Sobota, 28 Maj
Imieniny: Amandy, Jana, Juliana -

Reklama


Reklama

Duchowny zakażony, sanepid w Szczytnie apeluje o spokój


Służby sanitarne ze Szczytna wygaszają szpitalne ognisko koronawirusa. Niestety na horyzoncie pojawia się nowe. Może ono dotyczyć Domu Pomocy Społeczne w Szczytnie. Zakażone wirusem są duchowny i osoba z personelu medycznego, które miały kontakt z mieszkańcami DPS. Obie te osoby są już w izolacji. - Prowadzimy dochodzenie epidemiologiczne w tej sprawie – mówi Tomasz Liwartowski, dyrektor szczycieńskiego sanepidu. - Osobiście kontaktujemy się z osobami, które mogłyby być narażone. Jeśli się nie skontaktowaliśmy, to oznacza, że taka osoba nie jest zagrożona koniecznością objęcia kwarantanną – uspokaja dyrektor.W najbliższym czasie dojdzie do spotkania powiatowego sztabu kryzysowego. Włodarze samorządów i jednostek odpowiedzialnych za bezpieczeństwo w powiecie będą rozmawiali z powiatowym inspektorem sanitarnym o sytuacji i procedurach działania.


Reklama

 

Reklama

- Zbyt dużo narosło wokół zakażeń osoby duchownej nieprawd, które powodują niepotrzebne zamieszanie i niepokój wśród mieszkańców – wyjaśnia dyrektor Liwartowski. - Samo uczestnictwo w celebracji, różańcu, czy mszy bądź uroczystości pogrzebowej nie kwalifikuje wszystkich osób do kwarantanny. Jeśli uczestnicy mieli odpowiedni dystans, środki ochrony indywidualnej, czyli maseczki, przyłbice, ryzyko zakażenia jest znikome. Dotyczy to tak samo przyjmowania komunii świętej od tego duchownego. Wirus nie przenosi się drogą pokarmową. Nie ma żadnych potwierdzonych naukowo na to dowodów. Wirus rozprzestrzenia się za pomocą aerozolu powietrza, czyli drogą kropelkową. Oddech, kichnięcie - tak. Pokarm - nie. Uczestnicy uroczystości z tą osobą duchowną muszą wiedzieć, że aby były przesłanki do uznania, że doszło do zakażenia musiałoby zostać złamanych kilka zasad: uczestnicy musieliby być bez środków ochrony osobistej, dystans pomiędzy nimi a osobą zakażoną musiałby być mniejszy niż 1,5 metra i być dłuższy niż 15 minut. Jako sanepid prowadzimy postępowanie epidemiologiczne i sami kontaktujemy się z tymi osobami, które według naszych procedur mogły być narażone na ten niebezpieczny kontakt. Dotyczy to na przykład osób, które ubierały duchownego w zakrystii (kościelny, wikary) bądź osób, które na przykład zamawiały msz albo omawiały szczegółowo inne losowe sytuacje z tym duchownym i miały z nim indywidualny, bezpośredni kontakt. Mamy listę takich osób, kontaktujemy się z nimi. Są objęte przez nas kwarantanną. Jeśli nie skontaktowaliśmy się z kimś, to oznacza, że te osoby nie są w grupie ryzyka. Jednocześnie apeluję do osób, które stwierdzą u siebie objawy charakterystyczne dla koronawirusa. Proszę o kontakt telefoniczny ze swoim lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, szpitalem zakaźnym w Ostródzie lub Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną.

 Komentarze do artykułu

Ptychu

Bojcie sie wirusa hahaha

J16

JEŚLI MIAŁ WYNIK POZYTYWNY, TO KWARANTANNA OBOWIĄZKOWA, CO ON PIERD..., ŻE MIMO POZYTYWNEGO MOŻNA SIĘ UDZIELAĆ SPOŁECZNIE. TEN KSIĄDZ BYŁ W URZĘDACH, UDZIALAŁ KOMUNII W DPS I UDZIELIŁ KULKU CHRZTÓW, TU PARAGRAF GROZI A NIE SZTABY. ALE OCZYWIŚCIE TO KSIĄDZ, WIEC TRZEBA TO WYCISZYĆ.

As

Wszyscy wiedzą kim jest M.

Krajan

Jak czytam - zamieszczone w papierowym wydaniu TS - wypowiedzi niektórych obywateli naszego miasta ws. koronawirusa, to włos jeży mi się na głowie! Jak można tak lekceważyć podstawowe zasady bezpieczeństwa?! I gdyby to chodziło o Wasze własne bezpieczeństwo - to pal licho! zachorujecie - Wasza sprawa i Waszych rodzin! Ale mnie chodzi o MOJE BEZPIECZEŃSTWO! MNIE CHODZI O TO - ŻEBYŚCIE MNIE NIE ZARAŻALI! A JA - ABYM NIE PRZENIÓSŁ WIRUSA NA OSOBY MI BLISKIE. Czy to tak trudno zrozumieć? Ta dezynwoltura, aby nie powiedzieć dosadniej - całkowita ignorancja - poraża mnie. Jestem w tzw. grupie ryzyka (choroby przewlekłe). Muszę przewidywać pobyt w szpitalu, pobyt w tamtejszym laboratorium. Ale dzięki Wam - ignoranci - mogę tam przynieść Bóg wie co! Was to nie obchodzi! Najwyżej szpital zostanie zamknięty. A ja, i podobni do mnie wylądują w Olsztynie, w Biskupcu, no i oczywiście w Ostródzie, albo Elblągu. Bardzo mi miło, że mam takich współobywateli. Zastanawiam się, jak mogę się im odwdzięczyć? Może zacznę kichać na to wszystko?

