Czwartek, 26 Maj
Imieniny: Borysa, Magdy, Marii-Magdaleny -

Reklama


Reklama

Koniec pandemii? Rozmowa z Tomaszem Liwartowskim, dyrektorem szczycieńskiego sanepidu


Od 1 kwietnia zablokowana została możliwość samodzielnego zlecania wykonywania testów, nie jest stosowana kwarantanna ani izolacja, nie ma już obowiązku noszenia maseczek w przestrzeni publicznej. Generalnie zniesione zostały wszystkie obostrzenia jako obowiązek, chociaż zalecane jest ich stosowanie. Obowiązek dotyczy jedynie placówek służby zdrowia. Można więc powiedzieć, że administracyjnie pandemia się skończyła, chociaż stan pandemii odwołany nie został. Z przyczyn powiązanych z koronawirusem zmarło w powiecie szczycieńskim 270 osób. Czy więc faktycznie minęło zagrożenie? O tym między innymi rozmawiamy z Tomaszem Liwartowskim, dyrektorem szczycieńskiego sanepidu.Czy w Szczytnie i powiecie nie ma już chorych na covid-19?

 

Oczywiście, że są. Osoby chore nie pozostają jednak już pod „opieką” sanepidu, a jedynie lekarzy. Chorzy przebywają na zwolnieniach, ale ścisłej kwarantanny czy izolacji się nie stosuje. Takiej urzędowej. Obowiązują „zwykłe”zasady przy L-4 czyli – można rzec – samoizolacja.

 

A kwarantanna?

 

Nie ma już np. kontrolowania przez policję, czy osoby, które zostały poddane kwarantannie czy izolacji stosują się do tego obowiązku. Zniesiona została izolacja, a zatem także kwarantanna, np. w odniesieniu do domowników.

 

Co więc ma do roboty sanepid?

 

Jeszcze ma. Covid-19 jest wpisany na listę chorób zwalczanych z urzędu. Dlatego każdy lekarz, który stwierdza zachorowanie na covid-19, potwierdzone testem, ma obowiązek zgłosić taki przypadek do sanepidu. Na podstawie takiego zgłoszenia my przeprowadzamy tzw. dochodzenie epidemiologiczne. W jego efekcie uzyskujemy informację o osobach, które mogły mieć kontakt z wirusem. Jeśli ustalimy, że zachorowanie wskazuje na istnienie ogniska chorobowego, możemy jeszcze objąć osoby zagrożone kwarantanną. Różnica jest taka, że w czasie gdy pandemia trwała, było to obowiązkowe, obecnie jest fakultatywne.

 

Na dziś – czy takie ogniska w powiecie są?

 

Są pojedyncze zachorowania, ale ognisk nie ma. Gdy w szczytowym okresie było średnio nawet do stu zachorowań dziennie, to obecnie jest takich zgłoszeń kilka albo nawet i wcale.

 

Jak to możliwe, że pandemia tak sobie nagle wygasa ministerialnym rozporządzeniem. Wirus umie czytać?

 


Reklama

Fakty są takie. W tej chwili zlecić wymaz po podjęciu podejrzenia zarażenia, może jedynie lekarz. Wcześniej była możliwość zlecania także przez sanepid (teraz też, ale w bardzo ograniczonym zakresie), ale też każdy mógł to zrobić indywidualnie, z własnej inicjatywy każdego człowieka, który z jakichkolwiek powodów chciał się upewnić co do własnego stanu zdrowia. Obecnie już takiej możliwości nie ma. Skoro nie ma badań, to nie ma też stwierdzanych przypadków zachorowania nawet takich, które przebiegały bezobjawowo.

 

Trudno jednak przyjąć, że takich zachorowań nie ma...

 

Tyle że nie są one ujawniane. Lekarz zleca przeprowadzenie testu opierając się o objawy zachorowania. Czy chory taki test zrobi – to inna sprawa. Punkt testowania w szpitalu, który swego czasu był czynny 24 godziny na dobę, obecnie działa przez godzinę dziennie. Obecnie osoby chore, które wymagają hospitalizacji, nie są już leczone na wydzielonych oddziałach covidowych, lecz zakaźnych, na których są osoby także z innymi schorzeniami zakaźnymi.

