Środa, 14 Maj
Imieniny: Agnieszki, Magdaleny, Serwacego -

Reklama


Reklama

Jak nie zgubić się w lesie?


Istnieje kilka sposobów, które pomogą nam nie zgubić się lesie. Można zaopatrzyć się w mapę lub odbiornik GPS, albo nauczyć się czytać informacje ze słupków oddziałowych. A jak wyjść z lasu, jeśli się już zgubimy? Najprościej – zadzwonić do leśników.

  • Data:

Istnieje kilka sposobów, które pomogą nam nie zgubić się lesie. Można zaopatrzyć się w mapę lub odbiornik GPS, albo nauczyć się czytać informacje ze słupków oddziałowych. A jak wyjść z lasu, jeśli się już zgubimy? Najprościej – zadzwonić do leśników.

O tym jak w czasie wędrówki po lesie ważna jest właściwa orientacja w terenie nie trzeba nikomu przypominać. To oczywiście sprawa pierwszorzędna. Jednak chyba nie ma miłośnika przyrody, grzybiarza czy biegacza, który choć raz nie zabłądził. – Jak odnaleźć sosnę przy której zostawiliśmy rower, jak odszukać drogę i w końcu jak trafić do miejsca gdzie zostawiliśmy samochód? – pyta Hubert Wysocki z Nadleśnictwa Szczytno.

– Ja nie mam takich problemów, bo wiem jak przeczytać informacje ze słupka oddziałowego – dodaje. Tylko czym są słupki oddziałowe? By to zrozumieć, najpierw należy zapoznać się ze strukturą podziału lasów.

Oddziały w lesie?

Las podzielony jest na oddziały, mające z reguły kształt prostokąta. Ich dłuższe boki biegną z północnego zachodu na południowy wschód, krótsze zaś z północnego wschodu na południowy zachód. Ich numeracja rośnie właśnie wzdłuż krótszych boków. Słupki oddziałowe umieszczone są zawsze w południowo-zachodnim narożniku oddziału. – To może wydawać się trudne i zagmatwane, ale tak naprawdę jest bardzo proste i logiczne – mówi Wysocki. – Od lat sposób „na słupek” wykorzystują leśnicy i nic nie stoi na przeszkodzie, żeby inni także to potrafili – dodaje.


Reklama

Droga do domu

- Numer na słupku to część adresu, z którego możemy skorzystać, by trafić do domu – zapewnia leśnik. Każdy z czterech boków słupka oznaczony jest numerem oddziału, na który dany bok słupka „patrzy”. Dzięki temu bez trudu możemy określić geograficzną północ i to w jakim kierunku idziemy. Wystarczy, że staniemy przy słupku tak, by numer widoczny z prawej strony był o 1 mniejszy od tego z lewej. Teraz wystarczy podążać wyznaczoną drogą, a w razie problemów skorzystać z kolejnych słupków, które na pewno znajdziemy na naszej drodze. Orientacja wg geograficznego kierunku jest przydatna, jeśli wchodząc do lasu w ogóle zwracamy uwagę na ten kierunek i trochę przy słupkach poćwiczymy. Co jednak robić, jeśli takiej orientacji nie mamy?

- Zadzwonić do nadleśnictwa – podpowiada Wysocki. - Bezpiecznie jest więc mieć ze sobą sprawny telefon komórkowy, a w nim numer nadleśnictwa bądź straży leśnej. Jeśli zagubiony w lesie poda leśnikowi czy strażnikowi numery ze słupka oddziałowego, przy którym się akurat zatrzymał. Otrzyma w zamian wskazówki, w którym kierunku iść, by szybko wyjść z lasu. A jeśli samodzielne wyjście będzie z jakichkolwiek przyczyn utrudnione, to dzięki tym numerom ze słupków np. straż leśna bez trudu odnajdzie zagubionego.

Reklama

Paweł Salamucha

Fot. Paweł Salamucha

 



Komentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze

Reklama