Pochodzi z Gromu, mieszka w Szczytnie, przez lata dowodził powiatową strażą. We wtorek, 3 lutego, st. bryg. Mariusz Gęsicki pożegnał się z mundurem. W Olsztynie zakończył służbę zastępca warmińsko-mazurskiego komendanta wojewódzkiego PSP i jeden z najbardziej rozpoznawalnych oficerów straży w powiecie szczycieńskim, ale... głośno było o nim i w całej Polsce.
Uroczysta zbiórka odbyła się w Ośrodku Szkolenia Komendy Wojewódzkiej PSP w Olsztynie. W sali zasiedli funkcjonariusze i pracownicy komendy wojewódzkiej, komendanci powiatowi i miejscy z całego regionu oraz liczna delegacja z Komendy Powiatowej PSP w Szczytnie. Obok Gęsickiego służbę zakończył także st. bryg. Arkadiusz Turulski, naczelnik wydziału kadr KW PSP.
Dla wielu strażaków była to chwila osobista. Mariusz Gęsicki to mieszkaniec Szczytna, pochodzący z Gromu, od początku zawodowo związany z lokalną strażą.
Służbę rozpoczął w 1990 roku, po ukończeniu Szkoły Chorążych Pożarnictwa w Poznaniu. Trafił do komendy w Szczytnie. Przechodził kolejne szczeble – od dowódcy sekcji, przez stanowiska operacyjne i szkoleniowe.
Kluczowy rozdział jego kariery to lata 2006–2018. Przez 12 lat pełnił funkcję Komendanta Powiatowego PSP w Szczytnie. W tym czasie jednostka zmieniała zaplecze, strukturę i możliwości. W 2011 roku strażacy wprowadzili się do nowej siedziby komendy.
Inwestycję zrealizowano dzięki pozyskiwaniu środków spoza budżetu. Budynek do dziś służy strażakom i mieszkańcom powiatu.
W 2018 roku o Mariuszu Gęsickim zrobiło się głośno w całej Polsce. Po odwołaniu z funkcji komendanta powiatowego nie odszedł na emeryturę, jak wielu oficerów na podobnych stanowiskach.
Został w służbie. Wrócił na podział bojowy. Jeździł do akcji jako zastępca dowódcy zmiany. Decyzja wywołała szeroką dyskusję w środowisku i poza nim.
Więcej na ten temat znajdziesz tu: „Tańczący z wężami” pułkownik został zastępcą komendanta wojewódzkiego strażaków
– Byłem zwykłym strażakiem, potem komendantem, potem znów zwykłym strażakiem. Dla mnie to ta sama służba – mówił w jednym z wywiadów. – Do munduru i honoru oficera trzeba mieć szacunek.
Nie wracał do tamtego czasu. Traktował go jako doświadczenie. Podkreślał, że praca na oddziale pozwala spojrzeć szerzej na dowodzenie i potrzeby strażaków.
W kwietniu 2024 roku decyzją Komendanta Głównego PSP Mariusza Feltynowskiego został powołany na stanowisko Zastępcy Warmińsko-Mazurskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP. Nadzorował pion operacyjny oraz szkoleniowy. Funkcję pełnił do zakończenia służby.
W trakcie kariery ukończył Szkołę Główną Służby Pożarniczej w Warszawie, zdobył tytuł inżyniera i magistra pożarnictwa oraz ukończył studia podyplomowe z zarządzania i zarządzania kryzysowego. Otrzymał m.in. Złoty Medal za Długoletnią Służbę i Złotą Odznakę „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej”.
Dla powiatu szczycieńskiego to koniec ważnego etapu. Mariusz Gęsicki pozostaje postacią, którą wielu strażaków kojarzy nie z gabinetu, lecz z podziału bojowego i akcji w terenie. Strażakiem, który – niezależnie od stopnia – traktował służbę jako codzienną pracę, a nie stanowisko.
Radni powinni się przyjrzeć spółce AQUA. Tam to dopiero marazm.
Juras
2026-06-22 22:01:31
A największe brawa dla burmistrza - za pomysł, odwagę no i za śpiew !! Z najlepszymi życzeniami - spełniania kolejnych marzeń i dalszego , pełnego wsparcia ze strony tej Jedynej !
Tamara J.
2026-06-22 18:20:45
Drugi rząd od góry, druga pani od lewej to pani Prząda.
Tutejsza
2026-06-22 16:38:30
\"mogę tylko porównać postawę rządu i władz Warszawy, które zareagowały na przekręt błyskawicznie\" - Drogi autorze, prezydent Trzaskowski był informowany o nieprawidłowościach rok wcześniej, a dyrekcja i zarząd, który był chyba w całości z PO, jeszcze wcześniej.
XxX
2026-06-22 16:11:40
Przepraszam ale Pasym i Kalwa to nie Warmia południowa lecz mazury południowo zachodnie
zdysk
2026-06-22 08:54:18
Piękne
Tomasz
2026-06-21 23:21:36
Ludzie którym bieda nie grozi a za nimi durne plakaciki, za które ktoś zgarnął kasę. To kto poleci ta rakieta z plakatu?
Bartek
2026-06-20 19:47:42
Pan Sławomir to najbardziej pracowity człowiek jakiego znam. Z pełnym zaangażowaniem wykonywał pracę w administracji skarbowej, jednocześni nie jest mu obca administracja samorządowa. Oby takich osób było jak najwięcej. Pranie Sławku życzę dużo zdrowia i zadowolenie z pracy. Pozdrawiam serdecznie Maria L.
Maria L.
2026-06-20 10:10:57
fejnie było xD
palący jointa na komisariacie
2026-06-19 20:38:44
Bezrobocie najwyższe w województwie, a włodarze dziwnie zadowoleni na tych fotkach - a może to jednak dobra nowina, że bezrobocie wzrosło. Można będzie wówczas pozyskać środki z budżetu państwa na nowe miejsca pracy, a w tym celu można będzie pojechać np. do Olsztyna. Póki co bezrobotni mogą sobie w lato dorobić na grzybach i jagodach, które zbiorą w lesie, którego jeszcze nie wycięto.
zbieracz grzybów
2026-06-19 20:36:33