Piasutno
3 marca br., po kolejnym roku działalności, strażacy ochotnicy z Piasutna ocenili pracę Zarządu swojego stowarzyszenia, udzielając mu jednogłośnie absolutorium.
Na coroczne walne zebranie zaproszono, zgodnie z tradycją, strażaków ze wszystkich jednostek OSP w gminie, a wśród gości honorowych byli mł. bryg Zbigniew Stasiłojć z Państwowej Powiatowej Straży Pożarnej w Szczytnie i wójt gminy Świętajno dr Alicja Kołakowska. Podsumowanie działalności za rok 2016 oraz plany na przyszłość przedstawił przewodniczący zebrania. Miniony rok był dla jednostki bardzo trudny, w maju nieznani sprawcy okradli remizę, pozbawiając strażaków pełnej zdolności bojowej, a co za tym idzie, osłabiając możliwość niesienia pomocy mieszkańcom i turystom gminy. I choć natychmiastową pomoc okazała gmina, a przyznaną dotacje celową z MSWiA na wszystkie gminne jednostki w geście solidarności, decyzją wszystkich straży, przekazano do Piasutna, to i tak skutki kradzieży odczuwalne są do dziś. Dumą strażaków z Piasutna był dar od OSP w Spychowie - hydrauliczne nożyce do rozcinania blach, czyli do pomocy osobom uwięzionym w rozbitych samochodach, tego sprzętu dziś nie ma. Co znaczy ten i podobne braki, gdy chodzi o ludzkie życie, nikomu wyjaśniać nie trzeba.
Podsumowując rok poprzedni, cieszy widoczny spadek zagrożeń i sytuacji niebezpiecznych w gminie. To nie tylko spadek wyjazdów i akcji bojowych, których w OSP Piasutno było 13, ale i w ogólnym rankingu powiatu gmina Świętajno jest drugą po Dźwierzutach najbezpieczniejszą gminą w szczycieńskim. To wynik wspólnej ciężkiej pracy strażaków i czujności mieszkańców. Nie jest to jednak koniec działań. Strażacy z Piasutna zaplanowali na rok 2017 dalsze podnoszenie kwalifikacji, w tym też tych, które ze względu na rozmiar jednostki nie są konieczne, jak choćby kwalifikacje pomocy medycznej przedlekarskiej.
Co wyróżnia tę straż na tle innych, to liczba ludzi młodych i to, że nowi wciąż przychodzą. Ten młody duch jest doskonale widoczny podczas gminnych i międzygminnych zawodów strażackich. Najwyższe podium zajmują regularnie druhowie z Piasutna. Dobra atmosfera i zainteresowanie strażą w Piasutnie wynika z otwartości i ogromnego zaangażowania samych strażaków. Straż zainicjowała i współorganizuje dwa turnieje piłki plażowej, które odbywają się każdego lipca w Piasutnie. Pierwszy to turniej służb mundurowych, w którym uczestniczą drużyny z całego województwa, a drugi, otwarty turniej plażówki, skupia sympatyków tego sportu z całego regionu. Straż wspiera również organizację Ogólnopolskiego Turnieju ,,Scrabble nad Jeziorem” w Piasutnie. Staraniem strażaków powstały i są utrzymywane dwa boiska do plażówki, regularnie czyszczony jest brzeg jeziora Piasutno. Współpraca z gminą, GOK czy innymi strażami to trwająca wiele lat dobra praktyka. Z myślą o najmłodszych funkcjonuje młodzieżowa drużyna pożarnicza. Śmiało można powiedzieć, że nic znaczącego nie dzieje się w Piasutnie bez wiedzy i udziału strażaków. Dlatego nikogo nie dziwi kiedy co pewien czas ktoś nowy otrzymuje legitymację członkowską. Tak było i podczas ostatniego walnego, gdy w szeregi strażaków ochotników z Piasutna wstąpił druh Robert Berent. Walne zebranie zakończył poczęstunek przygotowany przez kobiecą część jednostki.
Długi Borek
Stowarzyszenie OSP w Długim Borku walne zebranie zorganizowało w poprzednią sobotę. Na spotkanie przybyli również strażacy ze Spychowa, Piasutna i Świętajna, wójt Alicja Kołakowska i reprezentujący Powiatową Państwową Straż Pożarną bryg. Grzegorz Rybaczyk. Po przedstawieniu sprawozdań Zarząd otrzymał absolutorium.
