Piątek, 27 Maj
Imieniny: Eweliny, Jana, Pawła -

Reklama


Reklama

Trzech kandydatów na sołtysa (zdjęcia)


Reinhold Jonik wygrał przedterminowe wybory na sołtysa sołectwa Sędańsk w gminie Szczytno. W tajnym głosowaniu pokonał dwóch kontrkandydatów. - Bardzo cieszę się z tego zwycięstwa – mówi „Tygodnikowi Szczytno” nowy sołtys. - Bo to niesamowity prezent dla mojej rodziny, która z Sędańskiem związana jest niemal od 100 lat. W 1922 roku do Sędańska spod Królewca przybył mój dziadek Johan.Przedterminowe wybory w sołectwie Sędańsk, na które składa się też Janowo za nami.

 

- Spowodowane były tym, że dotychczasowa pani sołtys Karolina Nicewicz zrezygnowała z tej funkcji, bo przeprowadziła się do Szczytna – wyjaśnia Ewa Zawrotna, wicewójt gminy Szczytno.

 

W wyborach wzięło udział 47 mieszkańców obu wsi. Zgłoszono trzech kandydatów: Reinholda Jonika, Roberta Litwina oraz Sylwestra Siadkowskiego.

 

Przed tajnym głosowaniem kandydaci mieli minutowe na to, aby przekonać do siebie mieszkańców sołectwa.

- Byłem już trzy kadencje sołtysem, mieszkańcy doskonale mnie znają, wiedzą, jak bardzo angażuję się w sprawy naszej wsi – mówił pan Reinhold.

Robert Litwin: – Mieszkam w Sędańsku od 8 lat. Państwo mnie wskazali, jako kandydata, znają mnie, więc nie odmawiam i kandyduję – mówił z uśmiechem.


Reklama

Sylwester Siadkowski: - Jestem mieszkańcem Sędańska 37 lat. Nie będę bajek opowiadał, że nie wiadomo, co tu narobię, bo wszystko zależy od pana wójta. Jeżeli klepnie jakiś pomysł, to na pewno coś zadziałamy. Jeżeli nie, to niestety, nie damy rady nic zrobić.

Reklama

 

W tajnym głosowaniu wybory wygrał Reinhold Jonik, którego poparło 35 osób. 7 mieszkańców sołectwa swoje głosy oddało na Roberta Litwina, a 4 na Sylwestra Siadkowskiego. Dwa głosy były nieważne.

 

Reinhold Jonik to rocznik 1958. Od urodzenia związany jest z Sędańskiem. Ma żonę Krystynę oraz troje dzieci. Jest rolnikiem, gospodarzy na 40 hektarach.

 

- W przyszłym roku minie sto lat od czasu, gdy rodzina Joników osiedliła się w Sędańsku – mówi pan Reinhold. - Spod Królewca przybył tu mój dziadek i został. Rodzina Joników pochodzi właściwie z Bartąga pod Olsztynem. W Królewcu moi przodkowie mieli swój sklep. Bardzo cieszę się, że ponownie zostałem sołtysem Sędańska, bo to piękne ukoronowanie rodzinnej rocznicy.

 

Obecny na zebraniu wójt Sławomir Wojciechowski skorzystał z okazji, by „załatwić” swoje sprawy. Zaapelował o segregację odpadów komunalnych oraz zagospodarowywanie na przykład popiołu i odpadów zielonych na działkach bądź polu. - To pozwoli nam utrzymać obecną stawkę śmieciową – mówił. - Tona popiołu na na składowisku odpadów kosztuje tysiąc złotych, a od początku roku wyjechało z naszej gminy aż 111 ton takiego odpadu. Przypomnę, że popiół można legalnie zagospodarowywać na działkach bądź polach. Podobnie jest z opadami zielonymi. Tona to 800 zł. A tylko w tym roku oddaliśmy 80 ton tego odpadu.

 

Wójt pochwalił się też tym, że podatki na 2022 rok nie wzrosną. Wysłuchał też potrzeb mieszkańców sołectwa, którzy domagali się równania drogi wiodącej do zabudowań kolonijnych czy przywrócenia do wsi autobusu.Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama

Reklama


Komentarze

 • Szczytno z poważnymi wadami
  Co za bzdura, starosta lansuje się za kwotę 2000 zł. Podczas gdy każdy lekarz rodzinny wykonuje te badania w ramach NFZ.