 

Czyli od 1 kwietnia covid-19, z ogromnego, światowego, śmiertelnego zagrożenia, stał się mocniejszą grypą. Czy to może oznaczać, że to zagrożenie, którym byliśmy karmieni przez dwa lata, było na wyrost?

 

Absolutnie się z tym nie zgadzam. Zaprzeczam tak postawionej tezie. Sam koronawirus mutował, ewoluował. Zmieniała się jego zjadliwość, stąd mieliśmy kilka jego kolejnych wersji, aż do omikrona. Wirus stawał się bardziej zakaźny, czyli szybciej i łatwiej atakował kolejne osoby, ale mniej zjadliwy, czyli przebieg choroby przy kolejnych wariantach był mniej dolegliwy. Było mniej śmiertelnych przypadków, nie aż tak wielu chorych wymagało hospitalizacji. Równolegle, w miarę zwiększania się liczby osób zaszczepionych, także zmniejszała się zachorowalność, a głównie intensywność przebiegu choroby. Te wszystkie czynniki łącznie spowodowały, że covid-19 nie jest już uznawany za tak duże zagrożenie, jak to było na początku.

 

Reklama

Czy nie logiczniejsze jest, że wirus będzie coraz bardziej niebezpieczny w miarę mutacji?

 

Wręcz przeciwnie. To podstawowa zasada w naturze. Każdy organizm, w tym także pasożyty czy patogeny, mają jeden cel: przetrwać. Jeśli więc wirus funkcjonuje w ciele żywiciela, w przypadku rzeczonego koronawirusa – w ciele człowieka, to przecież nie zależy mu na tym, by się tego żywiciela pozbywać. Stąd te mutacje, o których wspomniałem, szły w kierunku takim, by żywicieli było coraz więcej, ale żywych. Dlatego wirus, w kolejnych swoich odmianach, był bardziej zaraźliwy, czyli dbał o coraz większą liczbę żywicieli, ale mniej zjadliwy, czyli nie chciał już zabijać.

 

Zatem zniesienie ograniczeń i obostrzeń było zasadne?

 

Z racji własnej wiedzy i doświadczenia powiem tak. Obowiązku nie ma, ale stosowanie środków ochrony, z własnej i nieprzymuszonej woli, uważam za wskazane i zasadne. I to nawet nie dotyczy tylko koronawirusa, ale nawet grypy. Zresztą, przy wystąpieniu typowych objawów: gorączki, kaszlu itp., nie jesteśmy w stanie samodzielnie, bez badań, stwierdzić, jaki wirus nas atakuje. Ale mamy pewność, że możemy tym wirusem „obdarzyć” inne osoby. W takim przypadku należy więc stosować te podstawowe DDM: dystans, dezynfekcja, maseczka. Nam to nie zaszkodzi, a my – nie zaszkodzimy innym. Niezmiennie też ważne są szczepienia i do nich zachęcam. Jak dotąd to jedyna skuteczna ochrona, jeśli nawet nie przed samą chorobą, to co najmniej przed jej poważnymi konsekwencjami.

 

 

Liczba w pełni zaszczepionych:

 Komentarze do artykułu

mazur

Uczniowie Pasteura I Kocha zabrali głos.

Ja

Teraz dajcie dyrowi medal...

borsuk

\"Niezmiennie też ważne są szczepienia,,, to jedyna skuteczna ochrona, jeśli nawet nie przed samą chorobą, to co najmniej przed jej poważnymi konsekwencjami.\" hahaha, tiaaaaa, tylko, że 99% ludzkości te poważne konsekwencje przechorowało bezobjawowo, a objawowo zaczęli dopiero chorować po tzw. \"szczepionkach\".

Szczytno

Chyba wyliczenia w tabelach Wam się trochę pomyliły. ????

Krzysztof

Jedna wielka bzdura.

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama


Komentarze

 • Kolizja na przejeździe kolejowym w Dybowie
  Musiało dojść do kolizji na przejeździe kolejowym aż , to dopiero został tunel z porośniętych młodych drzew zlikwidowany.Teraz jest elegancko , dzięki za dobrze wykonaną pracę.

  Można ? , można.