Strażacy z Długiego Borku uczestniczą czynnie w życiu miejscowej społeczności, współorganizują wioskową imprezę integracyjną dla mieszkańców ,,Kartoflak”, współpracują z gminą, GOK-iem, i wspierają młodzież. Do sukcesów jednostki należą: 3 miejsce w międzygminnych zawodach pożarniczych oraz dobra klasyfikacja w zawodach powiatowych. Ochotnicza Straż Pożarna w Długim Borku to jedyna jednostka w gminie Świętajno, która nie posiada na swoim wyposażeniu samochodu gaśniczego z wodą. Nie może więc samodzielnie brać udziału w akcjach gaśniczych w warunkach ograniczonej infrastruktury, czyli tam, gdzie nie ma hydrantów i potrzebny jest własny samochód z wodą. O taki samochód od początku swojego prezesowania zabiegał druh Krzysztof Turek. - Nie chcemy być najsłabszymi w naszej gminie, mamy potencjał ludzki, aktywny i zaangażowany w niesieniu pomocy i mając wóz bojowy wypełniamy przestrzeń wokół Długiego Borku w niesieniu szybkiej pomocy – mówił prezes Turek zaraz po wyborze w 2016 r. O planach wsparcia opowiadała wójt gminy Świętajno i jednocześnie prezes Gminnego Zarządu Ochotniczych Straży Pożarnych Alicja Kołakowska. Oceniła działania jednostki za 2016 r. - Będziemy wspierać Długi Borek w podnoszeniu zdolności bojowej jednostki. W 2017 r złożyliśmy wniosek o dotację na zakup samochodu bojowego dla OSP w Długim Borku.
Zebranie zakończyła dyskusja o straży i jej roli w życiu wsi i planach na przyszłość. A plany to dalsze szkolenia i doposażenie, no i oczywiście ten pierwszy wyjazd bojowy jednostki do akcji. Na zakończenie zebrania bryg. Grzegorz Rybaczyk przybliżył zebranym specyfikę zagrożenia tlenkiem węgla i statystyki zdarzeń w gminie Świętajno.
Wszystkim strażakom życzymy tyle samo powrotów, ile wyjazdów i oby ten 2017 r przyniósł nowe sukcesy, a liczba zagrożeń nadal malała.
Radni powinni się przyjrzeć spółce AQUA. Tam to dopiero marazm.
Juras
2026-06-22 22:01:31
A największe brawa dla burmistrza - za pomysł, odwagę no i za śpiew !! Z najlepszymi życzeniami - spełniania kolejnych marzeń i dalszego , pełnego wsparcia ze strony tej Jedynej !
Tamara J.
2026-06-22 18:20:45
Drugi rząd od góry, druga pani od lewej to pani Prząda.
Tutejsza
2026-06-22 16:38:30
\"mogę tylko porównać postawę rządu i władz Warszawy, które zareagowały na przekręt błyskawicznie\" - Drogi autorze, prezydent Trzaskowski był informowany o nieprawidłowościach rok wcześniej, a dyrekcja i zarząd, który był chyba w całości z PO, jeszcze wcześniej.
XxX
2026-06-22 16:11:40
Przepraszam ale Pasym i Kalwa to nie Warmia południowa lecz mazury południowo zachodnie
zdysk
2026-06-22 08:54:18
Piękne
Tomasz
2026-06-21 23:21:36
Ludzie którym bieda nie grozi a za nimi durne plakaciki, za które ktoś zgarnął kasę. To kto poleci ta rakieta z plakatu?
Bartek
2026-06-20 19:47:42
Pan Sławomir to najbardziej pracowity człowiek jakiego znam. Z pełnym zaangażowaniem wykonywał pracę w administracji skarbowej, jednocześni nie jest mu obca administracja samorządowa. Oby takich osób było jak najwięcej. Pranie Sławku życzę dużo zdrowia i zadowolenie z pracy. Pozdrawiam serdecznie Maria L.
Maria L.
2026-06-20 10:10:57
fejnie było xD
palący jointa na komisariacie
2026-06-19 20:38:44
Bezrobocie najwyższe w województwie, a włodarze dziwnie zadowoleni na tych fotkach - a może to jednak dobra nowina, że bezrobocie wzrosło. Można będzie wówczas pozyskać środki z budżetu państwa na nowe miejsca pracy, a w tym celu można będzie pojechać np. do Olsztyna. Póki co bezrobotni mogą sobie w lato dorobić na grzybach i jagodach, które zbiorą w lesie, którego jeszcze nie wycięto.
zbieracz grzybów
2026-06-19 20:36:33