  Barany


  2022-05-27 06:56:29
 • Sphinx wkroczył do Szczytna, uczta smaków w Twoim zasięgu (sprawdź szczegóły)
  Polecam zamówić jedzenie i udać się na długie zakupy... My czekaliśmy dwie godziny. Przy lemoniadach. Ja rozumiem, że taki dzień, że stoliki prawie wszystkie zajęte, ale ile można czekać na trzy humusy i dwie bułki??

  Mieszkanka


  2022-05-26 22:16:07
 • Miód idzie w parze z opłatkiem
  To sie nazywa smarowanie dupy miodem klechom, milosnikom dzieci.

  kropidło


  2022-05-26 13:45:17
 • Kolizja na przejeździe kolejowym w Dybowie
  Musiało dojść do kolizji na przejeździe kolejowym aż , to dopiero został tunel z porośniętych młodych drzew zlikwidowany.Teraz jest elegancko , dzięki za dobrze wykonaną pracę.

  Można ? , można.


  2022-05-25 19:31:05
 • Sobieski kończy 70 lat
  Szczerze - rzadko tu zaglądam, bo i po co, skoro wszystkie treści poznaję jeszcze zanim trafią one przed oczęta PT Czytelników. Ale zdarza się, że jednak zajrzę. Tym razem trafiłam na \"Sobiecha\", bo to moja szkoła i z sentymentem wspominana. Lektura komentarzy srodze mnie jednak zawiodła. Nie ze względu na ilość, lecz jakość. \"Sobiech\" (niezależnie od patrona zmienianego wraz z systemem) wypuścił z maturalnymi świadectwami tysiące absolwentów. Liczyłam więc na trochę wspomnień, opowieści z lat młodzieńczych, anegdot, historyjek o tym, jak to jakiś pan-prof czy pan-profka walczyli z niesfornymi młokosami i młokoskami (bądź odwrotnie). Niestety. Szkoda.

  Halina Bielawska, matura \'77


  2022-05-25 17:38:14
 • Kat Oliwii zdrowy, jest opinia biegłych
  Czyli pobicie w tym samym dniu innego człowieka to znaczy, że jest to działanie z premedytacją. Więc Sąd nie będzie miał wątpliwości co zrobić dla jego dobra.

  Jogucjusz


  2022-05-25 16:55:40
 • Alternatywy dla papierosów - rzetelna informacja to podstawa
  Ach ci naukowcy i inni mądrale którzy piszą o czymś czego sami nie doświadczyli. Palenie prawdziwych papierosów to bardziej nawyk, niż nałóg, a palenie e-papierosów to jak całowanie się przez szybę.

  Nałogowy palacz


  2022-05-25 15:28:26
 • Został miesiąc na złożenia deklaracji dotyczącej źródeł ciepła
  Ja deklaruję, że będę palił nawet oponami, żeby moja rodzina nie zamarzła zimą, a jak się skończą opony, to napalę bydlakami co, zamknęli polskie kopalnie i zrezygnowali z tanich Ruskich surowców. Zalecam poważnie się nad tym zastanowić, bo jeżeli ludzie zostaną postawieni przed wyborem: przetrwanie rodziny vs bydlaki, które do tego stanu doprowadziły, to zapewniam, że bydlaki już mogą szykować się do odstrzału. Dobrym przykładem jest obecnie Sri Lanka.

  borsux


  2022-05-25 10:04:29
 • Dąb przy Reja „odetchnął” dzięki miejskim drogowcom (zdjęcia)
  Bardzo dobry pomysł i dobrze wykonana robota. Brawo.

  Mieszkaniec ulicy Reja


  2022-05-25 07:05:28
 • Seniorzy chcą... tańczyć
  Panie Jerzy źle Pan wygląda w towarzystwie tych popleczników partyjnych. W zamian za pomoc wszyscy seniorzy będą musieli głosować na PSL i Pan również!

  Radek


  2022-05-25 06:30:51

Reklama