Środa, 22 Maj
Imieniny: Emila, Neleny, Romy -

Reklama


Reklama

Nowa chirurgia i oddział ratunkowy już działają


W piątek w szpitalu w Szczytnie uroczyście otwarto nowy oddział chirurgiczny. Sześć dni później uruchomiono Szpitalny Oddział Ratunkowy. - Na przestrzeni ostatnich lat w szpital zainwestowaliśmy ponad 50 mln zł – mówi Jarosław Matłach, starosta szczycieński. - Wszystko po to, aby skuteczniej i w lepszych warunkach dbać o zdrowie naszych mieszkańców – dodaje. Działania samorządu chwalą lekarze, w tym doktor Piotr Troska, jeden z lepszych specjalistów chirurgii w regionie.


  • Data:

Co ważne zmiany w szpitalu w Szczytnie dostrzegają sami pacjenci.

 

- Inwestycja robi wrażenie, wygląda wszystko jak na filmach – mówi z uśmiechem Janina Walczak, którą spotkaliśmy na jednym z korytarzy. - Przyszłam odwiedzić tu mamę. Miała zabieg endoskopowy. Zmienia się też personel, bo widziałam mnóstwo młodych lekarzy i pielęgniarek. Wydaje mi się też, że jest więcej uśmiechu i życzliwości. To dobrze, bo chorzy i ich rodziny tego też potrzebują.

 

Szefem oddziału chirurgicznego jest Piotr Troska.

 

- W tym przypadku nazwisko oddaje w pełni jego podejście do pacjentów – mówi nam jeden z nich. - To naprawdę znakomity lekarz i ma doskonałe podejście do chorych.

 

Chirurgia to 30 łóżek z możliwością zwiększenia tej liczby o 9 dodatkowych. W dniu otwarcia 24 łóżka były zajęte.

 

W uroczystym otwarciu wzięli udział między innymi profesor Jadwiga Snarska, wojewódzki konsultant chirurgii, profesor Artur Kwiatkowski, transplantolog oraz zastępca dyrektora olsztyńskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia Joana Eljasiak.

 

- Jestem zachwycony, jak to w Szczytnie wszystko działa – mówi Piotr Troska, ordynator chirurgii. - To mój trzeci powiat i nigdzie tak dobrze nie było.


Reklama

 

Te słowa potwierdza profesor Snarska.

 

- Ogromnie się cieszę, że przybywa w naszym województwie tak pięknych i doskonale wyposażonych oddziałów – mówi. - To światowa półka. Pan doktor Troska zbudował tu też doskonały zespół specjalistów. Inne ośrodki patrzą na pewno na Szczytno z zazdrością. Ze szpitalem w Szczytnie jestem związana też emocjonalnie – dodaje. - 30 lat temu w okolicy uległam wypadkowi komunikacyjnemu. Trafiłam tu z pięcioma innymi osobami z czołówki. Udzielono nam pomocy na naprawdę bardzo wysokim poziomie.

 

- Jestem dumny i szczęśliwy, że udało nam się zrealizować to, co zaplanowaliśmy w 2016 roku – mówił z kolei Jarosław Matłach, starosta szczycieński. - Dzięki naszym działaniom szpital był też miejscem walki z pandemią, ważną częścią krajowego frontu, dziś z kolei polepszy warunki pacjentów, lekarzy, personelu. Ale mamy plany i marzenia na więcej, na przykład na wybudowanie nowego bloku operacyjnego. Na przestrzeni tych lat zainwestowaliśmy w szpital ponad 50 mln zł.

 

- Nasz szpital stale się rozwija – mówi z uśmiechem Beata Kostrzewa, dyrektor placówki. - Nie są to łatwe działania, ale dają satysfakcję. Wiemy, że robimy to dla naszych mieszkańców. Pomieszczenia po starej chirurgi adaptujemy na zakład opiekuńczo – leczniczy dla osób starszych i przewlekle chorych. Modernizujemy też OIT. Ten sukces to zasługa wielu ludzi. Pana starosty, radnych, ale też lekarzy, pielęgniarek, całego personelu. Bardzo im dziękuję za wyrozumiałość, cierpliwość i zaufanie.

Reklama

 

W środę, 28 września uroczyście otwarto 10-łóżkowy Szpitalny Oddział Ratunkowy: 2 łóżka intensywnej opieki, 4 obserwacyjne oraz 4 do diagnostyki wstępnej. Jego ordynatorem jest doktor nauk medycznych Aleksander Stankiewicz.

 

SOR zwiększy bezpieczeństwo w naszym powiecie. W nagłych przypadkach mieszkańcy będą mieli pomoc „od ręki” 24 godziny na dobę. Ale nie każdy będzie mógł skorzystać z tej pomocy.

 

- W SOR będzie działał triaż, czyli segregacja pacjentów pod względem ich stanu zdrowia, zagrożenia życia – wyjaśnia Beata Kostrzewa, dyrektor szpitala w Szczytnie. - Czy pacjent wymaga natychmiastowej pomocy, czy może czekać, czy w ogóle nie kwalifikuje się do pomocy na SOR. Bo przypomnę, że w budynkach szpitala działa też nocna i świąteczna pomoc, gdzie pacjenci z lżejszymi dolegliwościami powinni się głównie kierować. SOR z załażenia przeznaczony jest do nagłych przypadków ratujących życie.

 

Szpital w Szczytnie ma w tej chwili pięć oddziałów: interna, chirurgia, położnictwo z ginekologią, dziecięcy oraz OIT. Dysponuje 135 miejscami. Pracuje tam 250 osób na etatach i około 140 na kontraktach. Około 60 osób to lekarze.Komentarze do artykułu

ABC

I oczywiście kropidełko w środku, bez kropidełka w tym dziwnym kraju już nic nie może się odbyć.

Czyli...

390 osób zatrudnionych, z czego 60 lekarzy. Na 135 miejsc. ???

Gabi

Jesteśmy dumni. Gratulacje!

ika

Jeszcze żeby tylko udało się zatrzymać uciekających za granicę lekarzy...

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama


Komentarze

Reklama