Niedziela, 2 Październik
Imieniny: Heloizy, Igora, Remigiusza -

Reklama


Reklama

W oczach było widać błaganie o pomoc... (zdjęcia)


Dramat, tym razem z happy endem – tak najkrócej można podsumować akcję ratunkową, którą we wtorek przeprowadzili rolnicy, myśliwi i strażacy na polu w okolicy Jurg i Dźwiersztyn. Do rowu melioracyjnego wypełnionego mułem/szlamem wpadły cielak i byk jelenia. Zwierzęta zapewne wiele godzin desperacko walczyły o życie. Niestety, nie były w stanie samodzielnie się wydostać ze śmiertelnej pułapki. - Gdy dojechaliśmy na miejsce akcji w oczach zwierząt było widać błaganie o pomoc – mówią strażacy. - Nie były nerwowe, raczej zrezygnowane, z resztką nadziei czekały po prostu na ratunek...Zwierzęta miały sporo szczęścia, bo ich dramat dostrzegał młody rolnik Mateusz Piórkowski.

Mateusz Piórkowski

 

- Przyjechałem kosić trawę na polu – mówi. - Przejeżdżałem obok rowu i je zauważyłem. Wyglądały już na mocno wyczerpane, ale nadal walczyły o wydostanie się z tej śmiertelnej pułapki. Niestety, były po drugiej strony rowu, nie miałam jak się tam przedostać, aby im sam pomóc.

 

Rolnik powiadomił myśliwych, a ci o pomoc w uwolnieniu zwierząt poprosili strażaków.

 

- Cielak ma jakieś 25 kg, urodził się zapewne w czerwcu – mówi Reinhard Brzóska, myśliwy, który na miejsce przyjechał z synem Danielem. - Byk ma około 120 może 150 kg. Myślę, że ma jakieś cztery lata. Pewnie przechodziły tu do wody lub na żerowisko. Wody nie było, został muł, przy przeprawie wpadły i ugrzęzły. Takie miejsca to śmiertelne pułapki dla każdego. Kto wie, ile tam na dnie leży zwierząt. Gdyby nie pan Mateusz, jelenie pewnie by zdechły. Bo kto by je tu znalazł?


Reklama

 

Gdy na miejsce dotarli strażacy rozłożyli drabinę i przedostali się na drugi brzeg. Cielaka za uszy udało się wydostać bez większych kłopotów. Gdy zwierzę poczuło twardy grunt pod nogami i wolność natychmiast czmychnęło w wysoką trawę.

 

Byk miał na głowie solidne poroże. Istniało ryzyko, że będzie też walczył, bronił się nim przed ratownikami.

 

- Ale nic takiego się nie stało, zarówno w oczach cielaka, jak i byka było widać błaganie o pomoc – mówią strażacy. - Zwierzęta były bardzo spokojne, jakby czekały na pomoc z naszej strony...

 

Z bykiem ratownicy mieli zdecydowanie więcej pracy. Zarzucali mu na poroże wąż strażacki, którego końce chwyciło aż 10 strażaków. Zwierze nie broniło się przed pomocą. Kopytami próbowało nawet pomóc strażakom. Po kilku próbach udało się z wielkim trudem wydostać zwierzę na brzeg.

Reklama

 

- Gdy tylko na nim się znalazł, ruszył w pola – mówią z uśmiechem strażacy. - Nie oczekiwaliśmy podziękowań, bo i tak miło nam się zrobiło, że ta akcja zakończyła się pełnym sukcesem. Bez szybkiej reakcji rolnika i bez naszej pomocy przyszłoby, zarówno bykowi i cielakowi, skonać tu w męczarniach.

 Komentarze do artykułu

Jamka Lech

Piękna akcja i dziękuję wszystkim zaangażowanym

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama


Komentarze

 • Koszty prądu mogą zachwiać budżetem
  Do Marian, mam w doopie do czego był wykorzystywany, istotne jest to, że węgiel brunatny jest mniej kaloryczną alternatywą węgla kamiennego. W obliczu całkowitego zatrzymania elektrowni, czy ciepłowni, należy wykorzystać, wszystko, co jest dostępne. Ty oczywiście ramach solidarności z byłą Ukrainą, możesz sobie zamarznąć, ale ja nie zamierzam. \"Tani węgiel tuż przy granicy z Polską.\" - https://wydarzenia.interia.pl/raporty/raport-kryzys-energetyczny/aktualnosci/news-tani-wegiel-tuz-przy-granicy-z-polska-jak-to-mozliwe,nId,6301659


  2022-09-30 14:25:56
 • Jeden chętny na mieszkanie, małe zainteresowania blokiem SIM
  Oprócz wkładu własnego na poziomie 60 tys wnioskodawca będzie musiał wpłacił z góry czynsz za cały rok czyli ponad 10 tys. Razem 70 tys na start. Dojście do własności po około 45 latach. Czytajcie uważnie warunki .

