Obchody tradycyjnie ropoczęła msza w
kościele Parafii Świętego Krzyża
w Szczytnie z udziałem
myśliwych, leśników i sympatyków. Mszę koncelebrowali: ks.
proboszcz Andrzej Wysocki - kapelan myśliwych Powiatu
Szczycieńskiego, wraz z księdzem Pawłem Roszyńskim.
Część
oficjalna i artystyczna odby...
Obchody tradycyjnie ropoczęła msza w
kościele Parafii Świętego Krzyża
w Szczytnie z udziałem
myśliwych, leśników i sympatyków. Mszę koncelebrowali: ks.
proboszcz Andrzej Wysocki - kapelan myśliwych Powiatu
Szczycieńskiego, wraz z księdzem Pawłem Roszyńskim.
Część
oficjalna i artystyczna odbyła się w Miejskim Domu Kultury w
Szczytnie. Podczas uroczystości pierwszy raz wprowadzono ceremoniał
ślubowania myśliwskiego.
Ślubowanie wprowadza adepta łowiectwa w krainę myśliwskich
tradycji. Dla młodego myśliwego jest to, po prostu, wielkie święto.
Powinno mieć zatem możliwie najbardziej uroczystą oprawę i
przebieg. W praktyce organizowane jest w czasie walnych zgromadzeń
kół łowieckich, w trakcie odprawy myśliwych przed polowaniem
zbiorowym lub - bardziej uroczyście – jak podczas obchodów
Hubertusa Powiatowego. Ślubowanie złożyli: Michał Roman, KŁ
„Świt” Pasym, Robert Gwara, KŁ „Knieja” Szczytno, Andrzej
Kuligowski, KŁ „Echo” Wielbark, Krzysztof Suchodolski, KŁ
„Sokół” Szczytno i Paweł Antosiak, KŁ „Świt” Pasym.
Ślubowanie przyjął Kazimierz Oleszkiewicz, członek Mazurskiej
Okręgowej Rady Łowieckiej, wieloletni Prezes Koła Łowieckiego
„Świt” Pasym.
Nieodłącznym elementem myśliwskiego
świętowania jest honorowanie tych, którzy w sposób szczególny na
to zasłużyli, zarówno z grona samych myśliwych, jak i wszystkich
innych, w jakikolwiek sposób przyczyniających się do rozwoju i
promowania myśliwskich idei.
Najwyższym odznaczeniem myśliwskim
jest „Złom”, który w tym roku otrzymały dwa koła: „Sokół”
Szczytno i „Ryś” Dźwierzuty. Indywidualnie „Złomem”
odznaczony został Roman Gałeczko z „Rysia”, wieloletni myśliwy,
a wcześniej też nauczyciel, który obecnie łączy obie te
„profesje” inicjujac i przeprowadzając wiele akcji edukacyjnych
w szkołach i przedszkolach.
Medalami Zasługi Łowieckiej
odznaczeni zostali:
złotym - Kazimierz Samojluk KŁ
„Żbik” Szczytno, Henryk Białczak KŁ „Żbik” Szczytno,
Bolesław Szczotka KŁ „Ryś” Dźwierzuty, Roman Amborski KŁ
„Ryś” Dźwierzuty;
srebrnym - Aleksander Bakuła KŁ
„Sokół” Szczytno, Maciej Templin KŁ „Żbik” Szczytno,
Marek Pawłowski KŁ „Ryś” Dźwierzuty, Jerzy Kilijański KŁ
„Ryś” Dźwierzuty, Krzysztof Jabłoński KŁ „Rogacz”
Świętajno, Krzysztof Główczyński KŁ „Rogacz”
Świętajno,
brązowym - Cezary Bancerek KŁ „Sokół”
Szczytno, Henryk Gwiazda KŁ „Rogacz” Świętajno, Dariusz Domian
KŁ „Żbik” Szczytno, Stanisław Gruszewski KŁ „Knieja”
Szczytno, Jacek Tataranian KŁ „Ryś” Dźwierzuty, Cezary
Zaborowski KŁ „Ryś” Dźwierzuty, Stanisław Grzeszczyk KŁ
„Rogacz” Świętajno, Grzegorz Kowalewski KŁ „Rogacz”
Świętajno, Andrzej Bełcikowski KŁ „Rogacz” Świętajno,
Krzysztof Sosnowski KŁ „Rogacz” Świętajno, Jerzy Brojek KŁ
„Rogacz” Świętajno.
