Reklama

Środa, 17 Czerwiec
Imieniny: Aliny, Anety, Benona -

Reklama


Reklama

Po 70 latach wrócili do swojej szkoły. „Patrzyliśmy na siebie i nagle znów mieliśmy po kilkanaście lat”


Na archiwalnym zdjęciu siedzą jeszcze w szkolnych ławkach. Chłopcy w ciemnych marynarkach, dziewczęta z warkoczami i białymi kołnierzykami. Fotografia powstała ponad 70 lat temu w Szkole Podstawowej w Dźwierzutach. W czwartek jej bohaterowie znów stanęli razem. Tym razem już jako seniorzy.



Większość ma dziś ponad 80 lat. Ale kiedy zaczęły się rozmowy, wspomnienia i śmiech, różnica wieku nagle przestała mieć znaczenie. Spotkanie dawnych uczniów rocznika 1948/49 zorganizował Henryk Biruk. Wszystko zaczęło się od jednej starej fotografii z siódmej klasy. Potem były telefony. Kolejne nazwiska. Szukanie kontaktów. Wspomnienia, które przez dekady gdzieś cicho czekały. I w końcu dzień spotkania.

 

Było wspólne zdjęcie przed dawną szkołą w Dźwierzutach, wejście do budynku, rozmowy o nauczycielach, pierwszych miłościach, szkolnych psotach i czasach, kiedy cała miejscowość żyła zupełnie innym rytmem.


Reklama

 

Dla wielu uczestników był to pierwszy taki powrót od kilkudziesięciu lat.

 

W spotkaniu uczestniczyła także dawna wychowawczyni klasy Elżbieta Cichoszewska. Ma dziś 91 lat.

 

– Patrzyliśmy na siebie i nagle znów mieliśmy po kilkanaście lat – mówił jeden z uczestników spotkania.

 

Były wzruszenia. Długie uściski dłoni. Cisza przy wspominaniu tych, których już zabrakło.

Reklama

I świadomość, że wrócili do świata, którego właściwie już nie ma.

Więcej o niezwykłym spotkaniu dawnych uczniów z Dźwierzut – już wkrótce na www.tygodnikszczytno.pl.

Fot. Zbigniew Gołda



Komentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze

Reklama