Andrzej

Też o tym pomyślałem, aczkolwiek obrażasz nie tą osobę, redaktor zacytował tylko wypowiedź dyrektora Sanepidu

Ksiądz biznesmen

Ale idioci piszą artykuły. Skoro można zarazić się przed oddech , to ksiądz dając opłatek nie oddychał ?

miśka

a co ze szkółką policji tam było najpierw? ? a organista tam pracuje i plebania zaraził !!!!! ????

sztabowiec

Ciekawe czy spotkanie powiatowego sztabu kryzysowego zrobią online czy wszyscy zasiądą do stołu i będzie kolejne źródło

Maria w.

Od kiedy duchowni kròcej niź 45 minut i sprawiają msze. O jakich 15 minutach kontaktu piszecie!

Napisz

Reklama


Komentarze

 • Szczytno z poważnymi wadami
  Co za bzdura, starosta lansuje się za kwotę 2000 zł. Podczas gdy każdy lekarz rodzinny wykonuje te badania w ramach NFZ.

  Barany


  2022-05-27 06:56:29
 • Sphinx wkroczył do Szczytna, uczta smaków w Twoim zasięgu (sprawdź szczegóły)
  Polecam zamówić jedzenie i udać się na długie zakupy... My czekaliśmy dwie godziny. Przy lemoniadach. Ja rozumiem, że taki dzień, że stoliki prawie wszystkie zajęte, ale ile można czekać na trzy humusy i dwie bułki??

  Mieszkanka


  2022-05-26 22:16:07
 • Miód idzie w parze z opłatkiem
  To sie nazywa smarowanie dupy miodem klechom, milosnikom dzieci.

  kropidło


  2022-05-26 13:45:17
 • Kolizja na przejeździe kolejowym w Dybowie
  Musiało dojść do kolizji na przejeździe kolejowym aż , to dopiero został tunel z porośniętych młodych drzew zlikwidowany.Teraz jest elegancko , dzięki za dobrze wykonaną pracę.

  Można ? , można.


  2022-05-25 19:31:05
 • Sobieski kończy 70 lat
  Szczerze - rzadko tu zaglądam, bo i po co, skoro wszystkie treści poznaję jeszcze zanim trafią one przed oczęta PT Czytelników. Ale zdarza się, że jednak zajrzę. Tym razem trafiłam na \"Sobiecha\", bo to moja szkoła i z sentymentem wspominana. Lektura komentarzy srodze mnie jednak zawiodła. Nie ze względu na ilość, lecz jakość. \"Sobiech\" (niezależnie od patrona zmienianego wraz z systemem) wypuścił z maturalnymi świadectwami tysiące absolwentów. Liczyłam więc na trochę wspomnień, opowieści z lat młodzieńczych, anegdot, historyjek o tym, jak to jakiś pan-prof czy pan-profka walczyli z niesfornymi młokosami i młokoskami (bądź odwrotnie). Niestety. Szkoda.

  Halina Bielawska, matura \'77


  2022-05-25 17:38:14
 • Kat Oliwii zdrowy, jest opinia biegłych
  Czyli pobicie w tym samym dniu innego człowieka to znaczy, że jest to działanie z premedytacją. Więc Sąd nie będzie miał wątpliwości co zrobić dla jego dobra.

  Jogucjusz


  2022-05-25 16:55:40
 • Alternatywy dla papierosów - rzetelna informacja to podstawa
  Ach ci naukowcy i inni mądrale którzy piszą o czymś czego sami nie doświadczyli. Palenie prawdziwych papierosów to bardziej nawyk, niż nałóg, a palenie e-papierosów to jak całowanie się przez szybę.

  Nałogowy palacz


  2022-05-25 15:28:26
 • Został miesiąc na złożenia deklaracji dotyczącej źródeł ciepła
  Ja deklaruję, że będę palił nawet oponami, żeby moja rodzina nie zamarzła zimą, a jak się skończą opony, to napalę bydlakami co, zamknęli polskie kopalnie i zrezygnowali z tanich Ruskich surowców. Zalecam poważnie się nad tym zastanowić, bo jeżeli ludzie zostaną postawieni przed wyborem: przetrwanie rodziny vs bydlaki, które do tego stanu doprowadziły, to zapewniam, że bydlaki już mogą szykować się do odstrzału. Dobrym przykładem jest obecnie Sri Lanka.

  borsux


  2022-05-25 10:04:29
 • Dąb przy Reja „odetchnął” dzięki miejskim drogowcom (zdjęcia)
  Bardzo dobry pomysł i dobrze wykonana robota. Brawo.

  Mieszkaniec ulicy Reja


  2022-05-25 07:05:28
 • Seniorzy chcą... tańczyć
  Panie Jerzy źle Pan wygląda w towarzystwie tych popleczników partyjnych. W zamian za pomoc wszyscy seniorzy będą musieli głosować na PSL i Pan również!

  Radek


  2022-05-25 06:30:51

Reklama