„Sztuka lokalna – plenery, tańce ludowe i drama matematyczna” to tematyka trzecich warsztatów międzynarodowych, zorganizowanych w ramach projektu „Przez zdolności artystyczne do rozwiniętych umiejętności podstawowych ”Programu ERASMUS +, w których uczestniczyła młodzież i nauczyciele (łącznie 14 osób) Gimnazjum z Rozóg. Tym razem odbyły się one w Słowenii, niewielkim kraju, którego obszar można porównać do wielkości województwa warmińsko – mazurskiego, a który kryje w sobie ogromne bogactwo kulturowe i niezwykłe uroki krajobrazu.
Młodzież polska, grecka, chorwacka i słoweńska pracując wspólnie w 3 zespołach: teatralnym, muzycznym i plastycznym, miała okazję rozwijać swoje zdolności artystyczne, umiejętności językowe i matematyczne.
Celem była matematyczna improwizacja teatralna prezentowana na zakończenie warsztatów, do której włączono także rodziców. Wszyscy uczestnicy wykazali się dużym zaangażowaniem w realizacji tego przedsięwzięcia i świetnie się bawili.
Podczas spotkania w Słowenii uczestnicy projektu wzięli także udział w zajęciach garncarstwa artystycznego, mogli też nauczyć się wykonywać nadruki na koszulkach.
Ważnym punktem warsztatów była międzynarodowa konferencja nauczycieli. Miała ona na celu wymianę tzw. dobrych praktyk na temat rozwijania kompetencji uczniów. Swoje pomysły na pracę z uczniami zaprezentowali również polscy nauczyciele.
W Słowenii nastąpiło również rozstrzygnięcie międzynarodowego konkursu plastycznego „Mój kraj” oraz wernisaż nagrodzonych prac. Na 300 prac zgłoszonych do konkursu, I miejsce zajęła Zuzanna Kaczmarczyk a wyróżnienie Zuzanna Madej – uczennice Gimnazjum w Rozogach.
Oprócz zajęć warsztatowych, które odbywały się w bardzo nowocześnie wyposażonej szkole, uczestnicy wyjazdu mogli oczywiście zwiedzić okolice miejscowości Kamnik i poznać słoweńską kulturę. Odwiedzili też stolicę Słowenii – Ljubljanę, a w niej Starówkę, zabytkowy zamek oraz Muzeum Szkolnictwa, w którym młodzież przeniosła się w czasie, uczestnicząc w lekcji z obowiązującymi XIX – wiecznymi zasadami dotyczącymi stroju, sposobu zachowania a także stosowanych kar.
Największe wrażenie zrobiła jednak na uczestnikach wyprawa w góry, na Wielką Planinę – halę położoną w samym sercu Alp Kamnickich. Tam młodzież wraz z opiekunami podziwiała piękne alpejskie widoki oraz wioskę pasterską, w której rolnicy do dziś wypasają krowy (nie owce).
Uczestnicy wyjazdu podzielili się wrażeniami z pobytu w Słowenii z rodzicami i zaproszonymi gośćmi podczas listopadowej wywiadówki. Wszyscy podkreślali wielką życzliwość, gościnność i otwartość słoweńskich rodzin, u których mieszkali uczniowie. Wielokrotnie wspominali również jak wielkie znaczenie dla ich rozwoju miał ten wyjazd i to nie tylko ze względu na praktyczne wykorzystanie języka angielskiego.
Gimnazjaliści z Rozóg
Radni powinni się przyjrzeć spółce AQUA. Tam to dopiero marazm.
Juras
2026-06-22 22:01:31
A największe brawa dla burmistrza - za pomysł, odwagę no i za śpiew !! Z najlepszymi życzeniami - spełniania kolejnych marzeń i dalszego , pełnego wsparcia ze strony tej Jedynej !
Tamara J.
2026-06-22 18:20:45
Drugi rząd od góry, druga pani od lewej to pani Prząda.
Tutejsza
2026-06-22 16:38:30
\"mogę tylko porównać postawę rządu i władz Warszawy, które zareagowały na przekręt błyskawicznie\" - Drogi autorze, prezydent Trzaskowski był informowany o nieprawidłowościach rok wcześniej, a dyrekcja i zarząd, który był chyba w całości z PO, jeszcze wcześniej.
XxX
2026-06-22 16:11:40
Przepraszam ale Pasym i Kalwa to nie Warmia południowa lecz mazury południowo zachodnie
zdysk
2026-06-22 08:54:18
Piękne
Tomasz
2026-06-21 23:21:36
Ludzie którym bieda nie grozi a za nimi durne plakaciki, za które ktoś zgarnął kasę. To kto poleci ta rakieta z plakatu?
Bartek
2026-06-20 19:47:42
Pan Sławomir to najbardziej pracowity człowiek jakiego znam. Z pełnym zaangażowaniem wykonywał pracę w administracji skarbowej, jednocześni nie jest mu obca administracja samorządowa. Oby takich osób było jak najwięcej. Pranie Sławku życzę dużo zdrowia i zadowolenie z pracy. Pozdrawiam serdecznie Maria L.
Maria L.
2026-06-20 10:10:57
fejnie było xD
palący jointa na komisariacie
2026-06-19 20:38:44
Bezrobocie najwyższe w województwie, a włodarze dziwnie zadowoleni na tych fotkach - a może to jednak dobra nowina, że bezrobocie wzrosło. Można będzie wówczas pozyskać środki z budżetu państwa na nowe miejsca pracy, a w tym celu można będzie pojechać np. do Olsztyna. Póki co bezrobotni mogą sobie w lato dorobić na grzybach i jagodach, które zbiorą w lesie, którego jeszcze nie wycięto.
zbieracz grzybów
2026-06-19 20:36:33