Jacek Młodziński z Elganowa, sołtysem został przypadkiem. - To był taki wypadek przy pracy - mówi z uśmiechem. - Z czasem sołtysowanie weszło mi w krew. Nie ma tu filozofii. Podchodzę do tego obowiązku po gospodarsku i staram się załatwiać sprawy na bieżąco.
Jacek Młodziński sołtysem jest od 2019 roku. Po rezygnacji z tej funkcji poprzedniczki Katarzyny Reman nie było chętnych, by ją zastąpić. On sam również nie palił się do sołtysowania.
- Miałem i mam swoją gospodarkę. Jak coś trzeba było zrobić to się angażowałem po prostu - wspomina tamten czas sołtys Elganowa. - Ale żeby załatwiać sprawy po urzędach, podatkami się zajmować… Nie czułem, że będę w tym dobry.
Jak zatem został sołtysem?
- Ludzie mnie namawiali. Długo, ale im się w końcu udało - mówi Młodziński. - Może i dobrze wyszło. Ostatecznie lubię, jak coś zmienia się na lepsze, a w naszej wsi zawsze jest coś do zrobienia.
Wspomina, że początek sołtysowania nie był łatwy, bo po prostu ze wszystkim był sam. A że boje o sprawy wsi prowadził już wcześniej (w latach 2005-2010 za kadencji burmistrz Pasymia Lucyny Kobylińskiej zabiegał o remonty wiejskich dróg, udało się też wywalczyć dowożenie dzieci autobusem do szkół), więc teraz miał już rozeznanie, co go czeka.
- Za kadencji burmistrza Łachmańskiego udało nam się wyremontować świetlicę wiejską. Kosztowało to 42 tys. zł. Powstało też nowe szambo i instalacja sanitarna - mówi sołtys Elganowa. - Potem z funduszu sołeckiego udało nam się wyposażyć świetlicę w sprzęty AGD i wszystko co potrzebne do normalnego funkcjonowania.
Zaznacza, że odkąd we wsi prężnie zaczęło funkcjonować Koło Gospodyń Wiejskich jest mu łatwiej pełnić rolę sołtysa. - Mam od tych kobiet ogromne wsparcie - mówi. - Razem jest dużo łatwiej i szybciej osiągać to, co się zamierzy.
Ostatnio udało się zorganizować przy świetlicy dodatkowe pomieszczenie na sprzęty gospodarcze i te wykorzystywane przez Koło. Także nowe oświetlenie placu zabaw i naprawić jego uszkodzone elementy.
Plany na przyszłość też są.
- Chcielibyśmy zniwelować teren przy placu zabaw, tam gdzie jest wyschnięty staw - mówi Młodziński. - Rozmawiam o tym z burmistrzem, ale niestety musimy uzyskać pozwolenia od Wód Polskich. Jak się uda, to estetyka tego miejsca będzie dużo lepsza. To wbrew pozorom spora robota.
Z czego najbardziej zadowolony jest sołtys Elganowa?
- Nasza wioska nareszcie zaczęła żyć. Ludzie spędzają wspólnie więcej czasu. Jesteśmy dziś bardziej zżyci niż wtedy, gdy obejmowałem funkcję sołtysa - uważa. - Koło gospodyń robi robotę. Nasza społeczność to już nie tylko Elganowo, ale i Leleszki, z którymi wspólnie organizujemy coraz więcej przedsięwzięć, imprez i spotkań. Będzie tylko lepiej.
Radni powinni się przyjrzeć spółce AQUA. Tam to dopiero marazm.
Juras
2026-06-22 22:01:31
A największe brawa dla burmistrza - za pomysł, odwagę no i za śpiew !! Z najlepszymi życzeniami - spełniania kolejnych marzeń i dalszego , pełnego wsparcia ze strony tej Jedynej !
Tamara J.
2026-06-22 18:20:45
Drugi rząd od góry, druga pani od lewej to pani Prząda.
Tutejsza
2026-06-22 16:38:30
\"mogę tylko porównać postawę rządu i władz Warszawy, które zareagowały na przekręt błyskawicznie\" - Drogi autorze, prezydent Trzaskowski był informowany o nieprawidłowościach rok wcześniej, a dyrekcja i zarząd, który był chyba w całości z PO, jeszcze wcześniej.
XxX
2026-06-22 16:11:40
Przepraszam ale Pasym i Kalwa to nie Warmia południowa lecz mazury południowo zachodnie
zdysk
2026-06-22 08:54:18
Piękne
Tomasz
2026-06-21 23:21:36
Ludzie którym bieda nie grozi a za nimi durne plakaciki, za które ktoś zgarnął kasę. To kto poleci ta rakieta z plakatu?
Bartek
2026-06-20 19:47:42
Pan Sławomir to najbardziej pracowity człowiek jakiego znam. Z pełnym zaangażowaniem wykonywał pracę w administracji skarbowej, jednocześni nie jest mu obca administracja samorządowa. Oby takich osób było jak najwięcej. Pranie Sławku życzę dużo zdrowia i zadowolenie z pracy. Pozdrawiam serdecznie Maria L.
Maria L.
2026-06-20 10:10:57
fejnie było xD
palący jointa na komisariacie
2026-06-19 20:38:44
Bezrobocie najwyższe w województwie, a włodarze dziwnie zadowoleni na tych fotkach - a może to jednak dobra nowina, że bezrobocie wzrosło. Można będzie wówczas pozyskać środki z budżetu państwa na nowe miejsca pracy, a w tym celu można będzie pojechać np. do Olsztyna. Póki co bezrobotni mogą sobie w lato dorobić na grzybach i jagodach, które zbiorą w lesie, którego jeszcze nie wycięto.
zbieracz grzybów
2026-06-19 20:36:33