Środa, 17 Sierpień
Imieniny: Joachima, Nory, Stefana -

Reklama


Reklama

Spartakiada HDK za nami, Robert Arbatowski z medalem Honorowego Dawcy Krwi (zdjęcia)


Po dwóch latach przerwy w Szczytnie odbyła się Rejonowa Spartakiada Klubów Honorowych Dawców Krwi. Była to jej 31 odsłona. Krwiodawcy rywalizowali na plaży miejskiej w Szczytnie. Robert Arbatowski, nasz redakcyjny kolega, otrzymał medal „Honorowy Dawca Krwi. Zasłużony dla Zdrowia Narodu”. To jedno z najwyższych odznaczeń w świecie krwiodawców.Jej z ważniejszych elementów w oficjalnej części spartakiady było przyznanie odznaczeń i medali zasłużonym krwiodawcom. W tym roku wyróżniono tylko jedną osobę - Roberta Arbatowskiego, to nasz redakcyjny kolega, emerytowany żołnierz.

 

- Krew oddaję od 33 lat – mówi odznaczony. - Do tej pory mam na koncie 44 litry. Krwiodawcą zastałem przez przypadek – opowiada. - Byłem wówczas w wojsku i dowiedziałem się, że za każde oddane 500 mililitrów krwi przysługują dwa dni dodatkowego urlopu. Było to kuszące – śmieje się. - Tak to się zaczęło. Potem na własnej skórze przekonałam się, że moja krew może komuś uratować życie. I to przeważyło. Krew oddaję właściwie do dziś. Teraz mam przerwę spowodowaną przyjmowaniem leków. Ale liczę, że po kuracji znowu będę mógł ją oddawać. Gorąco wszystkich do tego zachęcam – dodaje.

 

Ale to nie jedyne odznaczanie, jakim może pochwalić się Robert. 7 lat temu otrzymał Brązowy Krzyż Zasługi za Działalność Społeczną i Krwiodawstwa, który przyzwany jest przez Prezydenta RP.


Reklama

 

Reklama

W spartakiadzie wzięły udział trzy dorosłe drużyny HDK oraz cztery młodzieżowe.

 

W dorosłych wygrała klub HDK Jednostki Wojskowej w Lipowcu w składzie: Jarosław Kordek, Przemysław Szulkowski, Mariusz Śniadach, Wojciech Umiński, Paweł Politowski, Karol Boniecki. Drugie miejsce przypadło HDK Szczytno, a trzecie HDK Jedwabno.

 

Wśród młodzieży najlepsza była drużyna działająca przy Oddziale Rejonowym PCK w Szczytnie (Oliwier Suchodolski, Bartłomiej Łączyński, Kamil Grądzki, Maciej Bazych, Mariusz Olszewski). Drugie miejsce zajęła reprezentacja ZS 1, trzecie ZS 2, a czwarte ZS 3.

 

- Spartakiada ma na celu integrację ludzi zrzeszonych w klubach naszego powiatu – mówi Sławomir Staszak, przewodniczący powiatowej rady HDK. - Chodzi o zabawę, o to aby spotkać się, porozmawiać. Czas pandemii wszystkich nas zamknął. Liczba oddawanej krwi zmalała o połowę – dodaje. - Nie zawiedli starzy krwiodawcy, ale młodych nie przybywało, bo szkoły, uczelnie pracowały online. Czas, aby odbudować te relacje. Spartakiada miała w tym pomóc.

 

Krwiodawcy rywalizowali w konkurencjach: bieg w workach, lanie wody (bieg z kubkiem do jeziora po wodę), rzut gumiakiem, slalom piłkarski, rzut piłką do kosza, rzut piłką lekarską.

 

Za dwa lata klub HDK w Szczytnie będzie obchodził 50 lat istnienia.

 

- Był to pierwszy klub w powiedzie. Został założony przez Ryszarda Gidzińskiego, obecnego prezesa PCK – mówi Sławomir Staszak.

 

Spartakiadę poprowadził Zbigniew Stasiłojć, a swoją obecnością zaszczycili uczestników burmistrz Krzysztof Mańkowski oraz starosta Jarosław Matłach.

