Czwartek, 15 Maj
Imieniny: Bonifacego, Julity, Macieja -

Reklama


Reklama

Pieniądze czekają na chętnych


 

Tylko na najróżniejsze działania z zakresu szeroko pojętej edukacji jest w tym roku do wzięcia jeszcze 100 milionów złotych, a łącznie na projekty z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki – 300 milionów. - To już ostatnie pieniądze i ostatni rok ich rozdysponowania, ...


  • Data:

 

Tylko na najróżniejsze działania z zakresu szeroko pojętej edukacji jest w tym roku do wzięcia jeszcze 100 milionów złotych, a łącznie na projekty z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki – 300 milionów. - To już ostatnie pieniądze i ostatni rok ich rozdysponowania, a jest ich tym razem dwa razy więcej niż w latach poprzednich – mówi Małgorzata Hołubiec, kierownik Regionalnego Ośrodka EFS w Olsztynie.

Ośrodek zachęca potencjalnych beneficjentów do aplikowania o środki podczas specjalnie organizowanych seminariów. Jedno z nich, skierowane przede wszystkim do przedstawicieli placówek oświatowych, odbyło się w Szczytnie w środę, 17 kwietnia. O tym, jakie są pieniądze, na co i dlaczego, mówi Małgorzata Hołubiec.

Na jakie cele można otrzymać dotację?

Aktualnie trwają konkursy w ramach działań od 6 do 9 POKL. Są to, co ważne, konkursy otwarte, więc wnioski można składać praktycznie w każdej chwili. Dwa, skierowane do szkół zajmujących się kształceniem ogólnym i szkół zawodowych, zostały chwilowo zawieszone ze względu na bardzo dużą liczbę złożonych projektów. Te są weryfikowane na bieżąco i nie jest wykluczone, że w niedalekiej przyszłości można będzie i w tych działaniach nadal aplikować.

Numeracja działań nie wszystkim jest znana. Może coś więcej...

Na przykład działanie 9.1.1. dotyczy przedszkoli. Mowa tu o tworzeniu nowych placówek, ale tylko na konkretnie wytypowanych obszarach, gdzie jest najmniej miejsc dla dzieci w takich placówkach. Można też w ramach tego działania starać się o środki na rozszerzenie działalności już istniejących przedszkoli, bo chodzi głównie o utworzenie nowych miejsc. I nie ma znaczenia, kto jest właścicielem czy inaczej organem prowadzącym danego przedszkola. Mogą się ubiegać o pieniądze same instytucje, samorządy czy tez organizacje lub osoby prywatne, prowadzące przedszkola. Działanie 9.4. - to dokształcanie nauczycieli, działanie 8.1.1. - szkolenia i doradztwo dla przedsiębiorstw, 6.1.1. - aktywizacja zawodowa osób bezrobotnych itd. Jak więc widać, spektrum działań z zakresu EFS jest szerokie i praktycznie każdy, poza osobami fizycznymi, może tam znaleźć dla siebie działanie, w ramach którego może coś dodatkowo zrobić za zewnętrzne pieniądze. Wszystkie niezbędne informacje można znaleźć na stronie: www.efs.warmia.mazury.pl


Reklama

Jeśli jednak wniosków w niektórych przynajmniej dziedzinach, jest już więcej niż pieniędzy, to po co namawiacie do tworzenia wniosków, pracy, które może się okazać niepotrzebna?

Promujemy EFS, szkolimy i namawiamy do aplikowania na terenie powiatów tak, aby alokacja pieniędzy była w miarę równomierna. Nie szkolimy Olsztyna, bo tam już nikogo nie trzeba namawiać do sięgania po „darmowe pieniądze”. Są jednak powiaty „niszowe”, gdzie wskaźnik wykorzystania i aplikowania po pieniądze z EFS jest bardzo niski. Fatalnie to wygląda na przykład w Mrągowie czy Nidzicy. W Szczytnie jest całkiem nieźle, ale przecież może być lepiej. Zresztą na dzisiejsze seminarium w Szczytnie przyjechały osoby także z Mrągowa i Nidzicy.

Skąd aż tyle pieniędzy w tym roku?

Między innymi z nagrody, przyznanej naszemu województwu za dobre wykorzystanie wcześniej przydzielonych środków. Ta nagroda to dodatkowe 60 mln euro. Część już została rozdysponowana w ubiegłym roku, ale sporo zostało. Dostaliśmy te dodatkowe pieniądze nie tylko za to, że było dużo chętnych i dużo działań, ale i za to, że te działania były rzetelnie przeprowadzone, że dobrze przygotowywano dokumentację, że dotacje były prawidłowo i skrupulatnie rozliczane.

Ale nie obyło się i bez problemów...

Bywały, bo nie zawsze chętni na dodatkowe pieniądze rozumieją, jakim naprawdę celom społecznym maja one służyć. Zdarzały się na przykład sytuacje, że samorządy likwidowały, zamykały przedszkole istniejące po to, by wykazać, że nie mają takiej placówki i że potrzebują na nią pieniędzy. Aby zapobiegać tego rodzaju manipulacjom nieustannie modyfikowane są warunki otrzymania środków i kryteria. Ma to swoje dobre strony, bo jednocześnie za każdym razem są te wymagania łagodniejsze, łatwiej jest przygotować projekt, a na pewno warto to zrobić teraz, jak najszybciej, bo pieniędzy jest wciąż dużo.

Reklama

Przy okazji mogę się chyba pochwalić, a właściwie wszyscy mieszkańcy województwa możemy się chwalić tym, że po niedawnym audycie wykorzystania EFS Komisja Europejska bardzo wysoko oceniła województwo warmińsko-mazurskie, najlepiej spośród wszystkich ocenianych regionów. Szkoda by było, gdybyśmy tej wysokiej lokaty nie utrzymali.

Rozmawiała Halina Bielawska

Fot. Tomasz Mikita



Komentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze

Reklama