Tym razem obie sesje w Rozogach (piątek, 24 stycznia) się odbyły, co nie znaczy, że ich cele zostały zrealizowane. Na pierwszym spotkaniu nie została przyjęta uchwała, wzywająca wójta do zapewnienia mieszkania rodzinie Bubrowieckich.
Swoistym „sukcesem” była wycieczka do Występu i oględziny mieszkania w budynku dawnej szkoły...
Tym razem obie sesje w Rozogach (piątek, 24 stycznia) się odbyły, co nie znaczy, że ich cele zostały zrealizowane. Na pierwszym spotkaniu nie została przyjęta uchwała, wzywająca wójta do zapewnienia mieszkania rodzinie Bubrowieckich.
Swoistym „sukcesem” była wycieczka do Występu i oględziny mieszkania w budynku dawnej szkoły. Przypomnijmy, że zostało ono przydzielone rodzinie Bubrowieckich, jednak jego stan, w ocenie ojca Mileny, daleko nie odpowiadał stanowi chorego dziecka. Lokal wymaga gruntownego remontu wbrew zapisom w protokole odbioru, według których mieszkanie jest prawie „cacy”, ściany z odpadającym tynkiem są wybiałkowane, a przez szpary w z trudem domykających się oknach nie hula wiatr. Z powodu tych różnic w ocenie stanu technicznego, Sławomir Bubrowiecki protokołu nie podpisał, więc klucze od mieszkania mu odebrano. Mimo sugestii niektórych radnych, przygotowanego w ten sposób do podpisania protokołu im nie okazano.
Oględziny zasadniczo niczego nowego nie wzniosły. Fakt – mieszkanie ma godny metraż i odpowiednią liczbę pomieszczeń, i w innych okolicznościach byłoby istotnie atrakcyjną „zdobyczą” dla potrzebujących dachu nad głową. Fakt – miejscami ze ścian odłazi nie tylko farba, ale i tynk. Fakt – okna były domknięte. Fakt – z jednego nie do końca usunięto w ciągu ostatniego tygodnia strzępy waty, którą – jak mówią ci, co mieszkanie widzieli wcześniej - pozatykane były te okna niemal w całości. Fakt – wójt Józef Zapert się ugiął i przyznał, że jedno z okien trzeba wymienić. Uczestnicy „wycieczki” prawie zgodnie wyliczyli, że niezbędne remonty i naprawy, po których można by ewentualnie w tym lokalu zamieszkać – to wydatek rzędu co najmniej 20 tysięcy złotych. Wójt w tym problemu nie widział. Jego zdaniem rodzina z bardzo chorym dzieckiem może się wprowadzać do tego co jest i jakie jest, a później sobie powoli po jednym pomieszczeniu remontować.
Według przewodniczącej rady Teresy Samsel, to takie mieszkanie jak w Występie każdy powinien przyjąć z pocałowaniem ręki, a Bubrowieccy, jak i inni w gminie, mogą się wysilić i remontować.
- Ja 14 lat jeździłam w ramach urlopu za granicę, do truskawek czy innych i powoli polepszałam w ten sposób rodzinny budżet – wspominała w przestronnym pomieszczeniu „występnego”mieszkania, między odłączonym kaloryferem a niezdatnym do użytku piecem.
- Jakby ci ludzie mieli pieniądze na remonty, to by sobie poradzili – komentował radny Czesław Lis. Radni, sprzyjający Bubrowieckim wspominali też o tym, że sytuacja tej rodziny jest szczególna, bo stan zdrowia dziecka nie pozwala na powolne porządkowanie przydzielonego i odebranego lokalu, w którym, jak informował radny Stanisław Czujak – mimo zainstalowanego lokalnie centralnego ogrzewania – nie dawało się zimą uzyskać temperatury wyższej niż 15 stopni. Dobrze chociaż, że na plusie. Radni sprzyjający wójtowi tę szczególną sytuację pominęli milczeniem. Podobnie jak i sugestię, by niejako idąc za ciosem, zwizytować też mieszkanie w Wilamowie. Nota bene – gmina nie wycofała się z zamiaru sprzedaży tego lokalu. Jest już ogłoszony przetarg na jego zbycie.