Warmińsko-Mazurscy mysliwi mają też
swoje regionalne odznaczenia. I tak medal Zasłużony Myśliwy
Warmii i Mazur otrzymali: Jan Moskalik „Echo” Wielbark, Jacek
Jeznach „Ryś” Dźwierzuty, Edward Machela Ryś”
Dźwierzuty.
Odrębną niejako kategorię honorów stanowi odznaka
Zasłużony dla Łowiectwa Warmii i Mazur. Przyznawana jest osobom i
instytucjom, które niekoniecznie są z myślistwem bezpośrednio
związane. W tym gronie znaleźli się: Zespół Sygnalistów
Myśliwskich „Leśna Brać” – działający przy Nadleśnictwach
Sychowo i Strzałowo, Muzeum Mazurskie w Szczytnie oraz „Tygodnik
Szczytno. W tej formie podziekowanie od myśliwych otrzymali także:
Jarosław Matłach, Małgorzata Kukowska, Maria Nagadowska, Marzena
Sztymelska, Monika Ostaszewska i Alicja Wilga.
Oprawę muzyczną
zapewnił Zespół Sygnalistów Myśliwskich „Leśna Brać” oraz
artyści z „Kreolii”. Hubertusowskie świętowanie organizowali:
powiat szczycieński, łowczy rejonowy oraz – w tym roku – koło
„Echo” z Wielbarka.
Ukoronowaniem obchodów był symboliczny poczęstunek myśliwski przygotowany przez uczniów z Zespołu Szkół Nr 2 w Szczytnie pod kierunkiem Michała Denesiuka.
- Nieprzypadkowo – podkreśla część kulinarną łowczy rejonowy Bolesław Woźniak. - Zalezy mi na tym, aby młodzież szczycieńskiej szkoły specjalizowała się także w daniach z dziczyzny, a moim marzeniem jest by w Szczytnie odbył się konkurs dla wszystkich szkół gastronomicznych w Polsce, którego motywem przewodnim byłaby właśnie dziczyzna – zdradza. I nie jest wykluczone, że któremuś z kolejnych powiatowych Hubertusów taki konkurs będzie towarzyszył.
Radni powinni się przyjrzeć spółce AQUA. Tam to dopiero marazm.
Juras
2026-06-22 22:01:31
A największe brawa dla burmistrza - za pomysł, odwagę no i za śpiew !! Z najlepszymi życzeniami - spełniania kolejnych marzeń i dalszego , pełnego wsparcia ze strony tej Jedynej !
Tamara J.
2026-06-22 18:20:45
Drugi rząd od góry, druga pani od lewej to pani Prząda.
Tutejsza
2026-06-22 16:38:30
\"mogę tylko porównać postawę rządu i władz Warszawy, które zareagowały na przekręt błyskawicznie\" - Drogi autorze, prezydent Trzaskowski był informowany o nieprawidłowościach rok wcześniej, a dyrekcja i zarząd, który był chyba w całości z PO, jeszcze wcześniej.
XxX
2026-06-22 16:11:40
Przepraszam ale Pasym i Kalwa to nie Warmia południowa lecz mazury południowo zachodnie
zdysk
2026-06-22 08:54:18
Piękne
Tomasz
2026-06-21 23:21:36
Ludzie którym bieda nie grozi a za nimi durne plakaciki, za które ktoś zgarnął kasę. To kto poleci ta rakieta z plakatu?
Bartek
2026-06-20 19:47:42
Pan Sławomir to najbardziej pracowity człowiek jakiego znam. Z pełnym zaangażowaniem wykonywał pracę w administracji skarbowej, jednocześni nie jest mu obca administracja samorządowa. Oby takich osób było jak najwięcej. Pranie Sławku życzę dużo zdrowia i zadowolenie z pracy. Pozdrawiam serdecznie Maria L.
Maria L.
2026-06-20 10:10:57
fejnie było xD
palący jointa na komisariacie
2026-06-19 20:38:44
Bezrobocie najwyższe w województwie, a włodarze dziwnie zadowoleni na tych fotkach - a może to jednak dobra nowina, że bezrobocie wzrosło. Można będzie wówczas pozyskać środki z budżetu państwa na nowe miejsca pracy, a w tym celu można będzie pojechać np. do Olsztyna. Póki co bezrobotni mogą sobie w lato dorobić na grzybach i jagodach, które zbiorą w lesie, którego jeszcze nie wycięto.
zbieracz grzybów
2026-06-19 20:36:33