To jedna z największych i najbardziej wyczekiwanych inwestycji społecznych w historii gminy Wielbark. Budowa pierwszego samorządowego żłobka dobiega końca, a wszystko wskazuje na to, że dzieci przekroczą próg placówki już we wrześniu. Powstający przy ul. Targowej obiekt ma zapewnić opiekę dla 24 najmłodszych mieszkańców gminy — z możliwością dalszej rozbudowy.
– Jesteśmy naprawdę blisko zakończenia tej inwestycji. Wykonawca ma termin do końca maja i wszystko wskazuje na to, że zostanie on dotrzymany. Chcemy, żeby żłobek ruszył od września albo najpóźniej pod koniec września – mówi burmistrz Wielbarka Jerzy Szczepanek.
Placówka będzie nosiła nazwę „Bajkowa Kraina”. Uchwałę o jej utworzeniu radni przyjęli jednogłośnie.
Żłobek powstaje przy ulicy Targowej. Budynek od początku projektowano z myślą o przyszłości. Gmina zakłada możliwość rozbudowy, jeśli w kolejnych latach wzrośnie liczba dzieci lub zmieni się sytuacja demograficzna.
– Przygotowaliśmy ten obiekt tak, aby można go było rozbudować. Węzeł sanitarny i żywieniowy został zaplanowany w taki sposób, by w razie potrzeby dobudować kolejne sale – tłumaczy burmistrz.
Na początku żłobek będzie dysponował 24 miejscami. Jedna sala została przygotowana dla ośmiorga dzieci, druga dla szesnastu.
Władze gminy nie ukrywają, że inwestycja ma związek także z planowanym rozwojem regionu i pojawieniem się nowych mieszkańców w związku z rozbudową jednostek wojskowych.
– Zakładamy, że za kilka lat potrzeby mogą być większe. Chcemy być na to gotowi – dodaje Szczepanek.
Koszt inwestycji wynosi dokładnie 3 mln 867 tys. 426 złotych brutto. Gmina pozyskała na realizację zadania ponad 1,69 mln zł dofinansowania z programu Maluch Plus w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Pozostałą część samorząd pokrywa z własnych środków.
Jak podkreśla burmistrz, koszty były wyższe m.in. przez konieczność wykonania dodatkowej infrastruktury.
– Musieliśmy wybudować parking, drogę dojazdową i całe uzbrojenie terenu. To podniosło koszt inwestycji, ale dzięki temu powstanie nowoczesny i funkcjonalny obiekt – zaznacza.
W najbliższych tygodniach gmina planuje rozpoczęcie procedury związanej z wyborem dyrektora placówki. Nabór ma ruszyć latem, by nowa osoba mogła przygotować organizacyjnie start żłobka.
Dla wielu mieszkańców Wielbarka będzie to historyczny moment. Dotąd rodzice najmłodszych dzieci często musieli organizować opiekę na własną rękę albo korzystać z placówek poza gminą. Teraz ma się to zmienić.
Podoba mi się zaproszę żonę na wycieczkę .
Franek66
2026-06-15 07:49:34
Tak to jest, jak brzegi zabudowane. Jezioro ok, ale bylam raz i nigdy więcej.
Gabi
2026-06-14 19:30:23
Plac zabaw dla dzieci w miejscowości Jurgi do zwiedzania a przewodnikiem będzie sołtys.
Zaproszenie dla pani radnej z tego okręgu wyborczego.
2026-06-14 11:00:25
Generalnie to życzę powodzenia ale najpierw to trzeba by wpompowac naprawdę grube miliony w Pqsym, żeby turysta chciał tu specjalnie przyjechać, a może się mylę...
Romek
2026-06-14 05:29:42
Znam \"przedwojenny Pasym\" ze starych fotografii i marzyłem o powrocie do \"historii\" - BRAWO, BRAWO, BRAWO !!! Dziękuję pięknie i serdecznie pozdrawiam POMYSŁODAWCÓW I REALIZATORÓW!!!
Bogdan Dąbrowski
2026-06-13 23:38:56
Czy na Kalwie nie obowiązuje strefa ciszy?
Czytelnik
2026-06-13 17:26:02
Gratulacje Brawo za pomysł
Joanna
2026-06-13 13:42:31
Tiaaa...Podkarpacie faktycznie jest sławne xd Ukraińcy chyba potrzebują nowych taśm, na polityków.
Polak
2026-06-12 09:05:38
Burmistrz Nowociński, to bliski kuzyn męża Lidii Masłowskiej, tak więc konkurs rozstrzygnięty bezproblemowo ;)
Pasymiak
2026-06-12 02:29:56
Mam nadzieję, że wyciągnie wnioski i pójdzie się leczyć.
Grzegorz
2026-06-11 22:55:03