Piątek, 19 Kwiecień
Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa -

Reklama


Reklama

Faktoring w czasach inflacji


Promocja.Rosnące ceny towarów i usług to problem, który dotyczy absolutnie wszystkich – cierpią na tym zarówno konsumenci, jak i przedsiębiorcy. Wraz z postępującą inflacją wzrosły ceny materiałów, paliw, usług transportowych (jedno wynika z drugiego), a wreszcie energii elektrycznej i gazu. To stawia w trudnej sytuacji wiele firm, które – mimo rządowego wsparcia – musiały poradzić sobie z rosnącymi opłatami.


  • Data:

2023 rok wcale nie zapowiada się łatwiej pod względem ekonomicznym. Nic więc dziwnego, że przedsiębiorcy i organizacje poszukują dodatkowych źródeł finansowania. Jednym z nich może być faktoring online. Jak faktoring sprawdzi się w czasach inflacji?

Co to jest faktoring?

Zanim porozmawiamy o skuteczności faktoringu w czasach inflacji, uściślijmy, czym tak naprawdę jest faktoring. 

 

Faktoring online jest usługą finansową skierowaną jedynie do przedsiębiorców. W jej ramach firmy mogą sprzedawać faktury wystawione swoim odbiorcom. W efekcie przedsiębiorca nie musi czekać na to, aż klient zdecyduje się mu zapłacić za dostarczony towar lub wykonaną usługę – pieniądze dostanie natychmiast od firmy faktoringowej, która skupuje faktury.

 

Najistotniejszym benefitem płynącym z faktoringu jest możliwość uzyskania wcześniejszego dostępu do należnych firmie środków. Z tego względu faktoring świetnie sprawdzi się wśród tych przedsiębiorców, którzy wystawiają faktury z odroczonym terminem płatności. Co więcej, przedsiębiorca może zgłosić do finansowania każdą wystawioną fakturę, która nie jest wymagalna (to znaczy do terminu płatności pozostało więcej niż 7 dni). Jeżeli więc potrzebujesz dostępu do środków natychmiast, możesz spieniężyć nawet fakturę wystawioną dosłownie przed chwilą!

 

Rodzaje faktoringu

Wspomniany powyżej faktoring online to stała usługa, atrakcyjna przede wszystkim dla przedsiębiorców, którzy regularnie wystawiają faktury swoim stałym klientom. W ramach faktoringu online otrzymują oni dostęp do odnawialnego limitu faktoringowego – przyznaną kwotę mogą w całości wydawać na finansowanie faktur. Jak to działa? 

  1. Firma pani Natalii korzysta z faktoringu online i posiada dostęp do limitu faktoringowego w wysokości 300 000 zł.

  2. Przedsiębiorczyni wystawiła w styczniu kilkanaście faktur swoim kontrahentom. Ich łączna wartość to 280 000 zł.

  3. Klienci nie spieszą się z płatnością – zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami mają na to 60 dni. Właścicielka firmy dowiedziała się jednak, że może w dobrej cenie zakupić materiały, które pozwolą jej realizować zlecenia przez kolejnych kilka miesięcy. Nie dysponuje jednak w tej chwili wolnymi środkami, które mogłaby przeznaczyć na ten cel.

  4. Pani Natalia zgłasza do finansowania kilka faktur na łączną kwotę 160 000 zł. Obniża to jej dostępny limit do poziomu 140 000 zł. 

  5. Firma ma teraz środki, dzięki którym może dokonać niezbędnych zakupów. Gdy klienci zaczną spłacać faktury, każda wpłata podniesie kwotę dostępnego limitu. Gdy wszystkie zobowiązania zostaną uregulowane, limit faktoringowy znów wyniesie 300 000 zł. 

 

Innym rozwiązaniem jest skorzystanie z finansowania pojedynczych faktur. Co do zasady usługa ta działa tożsamo, jednak przeznaczona jest dla tych przedsiębiorców, którzy chcą wypróbować faktoring lub po prostu nie mają regularnej potrzeby finansowania faktur. Zaletą takiego rozwiązania jest brak konieczności zawierania umowy – wadą z kolei wyższe koszty i konieczność składania wniosku do każdej faktury z osobna. 

 

Faktoring w czasach inflacji

Dlaczego warto korzystać z faktoringu w czasach inflacji? To zależy od sytuacji. Jeżeli prognozy dotyczące wzrostu cen sugerują, że należy się spodziewać dalszych wzrostów, faktoring może pomóc zaopatrzyć się w towar, póki ten wciąż jest w dobrej cenie. 

 

Co więcej, stały dostęp do limitu faktoringowego może pomóc firmie przejść przez trudniejszy okres bez ryzyka utraty płynności finansowej – mając do dyspozycji nawet do miliona złotych w faktoringu nie musimy obawiać się zatorów płatniczych – w razie potrzeby gotówka jest dostępna na wyciągnięcie ręki. Pamiętajmy także, że istnieje możliwość ubezpieczenia się od niewypłacalności kontrahenta – w takim układzie nie ma żadnego ryzyka, a Twoja firma może w spokoju rozwijać się nawet mimo niesprzyjających okoliczności.Komentarze do artykułu

Rocky

sam w tych trudnych czasach doceniam faktoring, mogę w łatwy sposób zdobyć dodatkowe fundusze gdy kontrahenci spóźniają się z płatnościami, eFaktor mnie jak do tej pory nie zawiódł

Napisz

Reklama


Komentarze

Reklama