Stowarzyszenie Twórców i Orędowników Kultury Anima uruchomiło rezerwację bezpłatnych wejściówek na DODATKOWY pokaz spektaklu "DIABLI NADALI"! Zaplanowano go na niedzielę, 2 lipca, na godz. 20:30.
Cieszącym się niesłabnącym powodzeniem spektaklem pt.” DIABLI NADALI”, autorstwa Roberta Wasilewskiego w reżyserii Romualda Wiczy-Pokojskiego, Stowarzyszenie Twórców i Orędowników Kultury ANIMA rozpoczyna w ”Artystycznej Stodole Chochół” swój letni projekt kulturalno – edukacyjny pn. „Teatr na skraju puszczy”.
Składają się na niego prezentacje spektakli, warsztaty teatralne, gawędy i prelekcje o tematyce historii regionu oraz zwyczajowo - pospektaklowe spotkania dyskusyjne z twórcami.
O SPEKTAKLU:
Ten brawurowo zagrany komediodramat przenosi widzów we wczesne lata pięćdziesiąte ubiegłego wieku, kiedy to na Mazurach - ochrzczonych przez powojenne władze Polski mianem „Ziem Odzyskanych” – trwa formalna akcja przemianowania nazw miejscowości i obiektów geograficznych z niemiecko brzmiących na polskie. Groteskowym i zarazem dramatycznym problemem staje się udział w akcji zmiany nazewnictwa wielu „ciał sprawczych” – od specjalnie powołanej komisji naukowej złożonej z językoznawców i geografów, poprzez przypadkowe, nowopowstałe lokalne władze i ogłupiały aktyw partyjny, po zasiedlających na nowo Mazury osadników – wrogo nastawionych do nielicznych rdzennych mieszkańców. Pojawiają się nazwy znane z przekazów ustnych, sentymentalno-literackich i historyczno-patriotycznych. Tłumaczy się mniej lub bardziej wiernie nazwy niemieckie lub stosuje fonetyczne spolszczenia nazw niemieckich – brzmiące często abstrakcyjnie.
Ten spontaniczny proces językowego „unaradawiania”, przyczyniający się do narastającego chaosu administracyjnego, staje się pożywką dla wszelkiego rodzaju przekrętów i szemranych interesów osób podejrzanego autoramentu, jak też szajek szabrowniczych.
W tle sceny łopoczą czerwone sztandary „nowego, socjalistycznego porządku” mieszając się dramatycznie z resztkami przedwojennej rzeczywistości Mazur. A kiedy w to wszystko włączają się jeszcze siły niebieskie, świat zaczyna wirować niczym diabelski młyn w rytm realnej mazurskiej tragifarsy czasu przemianowania.
Do dziś nie brakuje zaskakujących, często zabawnych nazw geograficznych, powstałych wtedy na Mazurach i Warmii.
PREZENTACJE:
Teatr Chochół /www.teatrchochol.pl/
Stodoła Chochół k. Świętajna, pow. Szczytno.
28 czerwca godz. 19.00
29 czerwca godz. 17.30 i 20.00
02 lipca godz. 18.00
Rezerwacja bezpłatnych wejściówek drogą elektroniczną: animakul@wp.pl
lub poprzez Ośrodki Kultury w:
Pasymiu- tel. 89 621 20 79 /28.06, godz.19.00/
Jedwabnie - tel. 89 621 30 42 /29.06, godz.17.30/
Rozogach - tel. 89 722 60 48/28.06, godz.19.00/
Świętajnie tel. 89 622 60 81/29.06, godz. 20.00/
___________________________________
Występują:
Marek Tyszkiewicz, Natalia Świniarska, Marian Czarkowski, Marcin Kiszluk, Jarosław Cupriak, Wojciech Grochowalski, Wojciech Rydzio, Adam Lisewski
Scenografia: Bartosz Myślak
Muzyka na żywo: Robert Wasilewski, Franciszek Pospieszalski
___________________________________
Organizator:
STOWARZYSZENIE TWÓRCÓW I ORĘDOWNIKÓW KULTURY „ANIMA”
Partner: Nadleśnictwo Spychowo
Radni powinni się przyjrzeć spółce AQUA. Tam to dopiero marazm.
Juras
2026-06-22 22:01:31
A największe brawa dla burmistrza - za pomysł, odwagę no i za śpiew !! Z najlepszymi życzeniami - spełniania kolejnych marzeń i dalszego , pełnego wsparcia ze strony tej Jedynej !
Tamara J.
2026-06-22 18:20:45
Drugi rząd od góry, druga pani od lewej to pani Prząda.
Tutejsza
2026-06-22 16:38:30
\"mogę tylko porównać postawę rządu i władz Warszawy, które zareagowały na przekręt błyskawicznie\" - Drogi autorze, prezydent Trzaskowski był informowany o nieprawidłowościach rok wcześniej, a dyrekcja i zarząd, który był chyba w całości z PO, jeszcze wcześniej.
XxX
2026-06-22 16:11:40
Przepraszam ale Pasym i Kalwa to nie Warmia południowa lecz mazury południowo zachodnie
zdysk
2026-06-22 08:54:18
Piękne
Tomasz
2026-06-21 23:21:36
Ludzie którym bieda nie grozi a za nimi durne plakaciki, za które ktoś zgarnął kasę. To kto poleci ta rakieta z plakatu?
Bartek
2026-06-20 19:47:42
Pan Sławomir to najbardziej pracowity człowiek jakiego znam. Z pełnym zaangażowaniem wykonywał pracę w administracji skarbowej, jednocześni nie jest mu obca administracja samorządowa. Oby takich osób było jak najwięcej. Pranie Sławku życzę dużo zdrowia i zadowolenie z pracy. Pozdrawiam serdecznie Maria L.
Maria L.
2026-06-20 10:10:57
fejnie było xD
palący jointa na komisariacie
2026-06-19 20:38:44
Bezrobocie najwyższe w województwie, a włodarze dziwnie zadowoleni na tych fotkach - a może to jednak dobra nowina, że bezrobocie wzrosło. Można będzie wówczas pozyskać środki z budżetu państwa na nowe miejsca pracy, a w tym celu można będzie pojechać np. do Olsztyna. Póki co bezrobotni mogą sobie w lato dorobić na grzybach i jagodach, które zbiorą w lesie, którego jeszcze nie wycięto.
zbieracz grzybów
2026-06-19 20:36:33