Grabie, łopaty, piach, taczki, cement, granitowa kostka i kamienie, nawet strażacki wóz a przede wszystkim zapał i chęci - tego wszystkiego użyli w sobotę, 11 października mieszkańcy Spychowa, by własnymi rękami stworzyć wymarzony Plac Danusi w centrum wsi. Jest już prawie gotowy, by w grudniu przywitać rzeźbę córki Juranda - ta powstanie w listopadzie.
Magdalena Raflewska, sołtys Spychowa na 11 października skrzyknęła mieszkańców do prac porządkowo-budowlanych. Misja: uporządkowanie działki, na której ma powstać Plac Danusi w centrum wsi. Chodziło o wykonanie “grubszych” prac, m.in. brukarskich, murarskich, ale też elementów małej architektury i przygotowanie do nowych nasadzeń. Na apel sołtyski odpowiedziało 11 mieszkańców wsi, w tym członkowie lokalnych stowarzyszeń: KGW i OSP.
- Jestem z nich dumna - mówi Raflewska. - Nikt nie marudzi, nie jęczy, tylko zasuwa aż miło. Nawet dzieciaki. Te prace wykonujemy w ramach I etapu całego przedsięwzięcia, na który otrzymaliśmy dofinansowanie. Mamy czas do końca roku.
Efekty społecznej pracy już widać. Postument pod rzeźbę Danusi wykonał Grzegorz Lewandowski. Marek Borowy przesadził krzew, który wyhodowała i podarowała pani Kazimiera Grala. Kamienie, które zostaną ułożone wokół rzeźby Danusi, “wypucowali” strażacy z miejscowej OSP. Jak już pisaliśmy, to projekt: „Łzy Danuśki” – tematyczna aranżacja plenerowa", który otrzymał finansowanie w wysokości 25 tys. zł z konkursu “Aktywna Wieś Warmii, Mazur i Powiśla 2025” (pozostałe 25 tys. zł wkładu własnego przekazały władze samorządu w Świętajnie - red.). W centrum placu ma stanąć rzeźba młodej Jurandówny, w charakterystycznej pozie znanej z filmu “Krzyżacy” - z lirą w dłoniach.
Drugi etap, w ramach którego obok rzeźby Danusi ma stanąć tężnia solankowa, odwleka się w czasie. Sołectwo stara się o 50 tys. zł finansowania tego przedsięwzięcia w LGD Brama Mazurskiej Krainy w Nidzicy. - Musimy jeszcze dostarczyć stosowne pozwolenia - zajmuje się tym teraz gmina - mówi Raflewska. - Niestety, procedur nie przeskoczymy, ale mamy nieoficjalne informacje, że dofinansowanie otrzymamy.
Sołtyska szacuje, że całe zadanie zamknie się kosztem około 150 tys. zł. - Na ostatnim zebraniu wiejskim zdecydowaliśmy, że przyszłoroczny budżet sołecki pójdzie w całości na to zadanie - mówi sołtyska. - Pieniędzy nam zatem wystarczy, by ukończyć dzieło.
Rafał Płoski
Artykuł z minionego wydania. Więcej aktualnych wiadomości i historii z powiatu szczycieńskiego znajdziesz w papierowym wydaniu „Tygodnika Szczytno” – nowe wydanie w każdy czwartek! Sięgając po gazetę, zyskasz dostęp do wielu ciekawych treści, i to znacznie wcześniej niż w internecie. Dostępny w sieciach: Intermarche, Stokrotka, Delikatesy Centrum, Biedronka, Dino, Lidl, a także w większości lokalnych sklepów na terenie całego powiatu.
Radni powinni się przyjrzeć spółce AQUA. Tam to dopiero marazm.
Juras
2026-06-22 22:01:31
A największe brawa dla burmistrza - za pomysł, odwagę no i za śpiew !! Z najlepszymi życzeniami - spełniania kolejnych marzeń i dalszego , pełnego wsparcia ze strony tej Jedynej !
Tamara J.
2026-06-22 18:20:45
Drugi rząd od góry, druga pani od lewej to pani Prząda.
Tutejsza
2026-06-22 16:38:30
\"mogę tylko porównać postawę rządu i władz Warszawy, które zareagowały na przekręt błyskawicznie\" - Drogi autorze, prezydent Trzaskowski był informowany o nieprawidłowościach rok wcześniej, a dyrekcja i zarząd, który był chyba w całości z PO, jeszcze wcześniej.
XxX
2026-06-22 16:11:40
Przepraszam ale Pasym i Kalwa to nie Warmia południowa lecz mazury południowo zachodnie
zdysk
2026-06-22 08:54:18
Piękne
Tomasz
2026-06-21 23:21:36
Ludzie którym bieda nie grozi a za nimi durne plakaciki, za które ktoś zgarnął kasę. To kto poleci ta rakieta z plakatu?
Bartek
2026-06-20 19:47:42
Pan Sławomir to najbardziej pracowity człowiek jakiego znam. Z pełnym zaangażowaniem wykonywał pracę w administracji skarbowej, jednocześni nie jest mu obca administracja samorządowa. Oby takich osób było jak najwięcej. Pranie Sławku życzę dużo zdrowia i zadowolenie z pracy. Pozdrawiam serdecznie Maria L.
Maria L.
2026-06-20 10:10:57
fejnie było xD
palący jointa na komisariacie
2026-06-19 20:38:44
Bezrobocie najwyższe w województwie, a włodarze dziwnie zadowoleni na tych fotkach - a może to jednak dobra nowina, że bezrobocie wzrosło. Można będzie wówczas pozyskać środki z budżetu państwa na nowe miejsca pracy, a w tym celu można będzie pojechać np. do Olsztyna. Póki co bezrobotni mogą sobie w lato dorobić na grzybach i jagodach, które zbiorą w lesie, którego jeszcze nie wycięto.
zbieracz grzybów
2026-06-19 20:36:33