  Ciekawostka


  2022-09-30 12:42:13
 • Szczycieński szpital z nowym oddziałem ratunkowym (zdjęcia)
  Słuszna uwaga. Ale sądzę, że otwarty obiekt zapewne ma służyć jedynie katolikom.

  do XYZ


  2022-09-30 11:12:36
 • Zamek Krzyżacki w Szczytnie z nagrodą „Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku” (zdjęcia, wideo)
  maniek znowu spija śmietankę po poprzednikach , którzy to rozpoczeli

  Zdzysk


  2022-09-30 08:45:47
 • Koszty prądu mogą zachwiać budżetem
  Do anonima - węgiel brunatny wykorzystuje się w przemyśle chemicznym, do produkcji paliw płynnych i gazowych czy do produkcji nawozów. Gratuluję znajomości tematu węgla :)

  marian


  2022-09-30 07:46:27
 • ŻYĆ PEŁNIĄ ŻYCIA – Leszek Mierzejewski i moje Szczytno z tygodnia na tydzień
  Dziękuję za to wspomnienie i opowiedzenie o historii jak to było po wojnie. Mało osób o tym wie ilu ludzi(szabrowników) wywoziło ze Szczytna i okolic co się dało.

  Iga


  2022-09-29 20:03:15
 • Będzie przebudowa drogi Szczytno- Olsztyn
  Oby się udało i wyprawa do Olsztyna była normalnym wyjazdem, a nie drogą wśród krzyży.

  Gabi


  2022-09-29 18:51:13
 • Koszty prądu mogą zachwiać budżetem
  Przecież to Morawiecki zapewnił nam takie ceny energii, rezygnując z tanich ruskich surowców, przecież taki właśnie był plan, a \"podmioty\" do niego apelują!!!???... wam naprawdę na mózgi padło? W Czechach jest tani węgiel brunatny, APELUJĘ do podmiotów, by ruszyły dupę i go przywiozły...nie tylko mieszkańcom, ale i elektrowniom, bo za miesiąc w ogóle energii nie będzie.


  2022-09-29 15:19:54
 • Jeden chętny na mieszkanie, małe zainteresowania blokiem SIM
  Społeczny, dla tych, co nie mogą dostać kredytu z banku, ale muszą mieć min. 50 tyś zł już wkładu i potem 1500 zł czynszu, plus rachunki. Może jeszcze z 500 na czynsz, bo ogrzewanie w górę. Ta Bańkowska i ten Mańkowski jaki mają iloraz inteligencji, czy chociaż dwucyfrowy? Litości...

  Poje Bao


  2022-09-29 14:32:51
 • Jeden chętny na mieszkanie, małe zainteresowania blokiem SIM
  Nie dziwi mnie małe zainteresowanie. Udział w budowie wynosi 20% wartości mieszkania więc na początek trzeba wpłacić od około 40tys do 60tys zł wkładu. Cena budowy 1 metra mieszkania 5500zł, przy założeniu że koszty te nie wzrosną. Taniej już sprzedają deweloperzy w naszym mieście. Większość osób żeby mieć na udział w partycypacji będzie musiała zaciągnąć pożyczkę rata takiej pożyczki to około 1000zł dodatkowo czynsz który wyniesie nawet 1500zł. Deweloperzy oferują mieszkania za cenę w granicach 5tys zł za metr i w tym mają wliczony już zysk z każdego mieszkania natomiast spółka wydaje mi się że powstała w celu oferowania mieszkań osobom nie mającym zdolności kredytowej a z tego co widzę to chyba ktoś to buduje w celu osiągnięcia zysku ze sprzedaży, pomimo statusu not for profit. Wszystko ładnie pięknie dopóki nie przejdzie się do szczegółów.

  Sceptyk


  2022-09-29 13:04:58

Reklama