończeniu dzieła, mimo że zgodnie z wytycznymi KPO wszystkie refundowane przedsięwzięcia mają być zakończone i rozliczone do listopada 2025.
Rafał Płoski
Artykuł z minionego wydania. Więcej aktualnych wiadomości i historii z powiatu szczycieńskiego znajdziesz w papierowym wydaniu „Tygodnika Szczytno” – nowe wydanie w każdy czwartek! Sięgając po gazetę, zyskasz dostęp do wielu ciekawych treści, i to znacznie wcześniej niż w internecie. Dostępny w sieciach: Intermarche, Stokrotka, Delikatesy Centrum, Biedronka, Dino, Lidl, a także w większości lokalnych sklepów na terenie całego powiatu.
Radni powinni się przyjrzeć spółce AQUA. Tam to dopiero marazm.
Juras
2026-06-22 22:01:31
A największe brawa dla burmistrza - za pomysł, odwagę no i za śpiew !! Z najlepszymi życzeniami - spełniania kolejnych marzeń i dalszego , pełnego wsparcia ze strony tej Jedynej !
Tamara J.
2026-06-22 18:20:45
Drugi rząd od góry, druga pani od lewej to pani Prząda.
Tutejsza
2026-06-22 16:38:30
\"mogę tylko porównać postawę rządu i władz Warszawy, które zareagowały na przekręt błyskawicznie\" - Drogi autorze, prezydent Trzaskowski był informowany o nieprawidłowościach rok wcześniej, a dyrekcja i zarząd, który był chyba w całości z PO, jeszcze wcześniej.
XxX
2026-06-22 16:11:40
Przepraszam ale Pasym i Kalwa to nie Warmia południowa lecz mazury południowo zachodnie
zdysk
2026-06-22 08:54:18
Piękne
Tomasz
2026-06-21 23:21:36
Ludzie którym bieda nie grozi a za nimi durne plakaciki, za które ktoś zgarnął kasę. To kto poleci ta rakieta z plakatu?
Bartek
2026-06-20 19:47:42
Pan Sławomir to najbardziej pracowity człowiek jakiego znam. Z pełnym zaangażowaniem wykonywał pracę w administracji skarbowej, jednocześni nie jest mu obca administracja samorządowa. Oby takich osób było jak najwięcej. Pranie Sławku życzę dużo zdrowia i zadowolenie z pracy. Pozdrawiam serdecznie Maria L.
Maria L.
2026-06-20 10:10:57
fejnie było xD
palący jointa na komisariacie
2026-06-19 20:38:44
Bezrobocie najwyższe w województwie, a włodarze dziwnie zadowoleni na tych fotkach - a może to jednak dobra nowina, że bezrobocie wzrosło. Można będzie wówczas pozyskać środki z budżetu państwa na nowe miejsca pracy, a w tym celu można będzie pojechać np. do Olsztyna. Póki co bezrobotni mogą sobie w lato dorobić na grzybach i jagodach, które zbiorą w lesie, którego jeszcze nie wycięto.
zbieracz grzybów
2026-06-19 20:36:33