 

Przypomnijmy, że krew może oddawać każda zdrowa osoba w wieku od 18 do 65 lat. Warto.Komentarze do artykułu

O tak.

W tamtych czasach to było 400 mililitrów.

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama


Komentarze

 • Wójt Szydlik odcina Marksewo od wody, jest decyzja i termin
  i prawidłowo, odcinać im wodę, przecież mają obok jezioro. Dobrze by było nałożyć, na tą sezonową szarańczę jakieś opłaty za wdychanie naszego powietrza, a jak nie będą płacić... to też je odciąć :)))


  2022-08-17 18:16:48
 • Przechodzenie po pasach też jest ryzykowne
  A to Ty nie wiesz, że pierwszeństwo przejścia przez jezdnię w miejscach do tego wyznaczonych przysługuje pieszym? Za te, jak to nazwałeś \"trudności z zatrzymaniem z powodu zbyt małej odległości...\" odpowiada kierowca, bo można tak dostosować prędkość, by w/w trudności, wyeliminować, zanim dożywotnio kogoś okaleczysz, lub zabijesz. Jak już doszukujesz się winy we wszystkich, to poszukaj jej też u siebie. PS. za gadanie przez telefon na przejściu, już są odpowiednie kary...i słusznie.

  XbosuX


  2022-08-17 18:02:26
 • Lep na inwestorów, miasto wydało specjalny folder
  To ile kasiorki tym razem wyłożono na tą bzdurę? Potrzebne to jak \"stanowiska wędkarskie\", \" \"strefy wypoczynku\", \" hamakowisko\". A jak tam się ma dofinansowanie remontu dachu Kościoła Ewangelickiego- nadal nie ma 20 tys. w kasie miejskiej?

  dr


  2022-08-17 17:42:36
 • Wspólny trawnik parkingiem? Mieszkańcy protestują
  Świetny pomysł miał Lidl z parkomatami

  Gość


  2022-08-17 13:58:57
 • Wykonawca popsuł wakacyjną radość, mieszkańcy wściekli (zdjęcia)
  Dziwne, żeby znaleźć tak nieodpowiedzialnego budowlańca i nic z tym nie robić. Słaby gospodarz.

  Gabi


  2022-08-17 13:54:13
 • Wspólny trawnik parkingiem? Mieszkańcy protestują
  Niektórzy uważają za normę parkowanie przy nieswojej posesji.

  Gabi


  2022-08-17 13:51:07
 • Wspólny trawnik parkingiem? Mieszkańcy protestują
  Brak parkingów? Na ul. Andersa parking prawie pusty. Obok ZKM parking, za hotelem Krystyna parking. Tylko ludzie jak trzeba przejść kilka metrów to problem. Są parkingi tylko trzeba trochę pochodzić a nie wjechać do sklepu .

  Taki tam.


  2022-08-17 13:22:13
 • Radny Furczak złamał dżentelmeńską umowę? Budżet obywatelski z nowymi, starymi kontrowersjami?
  nasi radni to osoby bezradne kasa i zawracanie kijem rzeki to ich domena w czasie kadencji

  Zdzysk


  2022-08-17 13:06:56
 • Przechodzenie po pasach też jest ryzykowne
  Jeżeli komuś nie zdarzyło się dotychczas, że pieszy albo rowerzysta na przejściu dla pieszych nagle wtargnął pod nadjeżdżający pojazd, wszedł na przejście nie upewniając się czy nie nadjeżdża pojazd mogący mieć trudności z zatrzymaniem z powodu zbyt małej odległości od pieszego, z telefonem przy uchu nie obserwując sytuacji na jezdni, itp. itd. to proszę o informację pod powyższym artykułem.

  Do kierowców


  2022-08-17 07:47:49
 • Sygnał Czytelników: Koszmarnie drogie ścieki!
  Miejscowość Jurgi gm.Pasym tu za beczkowóz z nieczystościami płynnymi 10m3 trzeba zapłacić 350 zł czyli za 1m3 35 zł. Takie stawki dostaliśmy po wybudowaniu nowej oczyszczalni ścieków w Pasymiu.

  Są jeszcze większe stawki.


  2022-08-17 07:07:43

Reklama