Środa, 10 Czerwiec
Imieniny: Anny-Marii, Felicjana, Sławoja -

Reklama


Reklama

Po 70 latach wracają do swojej szkoły. Henryk Biruk znów zbiera dawną klasę z Dźwierzut


Najpierw było stare zdjęcie z siódmej klasy. Potem telefon do koleżanki. Później kolejne nazwiska, wspomnienia i wzruszenia. Teraz wszystko jest już ustalone. Po siedemdziesięciu latach dawni uczniowie Szkoły Podstawowej w Dźwierzutach znów spotkają się razem.



Zjazd rocznika 1948/49 odbędzie się 21 maja 2026 roku.

Uczestnicy spotkają się o godzinie 12.00 przed starą szkołą podstawową w Dźwierzutach. Będzie wspólna fotografia na tle budynku, zwiedzanie szkoły od środka i przejście do Gminnego Ośrodka Kultury.

 

Najważniejszy gość także potwierdził obecność.

Na spotkanie przyjedzie dawna wychowawczyni klasy Elżbieta Cichoszewska. Ma dziś 91 lat.

 

– Bardzo się cieszę, że pani wychowawczyni będzie z nami. To dla wszystkich ogromne przeżycie. W końcu minęło już tyle lat, a my nadal chcemy się spotkać i wrócić do tamtych czasów – mówi Henryk Biruk, jeden z organizatorów zjazdu.


Reklama

 

Jeszcze kilka miesięcy temu nie było pewne nawet to, czy uda się zebrać dawnych uczniów.

 

Pomysł narodził się spontanicznie.

– Koleżanka pokazała mi stare zdjęcie klasy. Popatrzyliśmy na te twarze i pomyślałem: trzeba spróbować odnaleźć ludzi. Zacząłem dzwonić, pytać, szukać kontaktów – opowiadał wcześniej Henryk Biruk.

 

Dziś lista uczestników jest już niemal gotowa.

Dawniej w dwóch klasach uczyło się około 40 uczniów. Wielu rozjechało się po Polsce, część mieszka za granicą, niektórzy już odeszli. Ci, którzy zostali, chcą choć na chwilę wrócić do szkolnych lat.

 

Reklama

Do starej, ceglanej szkoły, która nadal stoi w centrum Dźwierzut.

– Człowiek wraca myślami do zupełnie innego świata. Wtedy wszyscy się znali. Były inne czasy, inne życie, ale te wspomnienia zostały – mówi Henryk Biruk.

 

Organizatorzy podkreślają, że spotkanie ma być przede wszystkim czasem wspomnień, rozmów i powrotu do miejsc, które dla wielu były początkiem całego dorosłego życia.

 

W Dźwierzutach znów zabrzmią dawne nazwiska, szkolne historie i śmiech ludzi, którzy ostatni raz siedzieli razem w ławkach kilkadziesiąt lat temu.

 



Komentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze

Reklama