W przyszły czwartek 78 pracodawców będzie zachęcać swoimi ofertami osoby szukające pracy. W hali widowiskowo-sportowej im. H. Wagnera rozpoczną się szóste Targi Pracy organizowane przez Powiatowy Urząd Pracy w Szczytnie. Targi organizowane są dwa razy w roku, wiosną i jesienią, ale organizatorzy chcą zrezygnować z jesiennej edycji, któ...
W przyszły czwartek 78 pracodawców będzie zachęcać swoimi ofertami osoby szukające pracy. W hali widowiskowo-sportowej im. H. Wagnera rozpoczną się szóste Targi Pracy organizowane przez Powiatowy Urząd Pracy w Szczytnie. Targi organizowane są dwa razy w roku, wiosną i jesienią, ale organizatorzy chcą zrezygnować z jesiennej edycji, która cieszy się znacznie mniejszym zainteresowaniem. Ostatnią edycję odwiedziło 1700 osób.
Jest praca
W czwartek (w godz. 8.30-12) pracodawcy będą mieli do zaoferowania 106 wolnych stanowisk pracy, głównie z branż budowlanej, gastronomii i handlu. Ale też sporo będzie placówek edukacyjnych, które będą zachęcać osoby poszukujące pracę do zdobywania, czy podwyższania kwalifikacji, co ułatwi poruszanie się na rynku pracy. W powiecie największe zapotrzebowanie jest dzisiaj na programistów maszyn sterowanych elektronicznie - to w zasadzie zapotrzebowanie jednego dużego pracodawcy. Pozostałe poszukiwane zawody to kierowcy autobusów, fryzjerki i stolarze z wszechstronnością zawodu. Stopa bezrobocia w naszym powiecie wynosi 24 proc.
Na koniec września zarejestrowanych bezrobotnych było 5877 osób (na 69,3 tys. mieszkających w powiecie). To o 9,9, proc. mniej niż w ub roku. I to właśnie ten spadek daje powiatowi pierwsze miejsce w województwie jeśli chodzi o zbijanie odsetku bezrobotnych.
Dobry Pasym, złe Dźwierzuty
A warto dodać, że w województwie tylko trzy powiaty potrafiły zmniejszyć odsetek bezrobotnych (prócz
szczycieńskiego, iławski i piski). W powiecie najlepiej radzi sobie dzisiaj gmina Pasym (ma najlepszy
stosunek aktywnych zawodowo do liczby zarejestrowanych bezrobotnych). Najgorzej jest w gminie Dźwierzuty. Dobrym przykładem aktywizacji bezrobotnych jest gmina Wielbark, która dzięki pozyskaniu dużego pracodawcy przebiła się z ostatniego niegdyś miejsca w powiecie na podium (produkujący dla IKEA zakład Swedwood zatrudnia 1100 osób). W tym roku na aktywizację bezrobotnych, Powiatowy Urząd Pracy w Szczytnie ma 10,8 mln zł. Największą część pochłaniają staże osób, które zostały przyjęte przez zakłady za pośrednictwem PUP. Urząd Pracy opłaca takiego pracownika przez rok, wyręczając tym samym pracodawcę. Osoba taka odstaje z urzędu 970 zł miesięcznie (najczęściej bezrobotni kierowani są do pracy administracyjnej, jako sprzedawca, kucharz, kelner).
