Piątek, 27 Maj
Imieniny: Eweliny, Jana, Pawła -

Reklama


Reklama

Bajkowe kamienice na Jagiełły


Dobiega końca remont trzech pierwszych zabytkowych kamienic w Wielbarku przy ulicy Jagiełły. Efekty są imponujące, bo budynki, pochodzące z końca XIX wieku wyglądają jak z bajki. - Też jestem bardzo zadowolony z efektu – mówi z uśmiechem Grzegorz Zapadka, burmistrz Wielbarka. Koszt prac to ponad milion złotych.Kamienice o numerach 13, 15 i 17 przy ulicy Jagiełły w Wielbarku to prywatne obiekty mieszkalno-usługowe.

 

- Tylko w kamienicy numer 15 mamy niewielką, rzekłbym nawet marginalną własność – prostuje burmistrz Grzegorz Zapadka.

 

Jak zatem wielbarskiemu samorządowi udało się legalnie przeznaczy ponad milion złotych na remont tych kamienic? Złamano przecież zasadę „samorządom nie można inwestować publicznych pieniędzy w prywatne obiekty”.

 


Reklama

- Droga była do tego dość długa – przyznaje burmistrz Zapadka. - Na początku nie było w ogóle nas stać na takie rzeczy. Gdy w budżecie znaleźliśmy pieniądze, zacząłem szukać rozwiązań, aby odrestaurować nasze zabytki i to mimo że nie jesteśmy ich właścicielami. Pojechałem do Regionalnej Izy Obrachunkowej w Olsztynie, instytucji kontrolującej publiczne finanse z pytaniem, jak możemy to zrobić zgodnie z prawem. Usłyszałem, że niektóre elementy możemy sfinansować nawet w stu procentach. Dachy, elewacje...

 

Na tej podstawie 4 lata temu samorządowcy z Wielbarka uchwalili specjalny program. Ruszyły procedury, przetargi i prace... Efekty są imponujące. Wystarczy pojechać do Wielbarka i przekonać się o tym na własne oczy.

Reklama

 

Samorządowcy z Wielbarka już przygotowują plan takich remontów kolejnych zabytkowych obiektów w Wielbarku, między innymi kamienic o numerach 32, 28. - I kamienicy znajdującej się naprzeciwko budynku Banku Spółdzielczego, której historia jest zadziwiająca – mówi Grzegorz Zapadka, burmistrz Wielbarka. - Kamienica została niemal kompletnie zniszczona podczas I wojny światowej, i jeszcze podczas jej trwania odbudowana.Komentarze do artykułu

Jarek

Szkoda tylko, że od zaplecza kamienica nie została wyremontowana. Ale i tak świetnie.

dr

Super Panie Burmistrzu. Burmistrz Wielbarka- wzór do naśladowania przez innych włodarzy miast, także naszego grajdołka Szczytna. I coś dziwnego zauważyłem, nie ma fotek Pana Burmistrza przy każdej okazji, a nawet bez okazji. Tutaj wzorcem jest Pan Burmistrz Szczytna z kolei.

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama


Komentarze

 • Szczytno z poważnymi wadami
  Co za bzdura, starosta lansuje się za kwotę 2000 zł. Podczas gdy każdy lekarz rodzinny wykonuje te badania w ramach NFZ.

  Barany


  2022-05-27 06:56:29
 • Sphinx wkroczył do Szczytna, uczta smaków w Twoim zasięgu (sprawdź szczegóły)
  Polecam zamówić jedzenie i udać się na długie zakupy... My czekaliśmy dwie godziny. Przy lemoniadach. Ja rozumiem, że taki dzień, że stoliki prawie wszystkie zajęte, ale ile można czekać na trzy humusy i dwie bułki??

  Mieszkanka


  2022-05-26 22:16:07
 • Miód idzie w parze z opłatkiem
  To sie nazywa smarowanie dupy miodem klechom, milosnikom dzieci.

  kropidło


  2022-05-26 13:45:17
 • Kolizja na przejeździe kolejowym w Dybowie
  Musiało dojść do kolizji na przejeździe kolejowym aż , to dopiero został tunel z porośniętych młodych drzew zlikwidowany.Teraz jest elegancko , dzięki za dobrze wykonaną pracę.

  Można ? , można.


  2022-05-25 19:31:05
 • Sobieski kończy 70 lat
  Szczerze - rzadko tu zaglądam, bo i po co, skoro wszystkie treści poznaję jeszcze zanim trafią one przed oczęta PT Czytelników. Ale zdarza się, że jednak zajrzę. Tym razem trafiłam na \"Sobiecha\", bo to moja szkoła i z sentymentem wspominana. Lektura komentarzy srodze mnie jednak zawiodła. Nie ze względu na ilość, lecz jakość. \"Sobiech\" (niezależnie od patrona zmienianego wraz z systemem) wypuścił z maturalnymi świadectwami tysiące absolwentów. Liczyłam więc na trochę wspomnień, opowieści z lat młodzieńczych, anegdot, historyjek o tym, jak to jakiś pan-prof czy pan-profka walczyli z niesfornymi młokosami i młokoskami (bądź odwrotnie). Niestety. Szkoda.

  Halina Bielawska, matura \'77


  2022-05-25 17:38:14
 • Kat Oliwii zdrowy, jest opinia biegłych
  Czyli pobicie w tym samym dniu innego człowieka to znaczy, że jest to działanie z premedytacją. Więc Sąd nie będzie miał wątpliwości co zrobić dla jego dobra.

  Jogucjusz


  2022-05-25 16:55:40
 • Alternatywy dla papierosów - rzetelna informacja to podstawa
  Ach ci naukowcy i inni mądrale którzy piszą o czymś czego sami nie doświadczyli. Palenie prawdziwych papierosów to bardziej nawyk, niż nałóg, a palenie e-papierosów to jak całowanie się przez szybę.

  Nałogowy palacz


  2022-05-25 15:28:26
 • Został miesiąc na złożenia deklaracji dotyczącej źródeł ciepła
  Ja deklaruję, że będę palił nawet oponami, żeby moja rodzina nie zamarzła zimą, a jak się skończą opony, to napalę bydlakami co, zamknęli polskie kopalnie i zrezygnowali z tanich Ruskich surowców. Zalecam poważnie się nad tym zastanowić, bo jeżeli ludzie zostaną postawieni przed wyborem: przetrwanie rodziny vs bydlaki, które do tego stanu doprowadziły, to zapewniam, że bydlaki już mogą szykować się do odstrzału. Dobrym przykładem jest obecnie Sri Lanka.

  borsux


  2022-05-25 10:04:29
 • Dąb przy Reja „odetchnął” dzięki miejskim drogowcom (zdjęcia)
  Bardzo dobry pomysł i dobrze wykonana robota. Brawo.

  Mieszkaniec ulicy Reja


  2022-05-25 07:05:28
 • Seniorzy chcą... tańczyć
  Panie Jerzy źle Pan wygląda w towarzystwie tych popleczników partyjnych. W zamian za pomoc wszyscy seniorzy będą musieli głosować na PSL i Pan również!

  Radek


  2022-05-25 06:30:51

Reklama