Czwartek, 15 Maj
Imieniny: Bonifacego, Julity, Macieja -

Reklama


Reklama

Działkowcy boją się PO


 

Około 5 tys. mieszkańców Szczytna korzysta z wypoczynku, jaki zapewniają im Rodzinne Ogrody Działkowe. Jednak, jak mówią działkowcy – to może się zmienić, jeżeli sejm uchwali projekt ustawy Platformy Obywatelskiej. – Powiem krótko – działki przejdą w ręce deweloper...


  • Data:

 

Około 5 tys. mieszkańców Szczytna korzysta z wypoczynku, jaki zapewniają im Rodzinne Ogrody Działkowe. Jednak, jak mówią działkowcy – to może się zmienić, jeżeli sejm uchwali projekt ustawy Platformy Obywatelskiej. – Powiem krótko – działki przejdą w ręce deweloperów – ostrzega Roman Smolarz, przewodniczący kolegium prezesów ROD w Szczytnie.

 

W ubiegłym roku Trybunał Konstytucyjny zakwestionował 24 przepisy uchwały o rodzinnych ogrodach działkowych uznając je za niezgodne z ustawą zasadniczą. Sprzeczne z konstytucją są przede wszystkim te przepisy, które przyznają Polskiemu Związkowi Działkowców monopolistyczną pozycję w dostępie do gruntów i zarządzenie ogrodami działkowymi.

W ostatnich miesiącach do laski marszałkowskiej wpłynęły cztery projekty, które mają dostosować obecne przepisy do wyroku TK. Jeden z nich, pod którym podpisało się prawie milion osób jest projektem obywatelskim. – Nasz projekt zakłada, że organizacja przekształci się w stowarzyszenie, a każdy ogród będzie mógł odłączyć się i tworzyć własną organizację. Najbardziej szkodliwy dla działkowców jest projekt autorstwa Platformy Obywatelskiej, bo sprowadza się on do tego, by odebrać nam ogrody, a ziemię sprzedać deweloperom pod inwestycje – mówi Roman Smolarz, przewodniczący kolegium prezesów ROD w Szczytnie. – Mogłoby się skończyć tak, że np. nad większym z jezior zamiast działek będą powstawały zakłady pracy i prywatne domy – dodaje.


Reklama

- W Szczytnie znajduje się około 1300 działek, z których według naszych szacunków korzysta nawet 5 tys. osób. Dla wielu, szczególnie emerytów, to jedyne miejsce gwarantujące im pełny wypoczynek. Dodatkowo warzywa z własnej działki nie dość, że zdrowe, to mogą jeszcze podreperować domowy budżet, bo nie musimy przepłacać, kupując je w sklepach – mówi Henryk Sienkiewicz, prezes ROD „Lenpol”.

Prace nad nową ustawą, zgodnie z tym, co orzekł TK, muszą zakończyć się do 21 stycznia 2014. Po tym czasie grunt wróci do gmin, czego obawiają się działkowcy.

O wyjaśnienie sprawy zwróciliśmy się do Urzędu Miejskiego w Szczytnie. – Na razie jest za wcześnie, by wyrokować. Poza tym gdyby nawet okazało się, że miasto przejmie te grunty, to na dzień dzisiejszy nie mamy związanych z nimi planów. Cała sprawa dotyczy raczej wielkich miast, gdzie działki leżą w centrach i przez to są atrakcyjnymi terenami inwestycyjnymi. U nas jest inaczej. Ogrody położone są na obrzeżach miasta. Zresztą nie było jeszcze przypadku, by jakiś inwestor był zainteresowany tymi terenami – uspokaja Krzysztof Kaczmarczyk.

Reklama

Paweł Salamucha

Fot. Paweł Salamucha



Komentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze

Reklama