Szkolą i są efekty
Beatę Januszczyk, zastępcę PUP w Szczytnie najbardziej cieszy jednak to, że w tym roku z tytułu podjęcia pracy, z rejestru bezrobotnych wykreślono już 2612 osób. Powiat szczycieński ma też najlepszy wskaźnik tzw. efektywności udzielonych dotacji na założenie działalności. Monitorowane są tu firmy założone w 2007 roku w ramach udzielonych dotacji. W całym województwie powiat szczycieński ma rekordowy wskaźnik - przeliczając: aż 71 firm na 100 funkcjonuje do dzisiaj. Średnia województwa to 50. Dla porównania najgorszy wskaźnik ma sąsiedni powiat nidzicki, ledwie 32. Skąd tak dobre wskaźniki w Szczytnie? - Nie wszystkie powiaty szkolą później osoby rozpoczynające działalność. My poświęcamy na to 120 godzin - dodaje Beata Januszczyk. Zaznacza też, że na kurs wysyłane są też osoby, które dopiero planują założenie działalności. Pozwala to lepiej takim osobom ukierunkować się i wybrać trafniejszy profil
działalności. I przefiltrować zapał. Zwykle po szkoleniu, na prowadzenie działalności decyduje się połowa kursantów, ale już ta, która robi to w bardzo przemyślany sposób. - Poza tym niejako prowadzimy te osoby za rękę: analizujemy ich zakupy pod prowadzenie działalności, ukierunkowujemy je i pomagamy rozsądnie rozdzielać koszta. To bardzo pomaga – dodaje.
Rafał Radzymiński
Fot. Archiwum
bezrobotni w powiecie to:
52 proc. kobiet
22 proc. osób do 25 lat
21 proc. powyżej 50 lat
27 proc. ma wykształcenie zawodowe
9 proc. ma wykształcenie wyższe
Ludzie są wygodni i najchętniej wjechali by po schodach do sklepu czy domu... I tak będą parkować przy ratuszu. Dlatego szkoda, że ogródki działkowe zostały zlikwidowane na rzecz betonu...
Abw
2025-05-12 18:34:41
Apeluje do burmistrza Pasymia aby zamknąć Plac zabaw dla dzieci w miejscowości Jurgi. Dziękujemy za takie \" zadbane miejsce\" sołtysowi i radnej z tego okręgu wyborczego (Jurgi, Dźwiersztyny, Narajty). Zabrać te fundusze sołeckie!
Wylęgarnia kleszczy w tej wysokiej trawie.
2025-05-12 10:24:55
80% chcących pogadać stała w korkach bo wracali z pracy w tym czasie.
Tymek
2025-05-12 09:41:14
to jaka kasa za pracę bo nie widzę? na poziomie płacy w ciepłowni Veolia we Francji? 4000 euro?
Tymek
2025-05-12 09:39:55
O rety, nie...
Jacek
2025-05-12 03:13:59
Takiego sobie wybrali, to mają
Gabi
2025-05-10 17:17:13
Dobry kolega, ma zacięcie spoetowe
Nik
2025-05-10 13:25:38
Lekarz który mówi, że nie był fanem nauki, mnie to nie przekonuje. Trzymałbym sie z daleka
Mariusz Dulak
2025-05-09 21:51:44
W artykule jest napisane 90 procent mieszkańców jest przeciwko wiatrakom a mają 600 podpisów.Nikt mnie nie pytał czy jestem za czy przeciw .Dlaczego osoby krzyczące mają decydować czy mają być czy nie.Powinni wypowiadać się w tym temacie młodzi bo to powinno być ich przyszłość ale w naszym społeczeństwie jest dużo krzykaczy którzy nic nie robią tylko narzucają swoje zdanie . Proszę poczytać o wiatrakach a nie słuchać że ten ma takie zdanie .Panie Burmistrzu dużo pan obiecał ale nie jest to wykonywane.Dilerow narkotykowych przybywa młodzieży uzależnionej też u nic nie jest robione w tym kierunku.Szaniwny panie Burmistrzu i Rado Gminy nic nie robicie też pozamiatane pod dywan.Troche zaczęto zajmować się schroniskiem dla piesków ale jakieś zgrzyty są w tym temacie.Moze czas się wziąć za robotę za to dostajecie kasę my was wybraliśmy od nas dostajecie kasę.Wszystkim nie dochodzicie ale czas mniej mówić a więcej robić Czasami oglądam radę jak obraduje to słabo to wszystko wygląda.
Julka
2025-05-09 19:46:58
Wybór lokalizacji fatalny. Jak można wpaść na taki pomysł, aby zniszczyć park???
Ania
2025-05-09 16:04:44