Uchwałę, wzywającą wójta do udzielenia pomocy rodzinie Bubrowieckich i przyznania jej godnego lokalu radni odrzucili przed wizją lokalną.
Uważam, że to zły pomysł z kilku powodów. Turbiny wiatrowe mogą zaszkodzić lokalnym zwierzętom, szczególnie ptakom. Hałas z turbin może również zakłócać życie dzikich zwierząt i wpływać na zdrowie mieszkańców. Koszt budowy farmy wiatrowej jest ogromny, a nie jest jasne, kto pokryje te wydatki. Miasto może otrzymywać pieniądze z farmy, ale koszty inwestycji i utrzymania mogą przewyższać korzyści finansowe. Żywotność turbin wynosi około 20-25 lat, a łopaty wirników, które są trudne do przetworzenia, muszą być wymieniane co 10-15 lat, co generuje dodatkowe koszty. Budowa farmy wiatrowej wiąże się z dużą ingerencją w naturalne środowisko, w tym wycinką drzew i zmianą krajobrazu. Proces produkcji i instalacji turbin wiatrowych generuje również emisje CO2, co może negatywnie wpływać na środowisko. Energia wiatrowa jest jedną z najdroższych form energii odnawialnej, a koszt budowy instalacji wiatrowych w Polsce wynosi od 5 do 7 milionów złotych za 1 MW. Po 30 latach, kiedy turbina już nie nadaje się do użytku, właściciel gruntu zostaje z problemem sam. Jak można zauważyć u naszych sąsiadów, firmy odpowiedzialne za farmy wiatrowe często przestają istnieć po 30 latach, pozostawiając właścicieli gruntów z problemem utylizacji turbin. A jak ktoś nie daje wiary w to, co mówię, to proszę kliknąć w link poniżej. Jest tam wykład profesora Bartoszewicza, proszę obejrzeć do końca i samemu wyciągnąć wnioski. I teraz proszę się zastanowić, co po 30 latach zostawiamy dla swoich dzieci... https://www.facebook.com/wolna.brama.morawska/videos/941672928092394/ Jak link nie diala, to prosze skopiowac i wkleic w Goole.
Mariusz
2025-05-09 09:37:38
Odciąć prąd, niech przy lampach naftowych siedzą, wtedy będzie ekologicznie!!!!!!!
Jan
2025-05-08 11:31:47
Szkoda że wójt nie był taki bystry w działalności stowarzyszenia \"Helper\".
kozaostra
2025-05-08 06:28:24
W dziesiątkę Kozaostra, świetnie to napisałeś. W całym tym gronie, tzw. polskich kandydatów, jest tylko jeden Polak, i na niego właśnie zagłosuję. Zapewne wówczas \"rządzący wspólnie z miłościwie nam panująca UE, zorganizuje nam wariant Rumuński, ale już będzie po ptakach, jak w Rumunii. Szczęść Boże.
Polak
2025-05-07 21:18:42
a może wybieg dla kotów ?
goofi
2025-05-07 20:52:39
musze kupic bilety na koncerty na plazy czy na wejscie w ktorakolwiek ze stref?
MatiS
2025-05-07 20:42:53
a może na łące przy drodze wylotowej na Rozogi więcej miejsca i za miastem hałas
zdysk
2025-05-07 08:34:48
Prawdziwy kandydat na prezydenta będzie straszony sądami i więzieniem. Bo tak będą się bali rządzący tego zwycięstwa jego. Tu jest Polska!
kozaostra
2025-05-07 07:46:28
Wybór na kryterium najniższej ceny? To jak ten amfiteatr wykonają?...
Jan
2025-05-07 04:58:06
Mam nadzieję że nie znajdą chętnego. Chcą nam zniszczyć taki fajny park. W sezonie ludzie robią sobie tam pikniki, ćwiczą no i co najważniejsze zabetonują kolejny teren zielony.
Stop amfiteatrowi
2025-05-06 21:31:01