Sobota, 2 Marca
Imieniny: Halszki, Heleny, Karola -

Reklama


Reklama

Magiel – eksponaty Muzeum Mazurskiego w Szczytnie


W dniu dzisiejszym prezentujemy ze zbiorów etnograficznych Muzeum Mazurskiego w Szczytnie magiel z lat 30. wyprodukowany przez firmę F.L. Scheele GmbH Osterode a.H. (Osterode am Harz w Niemczech).


  • Data:

Magiel jest urządzeniem służącym do prasowania (maglowania), składa się z dwóch ruchomych walców napędzanych ręczną korbą. Przeciskanie przez obracający się cylinder powoduje przesuwanie i rozprasowywanie tkaniny. Maglowaniu poddaje się bieliznę o dużym rozmiarze m.in. pościel, obrusy, zasłony. Pościel nawija się na wałek i zgniata przetaczając między dwiema płaszczyznami. Domowe magle wykorzystywane były również jako wyżymaczki nadmiaru wody z upranych tkanin.


Reklama

 

Prezentowany Prinzess Mangel model nr 4 posiada dwie dębowe rolki o długości 60 cm umieszczone w drewnianej ramie, siłę nacisku na prasowaną tkaninę regulowano za pomocą sprężyny wielopłytowej umieszczonej nad górnym wałkiem. Reklamowany był jako urządzenie z łatwością obsługiwane przez jedną osobę o wydajności wystarczającej nawet dla największego gospodarstwa domowego. Koszt takiego magla w latach 30. wynosił 68 marek niemieckich (Reichsmark), nabywca w ramach zakupu otrzymywał 4 tygodnie na testy urządzenia.

Reklama

 

Magiel do zobaczenia na wystawie etnograficznej poświęconej kulturze materialnej Mazurów.

Mariusz Nowak, Muzeum Mazurskie w SzczytnieKomentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze

Reklama