Poniedziałek, 15 Kwiecień
Imieniny: Adolfiny, Odetty, Wacława -

Reklama


Reklama

Michalina P. i Michał J. staną przed sądem. Rusza proces o znęcanie się i usiłowanie zabójstwa kilkumiesięcznego dziecka


Do Sądu Okręgowego w Olsztynie wpłynął akt oskarżenia przeciwko rodzicom dziecka, które w wyniku znęcania doznało ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Początek procesu planowany jest na 15 marca 2024 r.Prokuratura Okręgowa w Olsztynie w dniu 29 listopada 2023 r. przesłała do Sądu Okręgowego w Olsztynie akt oskarżenia przeciwko Michalinie P. i Michałowi J., rodzicom dziecka, które w wyniku znęcania doznało ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

 

Do fizycznego znęcania się ze szczególnym okrucieństwem nad nieporadnym ze względu na wiek, kilkumiesięcznym dzieckiem miało dochodzić w okresie od 2 maja do 27 czerwca 2022 r. w jednej z miejscowości na terenie województwa warmińsko-mazurskiego.

 

Według ustaleń prokuratora, czynu tego miała dopuścić się matka dziecka – Michalina P. Stosowana przez oskarżoną wielokrotnie przemoc wobec małoletniego syna polegała między innymi na szarpaniu dziecka za ręce i nogi, uderzaniu go w różne części ciała, także w głowę, przyduszaniu oraz rzucaniu dzieckiem. Skutkowało to powstaniem u małoletniego pokrzywdzonego licznych obrażeń ciała, w tym złamań kończyn dolnych i górnych oraz rozległych obrażeń głowy.

 

Zdaniem prokuratora, w następstwie tego długotrwałego, rozciągniętego w czasie intensywnego procesu znęcania się nad dzieckiem, Michalina P. usiłowała pozbawić swojego małoletniego syna życia.


Reklama

 

Z uwagi na mnogość i rozległość obrażeń dziecko w dniu 27 czerwca 2022 r. zostało przywiezione w stanie ciężkim na odział intensywnej terapii szpitala w Olsztynie. Powstałe u chłopczyka w wyniku znęcania się obrażenia zostały zakwalifikowane jako ciężki uszczerbek na zdrowiu pod postacią choroby realnie zagrażającej życiu.

 

 

Z kolei Michał J. został oskarżony o zaniechanie opieki nad swoim kilkumiesięcznym synem poprzez brak realnego zaangażowania w jego rozwój oraz stan zdrowia i pozostawienie go pod wyłączną opieką skłonnej do agresywnych zachowań Michaliny P. W ocenie prokuratora, Michał J. takim zachowaniem naraził swojego małoletniego syna na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

 

 

W toku postępowania prokuratorskiego Michalina P. nie przyznała się do przedstawionego jej zarzutu i złożyła wyjaśnienia, w których wskazywała, że nie ma wiedzy, w jaki sposób powstały obrażenia ciała u syna.

 

Reklama

Michał J. także nie przyznał się do zarzucanego mu czynu i złożył wyjaśnienia.

Sąd Okręgowy w Olsztynie wyznaczył już pięć terminów rozprawy. Początek procesu Michaliny P. i Michała J. jest zaplanowany na 15 marca 2024 r.

 

 

Michalina P. obecnie przebywa w areszcie, natomiast wobec Michała J. stosowany jest środek zapobiegawczy w postaci dozoru policji oraz zakazu kontaktowania się ze świadkami w tej sprawie. Nadmienię, że dwoje dzieci oskarżonych w trybie zabezpieczenia zostało umieszczonych w pieczy zastępczej.

 

Sędzia Sądu Okręgowego w Olsztynie

Adam Barczak

Rzecznik Prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie

Olsztyn, dnia 28 lutego 2024 r.Komentarze do artykułu

Znieczulica

bosze teraz rozprawy za nasza kasę, potem do prdla na lata za NASZĄ kasę a nie prościej powiesić czy kulka w łeb za 50groszy?

Napisz

Reklama


Komentarze

Reklama