Podpisana umowa na wykonanie pełnej dokumentacji dla InnoPolice to kolejny już, milowy krok w kierunku realizacji tej inwestycji. Ten ważny dokument parafowali: ze strony inwestora – burmistrz Danuta Górska i skarbnik miasta Alina Gajkowska, ze strony wykonawcy – Tomasz Lella ze Studia Form Architektonicznych PANTEL w Olsztynie.
Studio PANTEL – przypomnijmy – jest zwycięzcą konkursu na projekt architektoniczny. Zgodnie z procedurami i z warunkami konkursu, zwycięstwa miał niejako prawo „pierwokupu” zlecenia na wykonanie pełnej dokumentacji, łącznie z uzyskaniem pozwolenia na budowę, a negocjacje pomiędzy stronami dotyczyły szczegółowych warunków, w tym ceny i terminu.
Samorząd miejski i Studio PANTEL doszły w tych zakresach do porozumienia, czego efektem podpisanie umowy. To ważne dla całego przedsięwzięcia wydarzenia miało uroczystą oprawę, a świadkami składania podpisów byli nie tylko miejscy radni, ale przede wszystkim zaproszeni przedstawiciele organizacji i instytucji, które już mają formalny status partnerów lub też współpracują z samorządem Szczytna w zakresie merytorycznego przygotowania i wyposażenia InnoPolice.
Dokumentacja, wraz z pozwoleniem na budowę ma być gotowa do końca sierpnia przyszłego roku. - Przewidujemy, że sama dokumentacja będzie już przygotowana w czerwcu – informuje burmistrz Danuta Górska . - Pozostałe dwa miesiące to czas na uzyskanie pozwolenia na budowę.
Praca nad dokumentacją będzie się toczyć „wspólnie i w porozumieniu”. Wykonawca będzie na bieżąco udostępniał poszczególne elementy dokumentacji, przede wszystkim te części, które będą już obejmowały wyposażenie poszczególnych segmentów Centrum. - Ta ścisła, bieżąca współpraca pozwoli nam już w toku opracowywania dokumentacji przygotowywać się do kolejnego etapu, czyli przetargu na wykonawstwo – tłumaczy wiceburmistrz Krzysztof Kaczmarczyk. - Będziemy je też konsultować z naszymi partnerami, fachowcami, wręcz autorytetami z poszczególnych dziedzin bezpieczeństwa, które w Centrum będą miały swoje wyodrębnione strefy.
Imponująca już jest lista partnerów, z którymi miasto współpracuje przy przygotowaniu inwestycji. Z niektórymi zawarte zostały oficjalne porozumienia dotyczące partnerstwa, inne – współuczestniczą w procesie inwestycyjnym z przekonania.
Partnerzy i współpracujący:
Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego
Samorząd Powiatu Szczycieńskiego
Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie
Fundacja Krzysztofa Hołowczyca „Kierowca Bezpieczny”
Warmińsko-Mazurski Oddział Straży Granicznej
Port Lotniczy Olsztyn-Mazury
Fundacja AUTRIMPUS
Państwowa Straż Pożarna – Oddział Szkolenia w Olsztynie
Przemysłowy Instytut Motoryzacji
Polski Związek Motorowy – Oddział w Olsztynie
Adam Sobieraj
PZMot Olsztyn-Mazur
Do współpracy przy tworzeniu InnoPolice przekonały nas rozmach, innowacyjność i skala tego przedsięwzięcia. Uważamy je za bardzo przemyślane i unikatowe w skali nie tylko województwa, ale kraju, a nawet Europy. Centrum doskonale wpisuje się w cele statutowe naszej organizacji, do których to celów należy szeroko pojęta promocja zasad bezpieczeństwa. Polski Związek Motorowy jest też aktywny i widoczny na terenie Warmii i Mazur chociażby poprzez organizację dorocznego rajdu w Mikołajkach. Nie mogło więc nas zabraknąć przy tak ważnej dla regionu inwestycji. Prezentowaliśmy jej założenia na forum centralnym PZMot i muszę podkreślić, że koledzy z innych regionów i ze stolicy byli zafascynowani projektem, w pełni popierając ten pomysł.
To inicjatywa, która nie tylko jest ważna dla edukacji w zakresie bezpieczeństwa. W znakomity sposób będzie też promować nasz region. Dla przyszłości InnoPolice niewątpliwie przydatne będzie to, że Polski Związek Motorowy, o wieloletniej tradycji, działa także w strukturach międzynarodowych i na tym międzynarodowym forum będziemy InnoPolice promować i – jestem tego pewien – będziemy się też tym Centrum szczycić w całej Europie.