  2022-05-25 19:31:05
 • Sobieski kończy 70 lat
  Szczerze - rzadko tu zaglądam, bo i po co, skoro wszystkie treści poznaję jeszcze zanim trafią one przed oczęta PT Czytelników. Ale zdarza się, że jednak zajrzę. Tym razem trafiłam na \"Sobiecha\", bo to moja szkoła i z sentymentem wspominana. Lektura komentarzy srodze mnie jednak zawiodła. Nie ze względu na ilość, lecz jakość. \"Sobiech\" (niezależnie od patrona zmienianego wraz z systemem) wypuścił z maturalnymi świadectwami tysiące absolwentów. Liczyłam więc na trochę wspomnień, opowieści z lat młodzieńczych, anegdot, historyjek o tym, jak to jakiś pan-prof czy pan-profka walczyli z niesfornymi młokosami i młokoskami (bądź odwrotnie). Niestety. Szkoda.

  Halina Bielawska, matura \'77


  2022-05-25 17:38:14
 • Kat Oliwii zdrowy, jest opinia biegłych
  Czyli pobicie w tym samym dniu innego człowieka to znaczy, że jest to działanie z premedytacją. Więc Sąd nie będzie miał wątpliwości co zrobić dla jego dobra.

  Jogucjusz


  2022-05-25 16:55:40
 • Alternatywy dla papierosów - rzetelna informacja to podstawa
  Ach ci naukowcy i inni mądrale którzy piszą o czymś czego sami nie doświadczyli. Palenie prawdziwych papierosów to bardziej nawyk, niż nałóg, a palenie e-papierosów to jak całowanie się przez szybę.

  Nałogowy palacz


  2022-05-25 15:28:26
 • Został miesiąc na złożenia deklaracji dotyczącej źródeł ciepła
  Ja deklaruję, że będę palił nawet oponami, żeby moja rodzina nie zamarzła zimą, a jak się skończą opony, to napalę bydlakami co, zamknęli polskie kopalnie i zrezygnowali z tanich Ruskich surowców. Zalecam poważnie się nad tym zastanowić, bo jeżeli ludzie zostaną postawieni przed wyborem: przetrwanie rodziny vs bydlaki, które do tego stanu doprowadziły, to zapewniam, że bydlaki już mogą szykować się do odstrzału. Dobrym przykładem jest obecnie Sri Lanka.

  borsux


  2022-05-25 10:04:29
 • Dąb przy Reja „odetchnął” dzięki miejskim drogowcom (zdjęcia)
  Bardzo dobry pomysł i dobrze wykonana robota. Brawo.

  Mieszkaniec ulicy Reja


  2022-05-25 07:05:28
 • Seniorzy chcą... tańczyć
  Panie Jerzy źle Pan wygląda w towarzystwie tych popleczników partyjnych. W zamian za pomoc wszyscy seniorzy będą musieli głosować na PSL i Pan również!

  Radek


  2022-05-25 06:30:51
 • Sobieski kończy 70 lat
  W Szczecinku niedawno gościł Donald Tusk. Był kiedyś premierem. Chciał sprzedać Niemcom Lasy Polskie, Możejki Rosjanom a nawet Orlen zdaje się, że Taiwanowi czy tam komuś. Ale nie zdążył. Staruszek w Szczecinku bardzo się obruszył na Kościół, że jeszcze mu pieniędzy nie dali a on musi biedować za te marne 35 tysięcy miesięcznie. Platformiaki zrobią z tym porządek. Kwestia czasu, wybory prawie wygrane, rankingi kłamią. W rzeczywistości PO ma już 70 procent poparcia społecznego.Platforma -powiada: \" wszyscy kłamią\"

  jAMKA LECH


  2022-05-24 13:38:35
 • Kat Oliwii zdrowy, jest opinia biegłych
  co dalej?

  xzx


  2022-05-24 07:17:58
 • Szczytno z poważnymi wadami
  Sprytnie autor ominął najczęstszą i najpoważniejszą wadę - otyłość, spowodowaną śmieciowym jedzeniem. Czy rehabilitacja tych maluszków, też będzie finansowana?, bo jeżeli tylko badania i diagnoza, to nie o żadne dobro dzieci tu chodzi, a o dofinansowanie lekarzy, zubożałych po stracie dodatków kowidowych. Ja nie wyrażam zgody, na żadne badania, wystarczy, że mamy najlepszych Lekarzy w Szczytnie, to Państwo Tarasiuk, przy okazji cieplutko tych Prawdziwych Lekarzy pozdrawiam.

  Szczytnianin


  2022-05-23 18:39:24

Reklama