Wtorek, 30 Maj
Imieniny: Benity, Maksymiliana, Teodozji -

Reklama


Reklama

Jakie złote monety bulionowe najlepiej kupić? Poradnik dla początkujących


Niskie oprocentowanie lokat bankowych oraz coraz wyższa inflacja sprawiają, że wiele osób poszukuje alternatywnych metod inwestowania.


  • Data:

Nie brakuje tych, którzy decydują się na ulokowanie oszczędności w metalach szlachetnych. Największym zainteresowaniem wśród polskich inwestorów cieszy się złoto. Może ono mieć postać sztabek lub monet bulionowych. Mimo że cena złotych monet bulionowych jest wyższa, to na zainwestowanie w nie decyduje się mnóstwo osób. Monet bulionowych jest wiele, każdy może wybrać zarówno te bardziej lub mniej popularne.

Czym są monety bulionowe?

Tak nazywa się monety, które zostały wykonane ze złota albo srebra. Zarówno jedno, jak i drugie bite są wyłącznie w celach inwestycyjnych. Ponadto w odróżnieniu od monet kolekcjonerskich czy okolicznościowych ich nakład jest nieograniczony. Waga zarówno złotych, jak srebrnych monet bulionowych zawsze jest podawana w uncjach trojańskich.

Uncja trojańska odpowiada wadze 31,1035 grama. W sprzedaży dostępne są złote monety bulionowe o bardzo różnej wadze. Największym zainteresowaniem cieszą się te o wadze jednej uncji. Niektórzy dealerzy proponują też złote monety bulionowe o wadze pół uncji.

Jakie złote monety bulionowe są najbardziej popularne?

W swoim składzie złote monety bulionowe zawierają nie tylko złoto, ale także niewielką domieszkę srebra i miedzi. Można też kupić złote monety, które zostały wybite z czystego złota. Są one bardzo delikatne, dlatego też należy przechowywać je w odpowiednich warunkach. Pierwszą monetę bulionową wybito w 1967 roku w Republice Południowej Afryki. Otrzymała ona nazwę Krugerrand. Do dzisiaj jest to jedna z najbardziej popularnych monet bulionowych. Popularnością cieszą się także

  • Wiedeński Filharmonik;

  • Australijski Złoty Kangur;

  • Amerykański Orzeł.

Warto wiedzieć, że my także mamy własną złotą monetę bulionową. Jest nią bity od 1995 roku Orzeł Bielik.

Gdzie bezpiecznie kupić złote monety?

Każdy, kogo interesują złote monety inwestycyjne może je dzisiaj kupić w Polsce bez najmniejszych problemów. Są one dostępne między innymi na rynku wtórnym lub u sprawdzonych dealerów jak Flyingatom. Tę formę zakupu zdecydowanie jednak odradzamy. Nigdy bowiem nie ma pewności, że nie trafimy na oszusta. Orła Bielika najbezpieczniej jest kupić bezpośrednio u emitenta, czyli w jednym z oddziałów Narodowego Banku Polskiego. Sprzedaż tej monety prowadzi także Mennica Polska. Inne złote monety można kupować u sprawdzonych dealerów, których na polskim rynku działa naprawdę wielu. Dealerzy prowadzą sprzedaż zarówno stacjonarną, jak i online.

Co jeszcze warto wiedzieć o inwestowaniu w złote monety?

Za złote monety bulionowe można zapłacić nie tylko gotówką, ale także kartą płatniczą bądź przelewem. Dla osób, które decydują się ulokować posiadane oszczędności w złote monety istotne jest to, że inwestycja ta zwolniona jest z podatku od zysków kapitałowych. Niemniej ważne jest też to, że inwestowanie w złote monety przynieść może naprawdę niemałe zyski. Na pewno inwestując w zakup złotych monet inwestycyjnych, można uchronić swoje oszczędności przed spadkiem ich wartości. Komentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze

Reklama