Wojciech Banasiak
Warmińsko-Mazurski Oddział Straży Granicznej
Wspieramy realizację projektu InnoPolice merytorycznie, profesjonalnie, jeśli chodzi o instalacje, które mają edukować w zakresie bezpieczeństwa w bezpieczeństwa w sferze transgranicznej. W sytuacji, gdy InnoPolice obejmuje tak szerokie spektrum zagadnień związanych z bezpieczeństwem, gdy w projekcie współuczestniczą praktycznie wszystkie inne służby, to nie wyobrażam sobie sytuacji, w której nas mogłoby tam zabraknąć, tym bardziej, że Straż Graniczna jest obecna na terenie województwa co najmniej z tego powodu, że mamy już przecież międzynarodowy port lotniczy, a głównie z tego tytułu, że po części granicą województwa jest też granica państwa.
Z pewnością istotne dla naszej decyzji o współpracy jest to, że jest to świetny pomysł. O ile się orientuję, nie ma takiego przedsięwzięcia ani w kraju, ani nawet w Europie.
Fot. Materiały Promocyjne UM Szczytno
A kto ten Wilczek, że aż taki artykuł o niej m piszą?
Rafał
2026-06-17 16:58:24
Ten człowiek ma zdolności do likwidacji i zamykania
Bodzio
2026-06-17 09:21:02
Te Spaliny sławne ze złej strony . Wczesniej pedofila złapali , teraz 3, 8 promyka. Szofer
konrado
2026-06-16 22:12:28
Uuuu to w restauracji grota pewnie szambo wybija że zmywarki
Mieszkaniec
2026-06-16 21:22:40
Dzień dobry Państwu. No wreszcie ktoś odważył się powiedzieć to głośno! Pani Radna Malwina Prusińska słusznie „męczy” odpowiednie osoby o temat Dworca PKS, bo — nie oszukujmy się — ten plac wygląda tak, jakby czas zatrzymał się tam w 1981 roku i od tamtej pory nikt nie miał odwagi tam zajrzeć. Wstyd to mało powiedziane. Nie wiem, czy Pan Michał Trusewicz faktycznie był na tym dworcu osobiście, czy tylko widział go na zdjęciu z satelity, ale skoro już rozmawiamy o transporcie, to mam kilka pytań, które aż proszą się o odpowiedź. Może jakaś kompetentna osoba z ratusza pochyli się nad tym postem — choćby na tyle, żeby nie dostać skurczu pleców. Do rzeczy: 1) Kto wydał pozwolenie dla przewoźników EGER, IKEA i całej reszty floty kosmicznej na parkowanie na parkingu przy Andresa/Lipperta? Bo wygląda to jak prywatny terminal lotniczy, tylko bez samolotów. 2) Czy właściciele tych pojazdów płacą za parkowanie? Pytam, bo parking wygląda jak powierzchnia Marsa po gradobiciu — kratery, jeziora po deszczu i dekoracje w postaci pustych butelek. NASA mogłaby tam kręcić dokument o terraformacji. 3) Dlaczego te autobusy jeżdżą przez Lipperta? Mieszkańcy mają tam survival na co dzień, a przejście przez ulicę to jak gra w „Froggera” na poziomie hard. 4) Co z autami lokalnego zbieracza skarbów? Pan został przegoniony spod Starostwa, więc przeniósł się na parking i dalej parkuje swoje rydwany pełne… powiedzmy: „kolekcji”. Czy naprawdę nie ma sposobu, żeby zakończyć tę epopeję? 5) Czy Straż Miejska lub Policja może tu zareagować? W końcu to centrum miasta, a nie strefa wolnego handlu i dowolnego parkowania. 6) I na koniec — hit sezonu. Pseudo‑przystanek na Pasymskiej, vis‑à‑vis Biedronki, na drodze krajowej 53. Autobusy zatrzymują się na jezdni, zatoki brak, linie ciągłe jak mur chiński — wyminąć się nie da, więc rano korek jak w Warszawie, tylko bez metra. Zgodnie z przepisami decyzję o lokalizacji przystanku wydaje zarządca drogi, czyli GDDKiA (albo miasto, jeśli ma zgodę). No i pytanie: kto uznał, że to dobre miejsce? Bo wygląda to jak żart, tylko nikt się nie śmieje.
MilczącyMyśliciel
2026-06-16 14:58:26
Brawo, Kaiser Wilhelm II lubi to!
Klasyk
2026-06-16 14:27:07
Na kolejowej mapie Warmii i Mazur właśnie dzieje się coś, czego mieszkańcy Wielbarka nie widzieli od ponad trzech dekad. Po 34 latach pociągi Intercity znów zatrzymają się w ich miejscowości. - Gwoli sprostowania - spółka PKP IC powstała w 2001 r, więc Wielbark nie mógł czekać na jej pociągi 34 lata
wolf
2026-06-16 11:08:10
gratuluję szczycieńskiej policji brawurowej akcji, teraz czuję się bezpieczniej
20 porcji dilerskich
2026-06-16 10:11:23
Podoba mi się zaproszę żonę na wycieczkę .
Franek66
2026-06-15 07:49:34
Tak to jest, jak brzegi zabudowane. Jezioro ok, ale bylam raz i nigdy więcej.
Gabi
2026-06-14 19:30:23